ILE KOSZTUJE DZIECKO?

04 Września 2011

W dzisiejszym świecie posiadanie potomstwa to iście luksusowa zachcianka.

córeczka

Decyzja o posiadaniu dziecka staje się w dzisiejszych czasach coraz trudniejsza. I wcale nie chodzi tutaj o kwestie związane z wychowaniem, lecz oobawy, czy uda nam się utrzymać finansowo kolejnego członka rodziny. Nic dziwnego, posiadanie potomstwa staje się ostatnio przywilejem jedynie dla bogatych.

Nie bez powodu wiele osób twierdzi, że dziecko to swoista „skarbonka bez dna”. Gdy się urodzi, wydajemy mnóstwo pieniędzy na wózek, łóżeczko i inne sprzety. Później dochodzi comiesięczne kupowanie kolejnych paczek pampersów, chusteczek, kaszek i mleka. Nie wspominając już o specjalnych zupkach w słoiczkach, które kosztują fortunę.

Gdy maluch nieco podrośnie, wydatki z nim związane stają się coraz większe. Trzeba opłacić żłobek, opiekunkę, przedszkole. Później przychodzi czas na szkolną wyprawkę. W tym przypadku z roku na rok jest coraz gorzej. Ostatnio ceny szkolnych podręczników wzrosły aż o 10 procent! Według ostatnich wyliczeń, średnia cena wyprawki wynosi obecnie 659 zł – podaje portal Sfora.pl. Poza tym rodzice muszą przecież kupić swoim pociechom ubrania, obuwie, lekarstwa, no i oczywiście... zapewnić im wyżywienie.

Podane tutaj przykłady to tylko wierzchołek olbrzymiej góry wydatków związanych z utrzymaniem dzieci do 20 roku życia. Socjolodzy policzyli, że wychowanie jednego potomka kosztuje około 190 tys. złotych. To o 30 tys. złotych więcej niż jeszcze 3 lata temu – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Szkoda, że zarobki rodziców nie idą w górę w takim tempie.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Matki celowo zarażają dzieci ospą - twierdzą, że chcą w ten sposób zbudować odporność

Uważają, że to lepsze niż podanie szczepionki.

SWEET: Gwiazdy odprowadzają dzieci do szkoły! (Jak wyglądają, w co ubierają pociechy? )

Przed wami 10 wspaniałych, hollywoodzkich mama i ich dzieci!

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (41)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-16 19:08:45

jbRxuu vvmyxotbatmw

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-13 19:16:57

1v2RLX magzafyoecik

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-13 09:30:54

Holy szhinit, this is so cool thank you.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-06 12:48:14

NIECH DZIECI ZNIKNĄ I CAŁY ŚWIAT TAKICH DEKLI JAK WY;) OBY BÓG WAS ZAYEBAŁ

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-06 22:44:38

Ty też kiedyś byłaś(eś) dzieckiem i szkoda, że nikt tak o Tobie nie pomyślał, przynajmniej byłoby jednej osoby mniej na tym świecie tak pustej i zepsutej, gratuluję Twoim rodzicom wspaniałego dziecka!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-06 01:07:57

Jak się che to można. U mnie zawsze było kasy tak na styk, ale jak trzeba było na coś wyłożyć to się znajdowało. Czy się pożyczyło czy nie i tak sie wychodziło na zero. Więc pewnie jakby było jeszcze jedni dziecko (a było nas 2) to pewnie ledwo byśmy to odczuli. Zaradni rodzice z głową na karku zawsze dadzą radę i to wyklucza patologię czy lekkomyślność

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-05 03:24:34

Jedna z Was napisała, że młodymi matkami zostają tylko "najgłupsze fanki dyskotek". Serdecznie gratuluję znajomości świata, realiów i empatii. Na pewno się wielce zdziwisz,ale nie tylko DURNE solary zostają wcześnie matkami i wcale nie muszą zasilać grona osób bez wykształcenia, "na zasiłku". Jestem młodą mamą, mam 20 lat. Moje dziecię 2 zaledwie. Maturę zdałam NAJLEPIEJ ze szkoły, obecnie studiuję na 2 roku na UW kierunek ścisły. 2 moje koleżanki równolatki również mają dzieci i jedna studiuje na ASP, a druga na SGGW. Moje ambicje nie kończą się na spłodzeniu dzieciaka z burakiem (mój mąż robi obecnie doktorat i jest świetnym tatą), więc jak nie masz zbytnio pojęcia o życiu to się nie wypowiadaj.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-06 01:04:36

a kto Was utrzymuje???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-06 11:39:14

WALI MNIE TWÓJ MĄŻ I TWOJA SYTUACJA , PANIENKO Z DOBREGO DOMU...IDŹ LEPIEJ PILNUJ BAHORA ŻEBY CI GO TATUŚ NIE WYROOCHAŁ

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-06 11:42:38

PANIENKA Z DOBREGO DOMU...ZDECHNIJ

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-04 23:39:57

Dziewczyny przecież mamy Państwo opiekuńcze i politykę pro rodzinną. wystarczy że będziecie mieć liczną rodzinkę, będziecie z patologicznej rodziny a na pewno Państwo was będzie sponsorować (ba znam rodzinę która uważa że im się to należy). Teraz jedno dziecko to luksus... a pomyślmy logicznie...jesteśmy przeciętną rodziną w Polsce. Teraz średni zarobek to 1500zł na rękę. Powiedzmy że dwoje młodych ludzi tyle ma, albo inaczej że meżczyzna ma te 2tyś. Teraz trzeba gdzie mieszkać, no i tu są schody bo na liście w UM mamy 300 pozycję a gdzie indziej nie ma szans. Teraz są modne umowy zlecenie bo przecież kryzys mamy więc w każdej chwili możemy stracić pracę... Co nam zostaje? Mieszkanie kontem u rodziców albo czekanie az jakas dobra babcia w końcu umrze i będziemy miec własny kąt. Powiedzmy że już mamy gdzie mieszkać... dochodzą opłaty które z roku na rok wzrastają. Pomijam że samo jedzenie tez idzie do góry... No to trzeba się opłacić, ledwo starcza nam na utrzymanie... A tu dziecko się trafia. I co teraz? Pół biedy jak zdrowe, ale jak chore? Ale przyjmijmy że jest zdrowe, wychowujemy go do 20 roku życia i co się okazuje? Dziecko nie umie znaleźć pracy, nie ma gdzie mieszkać więc mieszka z nami kolejne dziesięć lat a my pomagamy je utrzymać bo sami pamiętamy jak nam było ciężko. No ale w końcu polityka pro rodzinna.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-04 21:44:23

mnie na szczescie ominie ten finansowy problem, wspolczuje wszystkim rodzicom i podziwiam ludzi, którzy decydują sie na dziecko w dzisiejszych czasach

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-04 21:08:00

9500 tysiąca rocznie na dziecko ?! to jest 791 zł miesięcznie. Przecież za taką kase, nie da się utrzymać dziecka. 791 zł na miesiąc? Masakra !!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-04 12:54:44

Mam faceta o 5 lat starszego. Sama mam teraz 21 l. myslimy o mieszkaniu które bedzie za 2 lata, do tego dochodzi opłacanie studiów i życie a gdzie w to wszystko wpleść jeszcze SLUB. zycie jest cholernie drogie... Jak narazie nie myslimy w czasie teraźniejszym o dziecku choć bardzo bysmy chcieli. Musimy najpierw się urządzić i uporządkować pare spraw aby móc dziecku ( mam nadzieje, że nie jedemu :) ) stworzyc godne warunki do rozwijania się. nie wyobrażam sobie mieszkać z rodzicami czy tesciami.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz