Czy twoje dziecko prawidłowo się rozwija?

19 Maja 2009

Sprawdzisz to w bardzo prosty sposób – obserwując, jak się bawi. Bez skomplikowanych testów psychologicznych!

Czy twoje dziecko prawidłowo się rozwija?

Czy kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie „Czy moje dziecko prawidłowo się rozwija?”. Jeśli jesteś mamą, na pewno. Aby znaleźć na nie zgodną z prawdą odpowiedź, nie trzeba decydować się na wizytę w gabinecie dziecięcego psychologa, ale… poświęcić dziecku odrobiną czasu i przyjrzeć mu się w jednej z najnaturalniejszych sytuacji charakterystycznych dla jego wieku - podczas zabawy. Gdy więc następnym razem twoja pociecha poprosi cię o kilka chwil wspólnej zabawy, nie wykręcaj się nadmiarem obowiązków czy brakiem czasu, ale potraktuj to jako sposób na wnikliwą analizę jej potrzeb, lęków oraz światopoglądu.

Już kilkumiesięczne dzieci potrzebują kontaktu z rówieśnikami. Sześciomiesięczny maluch zareaguje uśmiechem czy dotykiem na dziecko naszej przyjaciółki, gdy położymy je obok siebie. Warto pamiętać, że szkraby, które mają kontakt z rówieśnikami już od najwcześniejszych dni życia, w przyszłości będą bardziej otwarte, śmielsze, odważniejsze i pewniejsze siebie.

Po zakończeniu okresu niemowlęcego, dzieci zaczynają przejawiać chęć zabaw konstrukcyjnych - budują wieże z klocków, uczą się odwzorowywać modele, rozpoznają kształty i figury geometryczne. Z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej kreatywne i… kłótliwe. Mają własne zdanie i chcą go bronić. W chwilach napięć przyda się pomoc rodzica, który stanie w roli mediatora dwóch zwaśnionych maluchów. Warto przy takich okazjach uczyć dziecko kompromisów.

Po ukończeniu czwartego roku życia do wachlarza dostępnych aktywności dochodzą zabawy tematyczne, w których potrzebne są pewne rekwizyty. Pociechy naśladują dorosłych - dziewczynki opiekują się lalkami, chłopcy naprawiają uszkodzone samochody.

Bardzo ciekawym okresem w rozwoju dziecka jest wiek od 3 do 4 lat, gdy zaczyna ono odtwarzać stosunki międzyludzkie. Najpopularniejsza staje się zabawa w dom, lekarza czy sklep. Przyglądaj się bacznie, jak pociecha postrzega „dorosłe życie” – czy bierze ze starszych dobry przykład, czy może odwrotnie.

Obserwując, jak bawi się twoje dziecko, zwróć uwagę na to, czy potrafi ustąpić, czy też może szybko się obraża. Czy chętnie pożycza innym swoje zabawki, czy raczej preferuje swoje własne towarzystwo. Jeśli dostrzeżesz problem, porozmawiaj z malcem – wytłumacz, co jest nie tak i jak można to zmienić.

Zabawa to jedna z najbardziej podstawowych form aktywności naszych dzieci. Daje możliwość przyjemnego spędzenia czasu oraz budowania relacji interpersonalnych, uczy działania w grupie. Ty, obserwując ją, możesz dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy o swoim maluchu i ewentualnie w porę zareagować, gdy dostrzeżesz coś niepokojącego.

Zobacz także:

PSYCHOTEST: Czy jesteś inteligenta seksualnie?

Kilka pytań pomoże ci w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jaką jesteś kochanką.

PSYCHOTEST: Jaką jesteś imprezowiczką?

Szalona klubowiczka czy może spokojna domatorka? Jaką jesteś imprezowiczką?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (23)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-19 00:27:51

Zgarnij super nagrody w konkursie blend-a-med! http://www.3dwhite.pl/?click=7f2bcfe9557ffce5af9bc5c2009d0600

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-06 19:33:00

[quote="Jowitka"][quote][b]Gosc[/b] ja nigdy nie bawiląm sie lalkami, może miałam ze 2 lalki w całym swoim zyciu...bawiłam sie z chłopakamiw piasku smaochodzikami itp itd. raz gdy dostałam jak mialam nieiwem moze 4 lata czy 5 na urodizny lalke takiego bobaska to niewiedziałam co z nimz orbic,byłam tylko wkurzona tym prezentem hehe bo ani razu go pozniej nie wzielam do rak. dzis niemam podejscia do dzieci,wgle neiwyobrazam miec w przyslzosci swoich ...:/[/quote] Tez nei bawilam sie lalkami i nie potrafie teraz obchodzic sie z dziecmi. Zawsze lubilam samochody, a teraz ide na mechanike i budowe maszyn, ale sadze, ze jak przyjdzie instynkt macierzynski, to na pewno damy jakos rade :) [/quote] Skąd ja to znam.... :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-06 19:30:00

Ja za to bawiłąm się autkami :D Tak, wiem jak to brzmi....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-21 13:23:00

Gra THE SIMS 3 Przeciekła do Internetu! Przeczytaj tutaj: http://tech.wp.pl/kat,1009779,title,The-Sims-3-wyciekly-do-Sieci,wid,11139198,wiadomosc.html Możesz ją ściągnąć z tego CHOMIKA!!!! http://chomikuj.pl/sliski4/THE+SIMS+3+ju*c5*bc+jest!!! W miejsce gwiazdek wpisz: CHOMIKUJ lub pousuwaj spacje http:// ch omi kuj.pl/sliski4/THE+SIMS+3+ju*c5*bc+jest!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-20 20:32:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] Ja rozbierałam lalki, a raczej barbie i kena, łączyłam ich nogami i rękami, kładłam i przykrywałam kołderką.[/quote] ... i tak wyrosłam na dziwkę hehe no to Ok ale musisz przyznać , że trochę zboczuchowa ta zabawa ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-20 18:28:00

Ja też woziłam koty w wózku :D a jak mi uciekały to wyłam w niebogłosy z rozpaczy hahaha :D:D:D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-20 14:51:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] Ja rozbierałam lalki, a raczej barbie i kena, łączyłam ich nogami i rękami, kładłam i przykrywałam kołderką.[/quote] ... i tak wyrosłam na dziwkę [/quote] nie. i tak wyrosłam na normalną kobietę w szczęśliwym związku. nie jestem nimfomanką, dziewictwo straciłam z ukochanym mężczyzną, w wieku 18 lat. hymm, bardzo dziwkarskie, nie ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-20 13:37:00

[quote="Morgana"]Ja z przyjaciółką bawiłam się w karanie lalki. Ja udawałam płacz, a koleżanka biła lalką o podłogę.[/quote] Mmm, takie sado, nie? ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-19 22:37:00

[quote="Gosc"]ja nigdy nie bawiląm sie lalkami, może miałam ze 2 lalki w całym swoim zyciu...bawiłam sie z chłopakamiw piasku smaochodzikami itp itd. raz gdy dostałam jak mialam nieiwem moze 4 lata czy 5 na urodizny lalke takiego bobaska to niewiedziałam co z nimz orbic,byłam tylko wkurzona tym prezentem hehe bo ani razu go pozniej nie wzielam do rak. dzis niemam podejscia do dzieci,wgle neiwyobrazam miec w przyslzosci swoich ...:/[/quote] a ja tez sie bawiłam samochodami w piachu itp aleco do dzieci to zawsze do mnie lgneły i radze sobie z nimi doskonale

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-19 18:46:00

[quote="Gosc"]Ja rozbierałam lalki, a raczej barbie i kena, łączyłam ich nogami i rękami, kładłam i przykrywałam kołderką.[/quote] ... i tak wyrosłam na dziwkę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz