Czy twoje dziecko musi mieć rodzeństwo?

29 Listopada 2016

Wiele Polek poprzestaje na urodzeniu jednego dziecka. Nie tylko z powodów finansowych.

brak rodzeństwa

Karolina, która ma 3-letnią córkę, nie ukrywa, że czuje coraz większą presję otoczenia, zwłaszcza rodziny. „Rodzice i teściowie ciągle pytają, kiedy będziemy mieć drugie dziecko, bo przecież Lenka nie może się wychowywać sama i potrzebuje rodzeństwa. A ja wszystkich zwodzę, że myślimy o tym, choć nie jest to prawdą. Na myśl o tym, że znów miałabym przechodzić koszmar, jakim była ciąża, cierpnie mi skóra” – przekonuje młoda kobieta.

„Nie chcę znów przeleżeć tygodni na patologii ciąży, zmagać się z anemią, skurczami nóg, zaparciami czy porodowym horrorem, który przecież tak naprawdę jest dopiero początkiem całego zamieszania, czyli bolesnego karmienia piersią, nieprzespanych nocy i innych „przyjemności” związanych z macierzyństwem. Raz tego doświadczyłam i to mi w zupełności wystarczy” – zapewnia Karolina.

O drugim dziecku nie myśli też Dagmara, matka 2-letniego Jasia. „Syn dał mi tak popalić, że nie życzę tego najgorszemu wrogowi: kolki, które trwały ponad rok, histeryczny płacz po każdym moim wyjściu z domu, już nie wspominając o permanentnym braku snu, od urodzenia Jasia nie przespałam nawet jednej pełnej nocy, bo on wybudza się po kilkanaście razy i żaden lekarz nie wie, dlaczego tak się dzieje. Na samą myśl o sprawieniu mu braciszka czy siostrzyczki popadam w depresyjny nastrój. Chcę wreszcie zacząć normlanie żyć, a nie siedzieć tylko w czterech ścianach i pełnić rolę kury domowej” – tłumaczy.

„Wiem, że dzieci mające rodzeństwo lepiej się rozwijają, ale nie może dziać się to moim kosztem” – dodaje Magda, która gdy sześć lat temu urodziła córkę była przekonana, że jest to dopiero początek jej „działalności macierzyńskiej”, gdyż zamierzała stworzyć liczną rodzinę. Jednak od tego czasu temat zawisł w próżni. Oboje z mężem obawiają się bowiem, że po prostu nie stać ich na kolejne dziecko.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 06:54:15

Ja też nie planuję długiego dziecka, macierzyństwo to koszmar, odpowiedzialność, brak wszystkiego co było..... chce szybko odchować dziecko i zacząć normalnie żyć. Mój syn ma dopiero 14 msc

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-11-29 15:29:20

Rodzeństwo w dzieciństwie z punktu widzenia dziecka może nie jest potrzebne. Trzeba się dzielić zabawkami, czasem pokojem, uwaga rodziców itp. Jednak im jest się starszym tym bardziej się dostrzega plusy a najbardziej doceni się rodzeństwo w dorosłym życiu. Krew nie woda. Na brata, siostrę zawsze można liczyć bardziej niż na znajomych czy dalszą rodzinę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-11-29 16:45:41

Dokładnie!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-11-29 18:26:04

To fajnie, że masz takie doświadczenia. Ja i moi znajomi mamy inne, że to rodzeństwo jest głównie problemami.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mOnia
(Ocena: 5)
2016-11-29 19:06:12

Nie zawsze tak jest, ja mam rodzeństwo które wyjechało za granicę, nie widzimy się nawet w święta, może raz na rok, ale już nawet nie mamy o czym ze sobą gadać. Kontakt minimalny. Nie różnię się niczym od jedynaka, za to przez całe dorastanie musiałam się dzielić pokojem, zero prywatności. Wolałabym być jedynaczką

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1