Chusty kontra nosidła – co warto wiedzieć?

02 Września 2016

Masz już dosyć wózka, który zakopuje się w piachu podczas spaceru po lesie albo ciągle wpada w dziury na chodniku? Znacznie więcej swobody daje noszenie dziecka w chuście lub nosidle. Co wybrać?

w czym nosić dziecko

Z tym dylematem musi zmierzyć się wielu świeżo upieczonych rodziców. „Zastanawiam się, co jest lepsze: chusta czy nosidło? Muszę się na coś zdecydować, bo samotnie wychowuję córcię i nie mam jej z kim zostawić, nawet gdy wyskakuję na chwilę do sklepu czy wyprowadzam psa. Mam już dość wózka i ciągłego znoszenia go po schodach, bo mieszkam w trzecim piętrze w bloku bez windy. Chusta czy nosidło byłby na pewno wygodniejszym rozwiązaniem, ale nie wiem, na co się zdecydować” – pisze Jagoda na jednym z internetowych forów.

Młoda matka otrzymała mnóstwo porad i trudno się temu dziwić, ponieważ tego typu akcesoria zyskują coraz większą popularność, choć przecież nie są odkryciem naszych czasów. Już przed wiekami dzieci wkładano do nosideł wykonanych z tkaniny, zwanymi w zależności od regionu Polski hacka, chajtka, chycka, chusta, płachta, a niekiedy po prostu szmata. Często wykorzystywano do tego również elementy codziennego stroju kobiety – zapaskę, fartuch lub „zajdkę”, czyli dużą chustę wełnianą używaną jako osłona przed zimnem.

Taki sposób noszenia dziecka ma niewątpliwe wiele zalet. Maluch, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicem, bo dzięki niemu czuje się bezpieczniejszy, sprawniejszy i szybciej się rozwija – badania wykazały, że dzieci noszone przy ciele mamy są później bardziej samodzielne i inteligentniejsze od rówieśników, którzy początkowy okres spędzali przede wszystkim w wózku czy łóżeczku.

Specjaliści doszli też do wniosku, że niemowlaki noszone w chustach lub nosidełkach mniej płaczą, a przede wszystkim łagodniej znoszą jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości maleńkich dzieci – kolkę jelitową, której przyczyna wciąż stanowią zagadkę dla medycyny. Przypadłość może być powodowana zarówno nadmiarem gazów jelitowych, jak i niedojrzałością układu pokarmowego czy ośrodkowego układu nerwowego, nieprawidłowym karmieniem, zaburzeniami flory jelitowej, niewłaściwą dietą matki karmiącej lub nietolerancją laktozy.

Młoda mama ujawnia: 20 okropnych rzeczy, które czekają Cię już po porodzie

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-02 20:46:10

Nie wierzę. czytam tutaj o chustach i nosidłach artykuł porządnie napisany. Brawo. Każdej mamie polecam noszenie swojego szkraba. Baaardzo pozytywny artykuł.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1