Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

06 Stycznia 2016

Nie wpadaj w panikę. Są sposoby, by szybko rozprawić się z tym problemem.

pieluszkowe zapalenie skóry

Dzięki jednorazowym pieluszkom przewijanie dziecka jest dziś o niebo łatwiejsze i bardziej higieniczne niż przed laty. Pieluszki to jeden z podstawowych artykułów w wyprawce malucha. Noworodek zużywa ich nawet 10-12 na dobę. Pamiętaj, że dziecko trzeba przewijać nie tylko po kupce, ale również po siusianiu. Poza tym maleństwa karmione piersią oddają średnio dwa razy więcej, często płynnych, stolców niż dzieci karmione butelką.

Niestety, nawet jeśli pieluszki zmieniasz często i dbasz o higienę swojej pociechy, może rozwinąć się pieluszkowe zapalenie skóry. Pojawia się wtedy wysypka, dla której charakterystyczne jest to, że ogranicza się do powierzchni ciała przykrytej pieluszką. Mama może zaobserwować rumień, krostki lub pęcherzyki w okolicach pupy i miejsc intymnych dziecka. Niekiedy zdarza się, że owrzodzenia sączą się i nieprzyjemnie pachną.

Skąd te zmiany? Większość przypadków pieluszkowego zapalenia skóry spowodowana jest przez zakażenie bakteriami lub drożdżami, które rozwijają się szybko w wilgotnym i ciepłym środowisku. A miejsce, gdzie pieluszka styka się z delikatną skórą dziecka, sprzyja takiemu zapaleniu. Szczególnie latem oraz gdy pieluszki zmieniane są zbyt rzadko prawdopodobieństwo pieluszkowego zapalenia skóry wzrasta.

Najczęściej występuje ono u kilkumiesięcznych maluchów; niektóre z nich wydają się bardziej na nie podatne, np. biegunka zwiększa ryzyko pojawienia się zapalenia. Do czynników sprzyjających dolegliwości należą też otarcia, kontakt skóry z nieświeżym moczem, detergenty pozostałe w pieluszkach, wprowadzanie do diety nowych pokarmów oraz chemikalia używane do produkcji niektórych pieluszek.

Wielu rodziców potrafi rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry na podstawie charakterystycznej wysypki i potówek, należy jednak mieć świadomość, że czasem zmiany skórne przechodzą w cięższe zakażenie; jeśli okolice pieluszkowe staną się ogniście czerwone, powstaną pęcherzyki wypełnione ropą albo pojawi się gorączka, biegunka czy apatia, z dzieckiem należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz