Czy potrafiłabyś kochać swoje dziecko, gdyby było chore lub upośledzone?

28 Grudnia 2008

Czy można zaplanować szczęście? Jeśli tak, to w „Piątym dziecku” plan nie wypalił.

Czy potrafiłabyś kochać swoje dziecko, gdyby było chore lub upośledzone?

Doris Lessing, brytyjska pisarka, laureatka Nagrody Nobla. Przyznanie jej tego wyróżnienia zostało uargumentowane następująco: „..jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą.” Te cechy zostały przypisane książce Lessing - „Piąte dziecko”.

Życie szalonych lat 60. ubiegłego wieku, idealna para, Harriet i David Lovattowie, planują wspólnie przyszłość, dużą rodzinę. "Co najmniej sześcioro dzieci" (wbrew modzie tamtych lat: 2+1) oraz duży dom pod Londynem. Nie zważają na swoje możliwości finansowe, nie kierują się rozsądkiem.

Realizują swój plan bardzo szybko. Harriet raz po raz zachodzi w kolejną ciążę. Dom wypełnia dużo krewnych i znajomych, zwłaszcza we wszystkie możliwe święta oraz przerwy wakacyjne. Wokół panuje szczęście i miłość. Życie Lovattów, dla każdego przyjezdnego, jest idyllą, ale wczytując się w powieść bardziej, poznajemy tę rodzinę od podszewki, jej codzienne problemy, nieradzenie sobie z wychowaniem tak dużej liczby dzieci, brak czasu tylko dla Harriet i Davida.

Pisarka wprowadza nas w ten świat surowym, wręcz oschłym językiem, nie znajdziemy tu długich opisów przesiąkniętych emocjami. Jest to przemyślany zabieg, sugeruje nam powierzchowność pojęcia szczęścia, które oznaczało dla pary dom pełen dzieci i miłości. Bohaterka powieści to kobieta marząca, jak każda z nas, o tym jedynym i spędzeniu z nim wspaniałego życia. Ostatnie, tytułowe piąte dziecko burzy całe szczęście – matka nie potrafi go pokochać, nie mówiąc już o reszcie rodziny, która zaczyna bardzo rzadko odwiedzać „cudowny dom”.

Po przeczytaniu książki nasuwa się mnóstwo pytań, a podstawowym jest: czy miłość matki do dziecka jest zawsze bezwarunkowa?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (119)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-18 09:06:03

ja mam trojkę dzieci .dwoje chłopców i dziewczynkę . niestety moja córeczka jest niepełnosprawna .ale kocham ją nad życie i zrobię wszystko żeby czóła że i ja ją kocham .ile te dzieci dadzą radości.miłości. bo uśmiech dziecka to najcenniejszy dar ... :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-25 19:32:47

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-27 17:08:00

[quote="Iziss"][quote][b]Gosc[/b] Przerażają mnie komentarze typu: 'oddała bym takie dziecko do adopcji' 'takie osoby nie powinny istnieć' Nie zapominajcie o tym że takie osoby też mają UCZUCIA. Czują strach, ból, smutek, ale także radość. POTRAFIĄ KOCHAĆ! Do wszystkich którzy odtrącają takie osoby! Wyobraźcie sobie że nagle przytafia wam się wypadek. Wybucha pożar macie popażone całe ciało [łącznie z twarzą]. Macie wypadek samochodowy tracicie kończyny zostajecie kalekami na całe życie albo wasza twarz zostaje zmasakrowana. W wyniku wypadku zostaje uszkodzona część waszego mózgu i przestajecie normalnie funkcjonować i stajecie sie upośledzeni. itd. takie wypadki mogą zdarzyć się każdemu w najmniej oczekiwanych momentach. I wyobraźcie sobie że w takim momencie odtrącają was rodzice, najbliżsi, ludzie brzydzą sie wami idąc ulicą. I co wtedy? zabić was, ukryć w jakimś podziemiu bo nie wyglądacie jak 'normalny' człowiek?.. KAŻDY MA PRAWO DO NORMALNEGO ŻYCIA NAWET TEN 'INNY'[/quote] Właśnie KAŻDY!!!a co z matką takiego dziecka???ona nie ma mieć takiego wyboru???Nikt nie ma prawa jej ocenać! [/quote] no wlasnie Ty suko! nienawidze takich szmat!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-27 17:05:00

tytulka artykulu po prostu zalosny... jak mozna swojego dziecka nie kochac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-10 16:15:00

polecam !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-16 14:39:00

[quote="Gosc"]Gość 2008-12-31 17:12 ja bym takie oddała do sieroocinca haha a ciebie rodzice jakos nie oddali xD [/quote] Hehe podzielam twoje zdanie xDxD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-01 16:38:00

czytalam ta ksiazke ze 2 lata temu ale musze przyznac ze jest bardzo ciekawa choc krotka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-18 13:50:00

po przeczytaniu tego artykułu, zamówiłam książkę! warto, polecam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-18 01:09:00

świetna książka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-13 11:13:00

generalnie dzieci to zuuo ... nawet jak sie zdrowe urodzi może wyrosnąć z nego dupodajka lub dres ... po co pytam? po cholere więcej takich?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz