Gry i zabawy na ADHD-sprawy

23 Września 2010

Odpowiednio dobrane zabawy mogą w pewnym stopniu poprawić jakość życia dziecka, stopniowo ucząc go określonych umiejętności.

Gry i zabawy na ADHD-sprawy

Wiek dziecięcy to czas nieustannych zmian, szczególnego sposobu funkcjonowania w świecie, naznaczonego ciekawością i odkrywaniem nowości. To naturalne, że dzieci interesują się wszystkim, szybko niecierpliwią, bywają egocentryczne i nierzadko roszczeniowe. Zdarza się jednak, że nieumiejętność kontrolowania uwagi, ruchów i emocji istotnie wpływa na zdolność efektywnego radzenia sobie z wyzwaniami stawianymi przed nimi w określonym wieku.

Dzieci nadpobudliwe ruchowo wymagają większej cierpliwości i uwagi ze strony otoczenia. Rolą dorosłych jest odpowiednie  zorganizowanie  im czasu i czuwanie nad ich bezpieczeństwem. Warto przygotować się do tego w odpowiedni sposób tak, aby obie strony czerpały ze wspólnie spędzonego czasu przyjemność. Frajdy dostarczyć mogą proste zabawy, które oprócz zapewnienia rozrywki pomagają wypracować cechy i zachowania, takie jak: skupienie uwagi, zapamiętywanie czy umiejętność współpracy w grupie. Bycie razem, wspólna zabawa pozwala dorosłym lepiej poznać swoje dzieci i zrozumieć ich potrzeby oraz ograniczenia. Czas ten staje się zaś dla dzieci szansą na mniej stresującą edukację - przez śmiech i radość z wykonywanych z sukcesem czynności.

„ADHD powoduje, że dziecko nim dotknięte wykazuje trudności w funkcjonowaniu uwagi, pamięci, organizacji, planowania różnych aktywności i kontrolowania swojego zachowania. Odpowiednio dobrane zabawy mogą w pewnym stopniu poprawić jakość życia dziecka, stopniowo ucząc go określonych umiejętności. Przedstawione poniżej przykłady trudno nazwać terapią, ale z pewnością jest to wspomaganie rozwoju, nawet o charakterze działań profilaktycznych pogłębiania się zachowań niepożądanych.” - mówi dr hab. Aneta Borkowska z Zakładu Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Zabawa na co dzień

Ciekawym sposobem na spędzanie czasu może być wykorzystanie rożnego rodzaju gier: puzzli, układanek dydaktycznych, quizów. Należy pamiętać, że ich rodzaj oraz stopień trudności powinny być dobrane do wieku i poziomu rozwoju dziecka. Zdaniem psychologów każde zadanie poznawcze angażuje nieco inne funkcje. Łamigłówki trenują głównie procesy rozumowania i wnioskowania, podczas gdy układanki i puzzle ćwiczą spostrzeganie wzrokowo-przestrzenne. Zasadniczo też każde ćwiczenie wymagające aktywności poznawczej i wysiłku umysłowego wiąże się z intencjonalnym skupieniem uwagi, dlatego codzienne gry trenują procesy uwagi, uczą organizacji wykonywania czynności w określonej kolejności (jak choćby podczas układania klocków Lego według wzoru), a także wykształcają spostrzegawczość oraz wyrabiają sprawność motoryczno – sensoryczną.

Zadania, które wymagają od dziecka różnicowania figur i znaków są szczególnie przydatne dzieciom z ADHD, u których często współwystępują inne specyficzne trudności np. dysleksja. Ponadto uczestniczenie w zabawach angażujących oprócz dziecka z zaburzeniem kilku dodatkowych graczy kształtuje określone umiejętności społeczne, takie jak inicjowanie kontaktu, umiejętność odmawiania, zachęcanie do kontaktu czy kierowanie w grupie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (17)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

tamka
(Ocena: 5)
2014-07-04 17:38:00

re: Gry i zabawy na ADHD-sprawy

są też fajne serwisy z terapeutyczno-rozwojowymi grami dla dzieci z ADHD, np. Brainmax

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-05-23 19:29:46

re: Gry i zabawy na ADHD-sprawy

ale to jest ładna pupeńka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-11 13:02:54

o cholera jakie badziewie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-27 21:05:23

wypierdalac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-23 19:28:43

ADHD teraz polowa matek twierdzi ze j dzieic maja bo sie im wychowywyac nie hce przeciez ich dzieci ne sda nie grzeczne tylko chore znam takie conajmniej 3 dzieicak potrafi 2 godz przed kompem usiedizec a ona mi mwi ze ma adhad kiedy latal po moim pkoju i wszystko rzrzucał dodam ze ma 5 lat i 5letnie dziecko z adha nie usiedzi 10 min

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-23 11:14:18

Dzieci z ADHD są trudne, gdy są maleńkie, ale jak wyrosną to są wspaniałymi ludźmi. Z resztą tak jak wiele chorujących od dziecka osób, takie doświadczenia uczą je pokory wobec życia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-24 10:28:55

jasne...zalezy jak szybko zdiagnozuje się chorobę...adhd pozostawione same sobie potrafi nieźle dac w kość dorosłemu człowiekowi

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-23 11:11:02

Synek mojej przyjaciółki choruje, dlatego ten artykuł bardzo nam pomoże. Dziękuje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-23 11:08:18

Przydałby się najpierw wstęp, w którym byłoby więcej o samej chorobie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-23 11:04:55

Fajny rym w tytule:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-23 10:44:22

mój kolega i jego brat cierpią na ADHD, są cudowni! Uwielbiam ludzi z tą choroba, chociaż nie powinno się tak mówić, bo to przecież nie jest wesoła sprawa. Ale nigdy nie spotkałam tak pogodnych i pełnych życia ludzi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz