Gdy dziecko nie idzie do komunii…

17 Maja 2009

Jak wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie idzie do kościoła w białej szacie i nie dostaje masy prezentów z okazji komunii, tak jak jego rówieśnicy?

Gdy dziecko nie idzie do komunii…

Niewierzący rodzice najczęściej nie chcą, aby ich dziecko szło do komunii, przekonując, że byłoby to z ich strony jawną hipokryzją. Niestety, niektóre ośmiolatki nie rozumieją, dlaczego nie idą do kościoła w białej szacie i nie otrzymują masy prezentów, tak jak ich rówieśnicy, mając za złe swoim rodzicom, że odbierają im okazję na przeżycie czegoś niezwykłego. Jak więc wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie idzie do komunii? A może powinniśmy zmienić swoje przekonania i zgodzić się na to, aby nasza pociecha przystąpiła do sakramentu?

Grunt to rozmowa

Psychologowie przekonują, że na początek warto jasno wyjaśnić dziecku, dlaczego nie chodzimy do kościoła, a w efekcie - dlaczego nie decydujemy się na komunię. Spokojna rozmowa z rodzicami powinna zaspokoić ciekawość części maluchów, ale w większości przypadków żal spowodowany brakiem ceremonii komunijnej wybucha na kilka tygodni przed planowaną uroczystością, kiedy koledzy z klasy zaczynają opowiadać o tym, jakie prezenty zamówili u babć, cioć i wujków oraz gdzie ich rodzice planują wyprawić komunijną imprezę. Oliwy do ognia dolewają pozaszkolne spotkania w kościele oraz próby śpiewu, w których nasze dziecko nie uczestniczy. Oczywiście, fakt ten nie umyka jego rówieśnikom, którzy na czas komunijnych przygotowań izolują się trochę od niego, nie rozumiejąc, dlaczego nie dostępuje tego zaszczytu razem z nimi.

Wiele dzieci prosi wtedy rodziców, aby jednak zmienili zdanie i wyprawili komunię. Wtedy czeka nas najtrudniejsza przeprawa – powinniśmy się dowiedzieć, dlaczego naszej córce czy synowi tak bardzo zależy na tej ceremonii. Część malców z goryczą wspomni o prezentach i pokościelnej uroczystości, w czasie której miałoby okazję poczuć się jak ktoś wyjątkowy. dzieci przywiązują przecież ogromną wagę do upominków, uwielbiają być w centrum uwagi, a komunia stwarza ku temu idealne warunki. Jeśli problem leży po tej stronie, można zaproponować dziecku, że tego dnia zrobimy coś naprawdę wyjątkowego – wybierzemy się na majówkę, pojedziemy do wesołego miasteczka albo na maraton filmowy do kina. Należy również delikatnie wytłumaczyć, że bogate podarki są tylko dodatkiem do komunii i tak naprawdę nie to powinno być najważniejsze dla jego rówieśników tego dnia. Niestety, w tej kwestii większość maluchów pozostanie nieugięta, a nam, jako rodzicom, powinno najbardziej zależeć na tym, aby nie narażać swojej pociechy na przykrości. Warto zaproponować dziecku małe zakupy i zainwestować w jakąś rzecz, o której dawno marzyło. Oczywiście, nie musi to od razu być rower czy laptop, ale możemy wspólnie z dzieckiem zaplanować jakiś prezent, który sprawi mu radość i pozwoli wytrzymać pokomunijną licytację w szkole.

Niektóre pociechy mogą zwrócić rodzicom uwagę na to, że boją się być „odmieńcami”. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym grupą autorytatywną są dla dzieci rówieśnicy. Maluchy panicznie boją się ich odrzucenia. Ośmiolatki nie rozumieją jeszcze słowa indywidualizm i bardziej zależy im na dopasowaniu do reszty klasy niż na zbytnim wyróżnianiu się, które może zresztą zapewnić łatkę dziwoląga. Co więcej, dzieci mogą czuć się trochę rozerwane między rodzicami i ich poglądami, a kolegami, którzy przecież chodzą do kościoła i przystępują do komunii. Wtedy należy wytłumaczyć, że choć może się wydawać, iż wszyscy jesteśmy tacy sami, to tak naprawdę bardzo się od siebie różnimy. Możemy to zobrazować przy pomocy prostych przykładów, pokazując, że jedna koleżanka ma dwie siostry i trzy koty, a inny kolega jest jedynakiem i hoduje rybki. Taki prosty przekaz powinien uspokoić malca.

Część dzieci bardzo by jednak chciała iść do komunii, dlatego że naprawdę wierzą w Boga i interesują je rzeczy, które dzieją się w kościele. Ośmioletnie maluchy nie rozumieją jeszcze dokładnie świata i potrzebują oparcia w jakiejś sile, osobie, która nimi rządzi oraz nad nimi czuwa. Dzięki temu dziecko nabiera poczucia bezpieczeństwa i pewności, że nie może mu się stać nic złego. W tej sytuacji rodzice mogą rozważyć, czy jednak nie zaprowadzić swojej pociechy do komunii, ale ostateczna decyzja powinna być poprzedzona szczerą rozmową z dzieckiem. Należy mu wytłumaczyć, że rodzice nie wierzą w Boga i trudno byłoby im zgodzić się na przyjęcie tego sakramentu, bo kłóciłoby się to z ich przekonaniami, ale kochają pociechę najbardziej na świecie i zrobią wszystko, aby była szczęśliwa. W ten sposób zasygnalizujemy dziecku, że szanujemy jego wiarę i ponad wszystko liczymy się z jego zdaniem. Ostateczna decyzja powinna oczywiście należeć do nas, ale pamiętajmy, że obowiązkiem rodzica jest nie tylko słuchać i rozmawiać, ale również podejmować trafne, najlepsze dla dziecka wybory.

Nadia Tyszkiewicz

Zobacz także:

Prezenty na chrzciny dla dziewczynki

Oryginalne propozycje chrzestnych upominków dla dziewczynki.

Dziecko a subkultura

Jesteś mamą dorastającego dziecka? To czas, gdy młodzi często przyłączają się do subkultur. Uważaj, bo niektóre z nich mogą być naprawdę niebezpieczne!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (410)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-04 19:31:17

Moje dziecko zaczęło się niewłaściwie zachowywać w szkole i w domu, bo nie chce iść do Komunii, a dodatkowo przez kolegę z klasy (gdy ten był w szpitalu, syn był aniołkiem). Uważa, że skoro do św. Komunii przystępują tak znęcający się nad innymi osoby, to on w tym uczestniczyć nie chce. Na religię chcę chodzić, ale do Komunii nie i koniec. Ja nic synowi nigdy nie narzucałam. Usłyszał też jak znajomy rodziny opowiadał, że nie przystąpił do Komunii a dostał prezent jak inni i nigdy z tego powodu nie czuł się inny, gorszy. Nie żałuje decyzji jaką pozwolili mu podjąć rodzice. Oni go wysłuchali, zrozumieli jego strach przed nieznanym, niewiedzę dotyczącą całej tej ceremonii i religii. Wiadomo, że ośmiolatek jest niedojrzały, by brać Komunię. Tak niedojrzały jak ci, co posyłają swoje dzieci do Komunii tylko dla papierka, by "dziecko mogło w przyszłości wziąć ślub kościelny". Przypominam, że do Komunii można przystąpić w każdym wieku i to nie wstyd, a nie ma nic piękniejszego dla Kościoła i wiary (nie dla kieszeni funkcjonariuszów kościelnych i handlujących ubraniami itp. do tej uroczystości) jak dojrzali wierzący, chcący wierzyć dlatego, że chcą, a nie dlatego, bo wypada.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-01 19:24:57

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce iść do komunii, obawiam się, że z temperamentem mojej córki skończy się to lokalnym skandalem?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-16 14:12:00

nie mieć komunii nie przyjąć sakramentu o matko

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-30 15:24:00

[quote="Gosc"]ja uważam, że dziecko powinno być ochrzcone i przyjęte, a potem niech samo dokona wyboru, bez względu na to czy rodzice wierzą, czy nie[/quote] Taa, (np) ateiści niech ochrzczą dziecko, a potem wyślą je na lekcje katechezy i religii.?! Twoje słowa to absurd sam w sobie. Czyż nie lepiej byłoby, że to "dziecko" w wieku późniejszym; prawie dorosłym, rozumiejąc, samo podjęło wybór, czy wierzy i w co wierzy. Polska to nie kraj katolicki, nawet jeżeli taki jest stereotyp i fatum.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-28 21:26:00

Cóż za głupoty!!! Nie wierze, że ktoś mógł coś takiego napisać!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
wierze w Boga nie w KK
(Ocena: 5)
2013-11-18 09:29:27

Błędem jest chrzczenie małych dzieci. Wg Biblii to powinna być świadoma decyzja dorosłej osoby.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-27 21:21:00

ja uważam, że dziecko powinno być ochrzcone i przyjęte, a potem niech samo dokona wyboru, bez względu na to czy rodzice wierzą, czy nie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-21 14:14:00

II edycja Maybelline New York !Do wgrania zestawy kosmetyków, nowoczesne aparaty cyfrowe, ekskluzywny weekend w Spa dla 2 osób, a nawet wyjazd na tygodniowe zakupy do jednej ze światowych stolic mody! chętne pisac na madziorek11_01@wp.pl ;))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-20 19:08:00

ja jesli bede miec dzieci i pojda do chrztu to powiem gosciom(czytaj chrzestnym a nie calej 100 osobowej rodzinie ze zadnych prezentow nie chce) moze jakich drobny upominek na pamiatke lub pare zlotych na ubrania zeby mial z tego pozytek. a nie 5 tysiecy kasy rower komputer i kino domowe. komunia to sakrament a nie jakas szopka. wogole kto wymyslil prezenty na komunie? chore....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-20 10:40:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] prawda taka ze wiekszosc polakow to osoby wierzace. I tylko dlatego z reguly rodzice chrzczą itd bo glupio by im bylo przed ludzmi. Dla mnie kosciol to jedno a wiara to drugie. Ja nie wierze w Boga wierze ze po smierci jest cos dalej ale niebo to wymysl przegranychw zyciu a pieklo o zgrozo dla szacunku do prorokow( kiedys) (Przeczytajcie:) Ba... powiem wam cos. Byl kiedys w Egipcie żyd. faraonowi sie objawilo ze jesli ich wiara ma byc czysta to i rod tez musi. Dlatego wygnał chorych i trędowatych za miasto. Ten wlasnie zyd wygnany rowniez zostal przywodcą nowej spolecznosci. Zmienil imie na MOJZESZ. stwierdzil ze stworzy swoje prawo i stworzy ...( STWORZY ) nową religie kompletnie inną od tej w ktora wierzyli ludzie w Egipcie aby zrobic na zlosc faraonowi. oczywisci ebyl bunt byl atak. Nastepnie Mojzesz wyprowadzil tych biednych ludzi z egiptu oferujac im wolnosc od ucisku wladz Egiptu. Mojzesz wczesniej nazywal się jakos na O.. ale niestety zapomnialam jak dokladnie... Kazdy moze zostac swietym i wymyslec nową religie. Problem w tym ze w to co kiedys wymyslil Mojzesz wiery dzis wiekszosc swiata. Bzdura totalna. To jest poparte faktami. Wiec nie pierdzielcie mi teraz o chrztach wierze w boga itd. Bo gdyby a Afryce wpoic ludziom ze istnieje świety banan to by w niego wierzyli tak jak teraz katolicy w Boga. [/quote] Skąd ty takie bzdury wzięłaś, dziewczynko... ile masz lat? Dojrzały człowiek nie bawi się w takie pierdoły....[/quote] dziewczynka ma 30 lat a to jest zawartosc jeden z prac naukowo historycznych [/quote] wiec jak dla mnie cale pieprzenie o Bogu , przestrzeganie dekalogu ktory napisal jakis czlowiek kiedys- to dziecinada.. mowie wiara to jedno a kosciol to drugie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-20 10:39:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] prawda taka ze wiekszosc polakow to osoby wierzace. I tylko dlatego z reguly rodzice chrzczą itd bo glupio by im bylo przed ludzmi. Dla mnie kosciol to jedno a wiara to drugie. Ja nie wierze w Boga wierze ze po smierci jest cos dalej ale niebo to wymysl przegranychw zyciu a pieklo o zgrozo dla szacunku do prorokow( kiedys) (Przeczytajcie:) Ba... powiem wam cos. Byl kiedys w Egipcie żyd. faraonowi sie objawilo ze jesli ich wiara ma byc czysta to i rod tez musi. Dlatego wygnał chorych i trędowatych za miasto. Ten wlasnie zyd wygnany rowniez zostal przywodcą nowej spolecznosci. Zmienil imie na MOJZESZ. stwierdzil ze stworzy swoje prawo i stworzy ...( STWORZY ) nową religie kompletnie inną od tej w ktora wierzyli ludzie w Egipcie aby zrobic na zlosc faraonowi. oczywisci ebyl bunt byl atak. Nastepnie Mojzesz wyprowadzil tych biednych ludzi z egiptu oferujac im wolnosc od ucisku wladz Egiptu. Mojzesz wczesniej nazywal się jakos na O.. ale niestety zapomnialam jak dokladnie... Kazdy moze zostac swietym i wymyslec nową religie. Problem w tym ze w to co kiedys wymyslil Mojzesz wiery dzis wiekszosc swiata. Bzdura totalna. To jest poparte faktami. Wiec nie pierdzielcie mi teraz o chrztach wierze w boga itd. Bo gdyby a Afryce wpoic ludziom ze istnieje świety banan to by w niego wierzyli tak jak teraz katolicy w Boga. [/quote] Skąd ty takie bzdury wzięłaś, dziewczynko... ile masz lat? Dojrzały człowiek nie bawi się w takie pierdoły....[/quote] dziewczynka ma 30 lat a to jest zawartosc jeden z prac naukowo historycznych

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz