Czy rodzicie mogą całować swoje dzieci w usta?

29 Lipca 2017

Za całowanie swoich ukochanych dzieci w usta na państwa Beckhamów wylano wiadro pomyj. Zwariowaliśmy czy mamy rację?

buziak w usta

Najpierw podpadła Victoria – a konkretnie zdjęcie, na którym eks-Posh Spice całuje małą Harper. Okazja była nie byle jaka – Harper świętowała piąte urodziny. Victoria fotkę podpisała słowami: „Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, bardzo cię kochamy. Buziaki od mamy”. Zdjęcie wzbudziło mieszane uczucia. Niektórzy w całusie nie dopatrzyli się niczego niestosownego, ale niektórzy… Nieźle się Victorii oberwało. Że to nie jest normalne, aby całować dziecko w usta – nawet własne. Że jak ona może i w ogóle. Prędziutko wrzucono ją do worka z napisem „zła matka”.

Gdy sprawa przycichła, Victorię w całowaniu wyręczył… David, w Dzień Dziecka publikując na Instagramie zdjęcie, na którym to on cmoka małą Harper prosto w usta. Z podpisem: „Buziak dla tatusia”. I tym razem to jemu się oberwało. Znaleźli się tacy, którzy uznali zdjęcie za nie na miejscu i niestosowne. Powód? W ojcowskim buziaku dopatrzono się… podtekstu seksualnego. David musiał się z całusa gęsto tłumaczyć. „Jestem bardzo czuły wobec dzieci. Tak zostaliśmy wychowani z Victorią i tacy jesteśmy dla naszych dzieci. Chcemy im pokazać miłość, chronimy je, opiekujemy się nimi, wspieramy je i okazujemy im wiele uczuć”.

Usta? To strefa erogenna!
Pozornie niewinne pocałunki wywołały dyskusję o całowaniu dzieci w usta. W zagranicznych mediach zaczęli wypowiadać się terapeuci – zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy takiej formy okazywania uczuć.

Dr Charlotte Reznick, psycholog z Uniwersytetu Kalifornijskiego, zdecydowana przeciwniczka całowania dzieci w usta, stwierdziła, że taki całus może wprowadzać… zamieszanie. „Gdy zaczynasz całować w usta swoje małe dzieci, to kiedy przestaniesz?” – pyta Reznick. Zdaniem specjalistki kiedy dzieci kończą pięć czy sześć lat, stają się świadome swoich ciał i swojej… seksualności – a pocałunek w usta może okazać się dla nich stymulujący. Tak, rodzicielski pocałunek.

Reznick tłumaczy dalej: dziecko widzi, jak mamusia i tatuś całują się w usta. A potem robią to samo z nim. Dla małego człowieka – zdaniem psycholożki – tyle wystarczy, by wprowadzić mu zamęt w głowie odnośnie ról i uczuć. Rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie z tej praktyki w „odpowiednim” momencie, sęk w tym, że każde dziecko rozwija się i dojrzewa w innym tempie, co powoduje, że trudno stwierdzić, kiedy nastąpi właściwy moment.

Polecamy także: Mój synek bawi się lalkami. To powód do niepokoju?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (13)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-08-12 11:41:54

Nie rozumiem, co ludzie widza w tym zlego. Przeciez nie chodzi nawet o jakies calowanie z jezyczkiem, tylko o zwyklego buziaka od mamy. Ludzie to maja problemy...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-29 14:55:03

Każdy kto w cmoknięciu dziecko w usta widzi podtekst seksualny jest chory psychicznie i ma zadatki na pedofila.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
inferno
(Ocena: 5)
2017-07-29 18:04:35

Tu nie chodzi o to, że dorosły człowiek coś w tym widzi, tylko jaki to ma wpływ na psychikę dziecka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-29 14:05:28

to ohydne i niestosowne całować dzieci w usta!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-29 16:48:59

Co jest ohydnego w całowanie w usta małego dziecko? Tu chodzi o zwykłe buziaki a nie prawdziwe całowanie. Nikt tu nie mówi o jakimś "ślimaku" przecież, tylko krótkim całusie, większość dzieci wręcz uwielbia jak rodzice im je dają. Mój syna ma 5 miesięcy a uwielbia jak daje mu buziaki w usta albo nos.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-29 09:58:52

U mnie w domu buziaki były "do swieta" i tylko w policzek.u nas nie okazywalo sie czylosci.nie mowilo kocham itd... Samam ma. Juz dzieci i ciagle mowie im ze je kocham,uwielbiam, ze jestem dumna.caluje je w czoło albo buziaczki w raczki czy wlasnie policzki. W usta nie. Nie dlatego,ze mam jakies erotyczne skojarzenia ale po prostu tego nie robimy a juz na pewno nie zrobil nigdy moj maz.od malego uczy ich ze mezczyzna,tata czy inny nie caluje w usta drugiego mezczyzny.ale mama i tata juz moga to robic.dziecuom trzeba okazac czylosc ale mozna to robic na inne sposoby.poza tym nie wyobrazam sobie zeby ktos calowal male, obce dziecko w usta.typu ciocia babcia czy sasiadka.bakterie i brud czy inne zarazki.to wrecz powinno byc zakazane.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-29 14:51:12

Uczycie dzieci homofobii

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-29 08:38:07

ja jestem od dawna dorosła i do tej pory całuję rodziców w usta i nie widzę w tym nic dziwnego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-29 08:06:00

Gdy rodzice całują małe dziecko w usta nie ma w tym niczego dziwnego, To zupełnie normalne, ale żeby pozwalać na to innym ludziom? Córka tej kobiety zachorowała bo jak sama napisała w usta pocałował ją jakiś jej gość, a nie dlatego, że ona.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
inferno
(Ocena: 5)
2017-07-29 07:24:55

Zdecydowanie nie powinno się tego robić. Jak dobrze, że ja byłam normalnie wychowana. Kompletnie się niektórym przewraca w głowach. Karmienie cycem do lat 5, a może i wyżej (!), całowanie dzieciaka w usta. No litości. Jeszcze może wspólne nagie kąpiele rodzinne z udziałem wszystkich pokoleń? A czemu nie powinno się całować dziecka w usta? Odsyłam do literatury psychoanalitycznej. I nie do Freuda, ale m.in. do Melanii Klein. Nie będę tu pisać elaboratów, bo to nie ma sensu. W każdym razie nie wchodźcie w takie relacje ze swoimi dziećmi. Pocałunki w usta mają podłoże seksualne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-29 08:39:17

jeżeli dla Ciebie zwykły cmok w usta z dzieckiem ma podłoże seksualne to z Tobą coś jest nie tak.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-29 12:55:21

Dokładnie. Tu chodzi o takie buziaki, cmoki a nie całowanie :|

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-29 01:52:02

Ja nie widzę w tym nic złego. Ja sama gdy byłam mała całowałam się z rodzicami i rodzeństwem buziakiem w usta.Do tej pory to robię ale tylko z siostrą i czasami z mamą i nie widzę w tym jakiegoś zboczenia a raczej okazywanie miłości rodzinie. Ludzie to mają problemy...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz