Czym jest kryzys laktacyjny?

23 Marca 2014

Stres, przemęczenie czy zmiany hormonalne w organizmie matki mogą zmniejszyć produkcję pokarmu. Jak to rozwiązać?

bliźnięta

O problemie pisze jedna z internautek. „Moja córeczka ma siedem tygodni. Cały czas karmię piersią, a mleka miałam więcej niż wystarczająco. W tym tygodniu wyjechaliśmy z mężem na krótki urlop, a moja kruszynka została z babcią. W tym czasie ściągałam mleko pompką elektryczną. Poczułam, że piersi zaczynają mnie pobolewać. Jednak po powrocie zauważyłam, że nie mam wystarczająco dużo mleka. Pompką udaje mi się zaledwie ściągnąć 50 ml (przedtem było to około 200 ml), a córcia jest cały czas głodna. Czy jest to tylko przejściowy kryzys? Czy jest możliwe, że stracę pokarm?”.

Możliwe przyczyny

O kryzysie laktacyjnym mówimy, gdy ilość pokarmu w piersi matki wyraźnie się zmniejsza. Najczęściej ma to miejsce w trzecim oraz szóstym tygodniu życia dziecka oraz w trzecim i dziewiątym miesiącu. Przyczyny jego występowania mogą być różne – stres, zmęczenie albo zmiany hormonalne. Może się również zdarzyć, że kryzys laktacyjny pojawi się jako efekt niedostatecznego pobudzania piersi – dzieje się tak na przykład, gdy występują długie przerwy między karmieniami, a także, kiedy maluch ssie pierś w nieprawidłowy sposób.

Kryzys laktacyjny lekarze tłumaczą również tzw. skokami rozwojowymi dziecka. To całkowicie normalne zjawisko. Chodzi o to, że organizm matki w naturalny sposób próbuje się dostosować do potrzeb rosnącego malucha, zmieniając skład produkowanego pokarmu. Mleka faktycznie jest wtedy mniej niż dotychczas.

Pamiętajmy, że problemy z laktacją może wywołać dokarmianie malucha mlekiem z butelki. W organizmie spada wtedy poziom prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za wywołanie laktacji.

Głodne dziecko, smutna mama

W czasie kryzysu laktacyjnego piersi stają się miękkie, nie wycieka z nich mleko. Odbija się to nie tylko na samopoczuciu matki, ale także malucha. Dziecko jest głodne, więc staje się marudne; może płakać przez długi czas. Mamy często czują się wtedy bezradne. Na szczęście to problem przejściowy, trwający góra kilka dni. I co ważne, możemy spróbować szybciej uporać się z kryzysem.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

fimma
(Ocena: 5)
2015-06-11 10:31:45

re: Czym jest kryzys laktacyjny?

Ja niestety przechodziłam przez kryzys laktacyjny. Dramat. Zwłaszcza jak chce się karmić piersią. Nie robi to dobrze na psychikę. Ale pomogła mi ziołowa herbatka lactosan, która pobudza laktację. Piłam ją regularnie i problemy z pokarmem zniknęły.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ufka
(Ocena: 5)
2015-06-15 12:01:43

Doskonale wiem, o czym mówisz, bo też mnie to strasznie stresowało, że mam mało pokarmu. I też się ratowałam skutecznie lactosanem. Jego zaletą jest też to, że łagodzi kolki bardzo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Juliett
(Ocena: 5)
2014-05-24 17:09:00

re: Czym jest kryzys laktacyjny?

nie karmilam piersia wiec mi to zwisa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
aga
(Ocena: 5)
2014-03-24 20:45:08

re: Czym jest kryzys laktacyjny?

Czy ja wiem czy takie wygodne? Butelki, wyparzanie, podgrzewanie - szczególnie w nocy... a tak to do cycka i spokój... ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-03-24 00:45:51

re: Czym jest kryzys laktacyjny?

nie karmcie piersią i tyle , dziecko przez to nie umrze , a dla nas kobiet to wygodniejsze rozwiązanie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-03-24 00:56:14

i biust potem przynajmniej ladny

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1