Rok, dwa, trzy. Czy długie karmienie piersią jest ok?

07 Czerwca 2017

Przystawianie kilkuletniego dziecka do piersi wciąż budzi kontrowersje. Może czas uznać to za coś normalnego?

karmienie piersią dziecka

Temat bez wątpienia budzi emocje, o czym świadczą reakcje na zamieszczane w internecie zdjęcia matek karmiących piersią kilkuletnie dzieci. Takich jak Australijka Maha Al Musa, która nie odstawiła córeczki, mimo, że dziewczynka skończyła sześć lat i zaczęła chodzić do szkoły. Mała Aminah nie wyobraża sobie dnie bez mleka, a jej rodzicielka jest z tego powodu bardzo szczęśliwa.

Kobieta, która stosuje dietę paleo, przekonuje, że dzięki długiemu karmieniu dziecko jest bardzo zdrowe i omijają je poważne choroby. Skarży się tylko na reakcje otoczenia. Inni ludzie często krytykują Musę za przystawianie do piersi 6-latki, bywa, że wyzywają ją od pedofilek i oskarżają o wykorzystywanie córki. Mimo to zamierza udostępniać dziewczynce pierś tak długo, jak Aminah będzie miała na to ochotę.

Podobne podejście prezentuje Jade Beall, matka blisko 4-letniego Sequoia, która na portalu społecznościowym zamieściła zdjęcie prezentujące syna posilającego się mlekiem prosto z piersi mamy. W ten sposób chciała zademonstrować, że długie karmienie dziecka jest czymś pięknym, naturalnym i zdrowym. Nie ukrywa, że spodziewała się przede wszystkim hejtu i krytyki, ale reakcja internautów ją zaskoczyła – fotografia szybko zdobyła mnóstwo polubień, ale przy okazji wywołała gorącą dyskusję o macierzyństwie oraz normach kulturowych.

Zobacz także: „Wybrałam już imię dla córki, ale będzie miała beznadziejne inicjały! Co robić?”

Polskie matki nie są tak odważne. Być może dlatego, że karmienie piersią jest w naszym kraju wciąż traktowanie jako coś trochę wstydliwego. Zwłaszcza, gdy robi się to publicznie, czego najlepszym przykładem jest historia 27-letniej Liwii, którą wyproszono z jednej z sopockich restauracji, bo podała pierś dziecku. Przy stoliku, wśród innych gości. Bystry kelner zawczasu wyłapał, że kobieta szykuje się do karmienia i poprosił, żeby się „powstrzymała” albo przeniosła do toalety. Liwia poczuła się urażona i właściciela restauracji podała do sądu, który uznał jednak, że prawo nie zostało złamane.

Kobieta złożyła apelację, ale jej historia pokazuje stosunek Polaków do czegoś, co przecież powinno być całkiem naturalne. O ile jednak samo karmienie nie budzi powszechnie negatywnych emocji, to już z jego przedłużaniem bywa różnie.  „Od kiedy córeczka skończyła roczek budzę powszechne zdziwienie wśród rodziny i znajomych, że wciąż ją karmię piersią. Koleżanki skończyły z tym już po kilku miesiącach, a większość od początku poiła dzieci mlekiem modyfikowanym, dlatego uznają mnie za dziwaczkę” – opowiada Ariadna, trzymająca przy piersi 2,5 letnią Oliwię. „Skończę wtedy, gdy ona sama będzie tego chciała. Na razie tego potrzebuje, gdy jest smutna czy chora przychodzi się przytulić i possać, od razu się uspokaja i wycisza. Rozwija się normalnie, choruje bardzo rzadko. Moje piersi też na tym nie ucierpiały” – dodaje młoda kobieta.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

karola
(Ocena: 5)
2017-06-13 22:05:50

Karmie małą rok..mam zamiar to robić dopóki mała tego potrzebuje pozdawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-08 10:32:09

A ja nie rozumiem tego bólu dupy. Jak ktoś chce, to niech karmi, co mnie to obchodzi. Nie lampię się za bardzo, więc mnie to nie razi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-07 07:40:56

Te matki są stuknięte, na forach setki postów w stylu " synek woli butelkę, walczę z nim o pierś!" , " jak nie dokarmiać mm by jak najdłużej być przy cycku" "karmię 3 latkę, ludzie dziwnie na mnie patrzą", " przegrałam walkę o kp, czuję się strasznie" Też bym się dziwnie patrzyła, gdyby facet dorosły ściągnął gacie w centrum miasta i posadził swoją córkę na kolankach bo ona się wtedy uspokaja jak te przy cycku. A jak czytam tą hafije to mi już bokiem wychodzi. W ogóle wchodzisz z kimś w dyskusję i tylko czytasz " przeczytaj sobie blog hafiji" no i znalazła się wyrocznia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-07 08:04:13

no dokładnie takie to dopiero są stuknięte

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-07 07:37:08

Dla mnie przystawianie do piersi dziecka które ma już 2-3-4 lata jest obleśne i trąci mi pedofilią. Sama mam 3 latka i pamiętam doskonale jak rok temu już był dobrze kumatym dzieckiem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-07 10:08:21

Masz rację, mnie też obrzydza coś takiego, karmić do roku ok, ale dłużej to już przesada.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1