Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?

06 Października 2009

Harcerstwo to prawdziwa szkoła życia dla dorastającej osoby. Szkoła, która utkwi w pamięci na długie lata.

Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?

Jeśli masz syna albo córkę w wieku szkolnym, z pewnością zrobiłabyś wszystko, by wypełnić jego/jej czas najlepiej, jak to tylko możliwe. Ale nie chodzi tylko o to, żeby był to czas spędzony na zabawach, grach i „bumelowaniu”. Jako rodzic chciałabyś, co oczywiste, żeby rozrywka była czymś podparta, dzięki czemu twoja pociecha oprócz relaksu i przyjemności, czerpałaby z życia również bardzo ważne dla niej w tym wieku wzorce.

Idealnym rozwiązaniem jest zapisanie dziecka do jakieś grupy, gdzie pozna nowych przyjaciół i będzie miało zorganizowany czas. Pamiętaj jednak, że kursy i zajęcia dodatkowe to tylko półśrodek. Dzieciom taki sposób spędzania czasu po szkole, niestety, kojarzy się z obowiązkiem – najczęściej przykrym, z którego najchętniej by się wymigały. Jasne, że w szkole językowej, na lekcjach tańca czy na basenie twój maluch przebywa wśród rówieśników, rozmawia z nimi i jeszcze rozwija swoje umiejętności, jednak dla niego wciąż jest to jak druga szkoła. 

Dlatego jeśli szukasz dla dziecka rozrywki, nauki, miejsca, gdzie pozna przyjaciół – pomyśl o zapisaniu go do harcerstwa. Harcerze – najczęściej z niewiedzy – postrzegani są jako zwyczajnie nudna, karna organizacja młodzieżowa, która najprościej rzecz ujmując, bawi się w takie małoletnie wojsko. Tak naprawdę jednak trudno szukać byłego bądź obecnego harcerza, który nie miałby z tym ugrupowaniem chociażby jednego miłego wspomnienia. Nawet jeśli na obozach młodzi muszą w mundurze stawiać się na apelu, jest to po prostu echo historii, z której harcerstwo czerpie i na bazie której wyrosło. 

Harcerstwo dla twojego dziecka będzie idealne z wielu względów. Przede wszystkim pozna w nim ludzi, z którymi przyjaźń może kontynuować nawet do końca życia. W środowisku harcerzy wiele jest związków partnerskich, a nawet małżeństw. Wspólne zbiórki, rajdy, biwaki, zimowiska czy obozowanie zbliżają – zwłaszcza gdy jedzie się gdzieś głównie w celach towarzyskich, jak to najczęściej bywa w przypadku młodych osób. Przyjaźnie zawiązane w okresie dorastania często nie umierają, bo w dzisiejszych czasach utrzymanie kontaktu nie jest problemem. Są telefony komórkowe, jest Internet. I wciąż działa tradycyjna poczta. Mamy to szczęście, że wystarczy jeden SMS, by stara przyjaźń nigdy nie wygasła. 

Kolejnym plusem harcerstwa jest samodzielność, tak ważna dla dorastającego dziecka. Docenisz to, jeśli twoja pociecha jest bardzo mocno związana z tobą albo ze swoim tatą. Córeczka płakała za każdym razem, gdy zostawiałaś ją w przedszkolu? Synek nie wyobraża sobie, żebyś go nie odprowadziła do szkoły, a potem po niego przyszła? Odnosisz wrażenie, że twoje dziecko najchętniej siedziałoby w domu i nie puszczało się maminej spódnicy? Uważaj, byś nie przegapiła momentu, kiedy ten młody człowiek naprawdę powinien zacząć być samodzielny. Gdy prześpisz ten czas, potem będzie ci tylko trudniej sprawić, żeby stanął na własnych nogach. 

Dzięki harcerstwu, twoja córka lub syn zaczną być samodzielni, bo będą musieli zadbać sami o siebie, na rajdzie zrobić sobie śniadanie, ubrać się stosownie do pogody. Samodzielność nabyta w wieku dojrzewania jest nie do podważenia. I jeśli dziecko samo nie potrafi stać się niezależne, harcerstwo bardzo mu w tym pomoże. 

Karność, ofiarność, uczciwość, posłuszeństwo – naprawdę ze świecą można szukać innej organizacji, gdzie twoje dziecko nabędzie aż tyle istotnych cech. Ale nie tylko o naukę i dyscyplinę tutaj chodzi. Pamiętaj – i niech harcerstwo właśnie z tym kojarzy ci się przede wszystkim – że w tej organizacji twoje dziecko będzie miało masę przygód, które potem zamienią się w przepiękne wspomnienia nie do starcia. To, co początkowo może budzić w nim lęk (pająk w namiocie, zupa jedzona z menażki, chrzest obozowy czy przedzieranie się przez las), potem będzie przywoływać uśmiech – często nawet po wielu, wielu latach. 

Zanim zdecydujesz się wysłać dziecko do harcerstwa, upewnij się, że w szkole, do której chodzi maluch, działa drużyna harcerska. Drużyny zawsze przeprowadzają nabory na początku roku szkolnego i warto udać się na zbiórkę. Można również pójść do miejscowego hufca i tam znaleźć drużynę dla twojej pociechy. Najbardziej sprawdzonym sposobem jest wstąpienie do harcerstwa dzięki bliskiej osobie – koledze bądź koleżance twojego dziecka. Dzięki temu nie będzie czuło się samotne i trafi do drużyny, w której poczuje się dobrze. A może zapisze się do druhów z przyjaciółką lub przyjacielem? Przecież „w grupie nawet bać się raźniej”. 

Jak podaje Wikipedia, harcerstwo to polski ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży wzorowany (w momencie powstania) na skautingu brytyjskim, oparty o służbę, samodoskonalenie (pracę nad sobą) i braterstwo. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica Zucha i Prawo Zucha. Obecnie ze względu na różnorodność skautingu na świecie i harcerstwa w Polsce harcerstwo jest polską nazwą skautingu. 

W naszym kraju funkcjonują trzy główne ugrupowania harcerskie – Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. Te trzy ugrupowania nieco różnią się od siebie założeniami i podążają swoimi ścieżkami. Jednak wszystkie wyrosły na bazie tradycyjnego harcerstwa i wstępując do nich, gwarantują garść niesamowitych przygód. 

Ewa Podsiadły

Zdjęcie pochodzi ze strony eweliniolek-tubolek.blog.pl

Zobacz także:

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Wasz rozwód jest dla dziecka kryzysową granicą - coś się kończy, a zaczyna coś nowego, nieznanego. Aby ułatwić mu odnalezienie się w nowej sytuacji, przeprowadźcie z nim szczerą rozmowę...

Plaga nieślubnych dzieci

Już co piąte dziecko pochodzi spoza związku małżeńskiego.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (410)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Serek topiony
(Ocena: 5)
2014-10-27 22:39:19

re: Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?

Moim zdaniem oczywiście że warto! Jestem w ZHP 4 lata. Po pierwsze harcerstwo to świetna zabawa, nowe przyjaźnie, szkołą życia itp. Ale coś co nie było napisane to to że harcerstwo są to też obowiązki nie jest to tylko dobra zabawa... Ale pomoc innym, wierność drużynie i jej członkom i świecenie dobrym przykładem innym. Więc jeszcze raz... Zachęcam do zapisania dziecka!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
zaue
(Ocena: 5)
2014-01-03 01:54:25

re: Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?

Od lat jestem harcerzem. Niezliczone wspomnienia w paczce ludzi o naprawdę różnych charakterach. Niesamowite przygody na obozach i wyzwania podczas wielu innych różnorodnych form (rajdy, turnieje, fermaty, złazy etc). Głupotą wg. mnie byłoby chociażby nie spróbować. Zresztą co ja Wam będę się rozpisywał. Sprawdźcie sami tę Drużynę harcerską

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
zaue
(Ocena: 5)
2014-01-03 01:55:18

www.157pdh.zhp.net.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mat
(Ocena: 5)
2013-09-20 22:02:30

re: Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?

Polecam najnowszy artykuł w tym temacie blog.wglpl/czy-zapisac-dziecko-do-harcerstwa/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Animek :)
(Ocena: 5)
2013-04-23 10:58:16

re: Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?

Jestem w ZHP od 4 lat i gdyby ktoś nie pozwolił mi tego kontynuować nie przeżyłabym. Najlepsze wspomnienia. Najlepsi ludzie jak o tym myślę to aż płakać mi się chce. Jest wspaniale. Bez żadnych zawahań posłałabym dziecko do ZHP. Na waszym miejscu. To jest jak bajka. A przez te 4 lata. Nabyłam tyle nowych cech charakteru. Stałam się bardziej śmiała. Otwarta na ludzi. Odpowiedzialna. I właśnie ZHP wywarło na mnie taki wpływ. Polecam WSZYSTKIM zainteresowanym. To wspaniała sprawa. :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-09-24 22:36:10

Nie zapisywać dzieci do ZHP BO ZAJEBE

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
AHA
(Ocena: 5)
2013-04-23 10:59:16

Dajesz. Zabij mnie bo jestem w ZHP (?) JA NIE MOGE. NIE WIERZE W LUDZI

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-10 00:10:26

jestem harcerką od 4 lat i nigdy nie powiem że wstydze się tego... Nie przeszkadza mi zdanie innych, nie oczekuje że każdemu spodoba się to co robie- ważne że mi się podoba... Harcerstwo to coś wspaniałego- poznałam tam wielu cudownych ludzi, uczestniczyłam w wielu wspaniałych wycieczkach, przeżyłam niezapomniane chwile na różnych zlotach czy obozach. Harcerstwo postawiło moje życie zupełnie do góry nogami... może ktoś słyszał "dziewczyno! zakochaj się w harcerzu! jeśli pokocha się tak jak harcerstwo bedziesz najszczęsliwsza na świecie"- jest to prawda. Kiedyśktóryś z moich znajomych z harcerstwa zażartował "tak to prawda kobiety są z Wenus, a mężczyzni z Marsa... ale ZHP poleciało na Marsa i zwięło tych mężczyzn którzy z dumą będą nosić swój krzyż... dlatego chłopy z Harcerstwa to mężczyzni najwspanialsi na świecie" zgodze się z tym- chodze z harcerzem 2 lata i związek z nim jest zupełnie inny niż związki ze zwykłymi chłopakami harcerze mają uczucia, nie kłamią i nie wstydzą się tego co czują (nie mówie że każdy chłopak kłamie i nie ma uczuć ale z tych co znam to tak) podsumowując-hercerswto to najcudowniejsza co może być na świecie a co do picia to owszem można spotkać harcerza pijącego ale nigdy nie uwierze że PIŁ W MUNDURZE... jeśli widzieliście harcerza pijącego czego zabrania 10 punkt prawa harcerskiego to co wg was to oznacza że jeżeli ktoś ma krzyż to nie może nigdy mieć alkoholu w ustach? Harcerzem nie jest się do osiągnięcia pełnoletności tylko do końca życia!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-18 17:41:41

iść

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-18 17:40:49

Tak ja też do niego należe to szkoła rzycia dziecko zachowa ją na długi czas

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-17 11:02:26

mam 16 lat i już od dłuższego czasu chcę tam wstąpić ale obawiam się czy ludzie mnie zakceptują. Chciałam z koleżanką ale ona chyba nie będzie mogła i nie wiem czy iść sama czy nie ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-02 13:21:51

harcerstwo jest fajne naleze do niego

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz