Czy Polki przekarmiają swoje dzieci?

08 Sierpnia 2015

Że polskie dzieci ważą za dużo, eksperci nie mają wątpliwości. Tylko czyja w tym wina?

dziecko

W ubiegłym roku brytyjskie media zajmowały się sytuacją rodziny z Norfolk. Rodzice jedenastoletniego chłopca trafili do aresztu. Zatrzymano ich pod zarzutem zaniedbywania dziecka i okrucieństwa. Chodziło o to, że ich nastoletni syn ważył… 95 kg. Policję zawiadomili lekarze i nauczyciele ze szkoły specjalnej (chłopiec choruje ma autyzm). Jego rodzice mogą nawet stracić prawa rodzicielskie. Dziennik „Daily Mail” doniósł, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat ponad 70 dzieci umieszczono w placówkach opieki społecznej z podobnego powodu – jedno z nich ważyło prawie… 150 kg.

Przekarmianie dzieci staje się problemem nie tylko brytyjskim czy amerykańskim. Coraz częściej również polskie matki przesadzają z żywieniem swoich pociech. – Czy powiedzieć przyjaciółce, że spasła córkę? – zastanawia się Magda, lat 26. – Dziewczynka ma trzy lata i waży jakieś trzydzieści kilogramów, a nie jest za wysoka. Wygląda strasznie. Widzę, że z trudem chodzi i nie chce bawić się z rówieśnikami, bo szybko się męczy. Niestety, moja przyjaciółka i jej mąż nie widzą problemu. Tylko podsuwają małej pod nos kolejne talerze i na wszystko jej pozwalają. Najbardziej wnerwia mnie ich system nagród, który polega na tym, że za wszystko, co zrobi ich córka, dają jej batonika albo czekoladę. Obie babcie robią to samo. A dziewczynka jest już gruba jak balon.

W czerwcu dziennikarze TVN24 informowali o przypadku trzyletniego chłopca, który ważył… 40 kg. Czyli więcej niż dwukrotnie za dużo. Chłopiec z chorobliwą otyłością trafił do Centrum Zdrowia Matki Polki – nie był w stanie schylić się do własnych butów, w nocy dusił się z powodu bezdechu sennego, a w ciągu dnia narażał swoje serce i szkielet na tytaniczną pracę. Rodzice i dziadkowie nagminnie karmili go słodyczami. Lekarze rozmawiający z TVN24 nie mieli oporów, by powiedzieć, że do takiego stanu chłopca doprowadziła głupota dorosłych. – Mówimy o skrajnej otyłości, która może na zawsze zmienić życie tego chłopczyka – skomentowała dr Małgorzata Szałapska, pediatra i diabetolog z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

dge
(Ocena: 5)
2015-08-11 14:12:31

re: Czy Polki przekarmiają swoje dzieci?

dla dzieci ważne są zdrowe nawyki żywieniowe i zrównoważona dieta bogata w naturalne nie przetworzone produkty. wiele takich można znaleźć na bio-kraina.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kasia
(Ocena: 4)
2015-08-09 18:53:25

re: Czy Polki przekarmiają swoje dzieci?

Dwa tygodnie temu byłam nad morzem, szczyt sezonu, popularny kurort= mnóstwo ludzi na plaży i z moich obserwacji wynika, że ok. 80% dzieci w wieku 2-13 lat ma nadwagę... Szczupłe dziecko to zjawisko rzadko spotykane... to jest tragiczne i smutne, że rodzice nie widzą problemu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-09 11:50:40

re: Czy Polki przekarmiają swoje dzieci?

A najgorsze są babcie, którym nie przetłumaczysz, że dziecko w szkole/przedszkolu zjadło obiad i wjeżdżają z dwudaniowym codziennie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-08 20:26:14

re: Czy Polki przekarmiają swoje dzieci?

Bo rodzice w większości przypadków nie interesują się tym czy dziecko jest głodne czy też nie i na co ma ochotę, tylko wmuszają w nie tyle jedzenia, ile sami nawet nie jedzą. I później się dziwią, że dziecko grube.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-08 11:12:45

re: Czy Polki przekarmiają swoje dzieci?

Też znam przypadek otyłego dziecka... Wszystko tłuste, porcje jak dla dorosłego (choć ja bym tyle nie zjadła), co chwilę dawanie słodyczy. A dziecko waży 27 kg w wieku niecałych 3 lat. Wygląda strasznie. Rodzice nie widzą problemu, bo przecież kobiety w wieku 70+ zachwycają się, że dziecko tak zdrowo wygląda. Ja nigdy nie dopuszczę do nadwagi u mojego dziecka, zrobię wszystko, żeby było zdrowe i w odpowiednim przedziale wagowym.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-08 11:06:53

re: Czy Polki przekarmiają swoje dzieci?

Pracuje w sklepie. Czesto widze, ze pulchna mama ma zazwyczaj pulchne dziecko, a niezaleznie od tego, czy zakupy robi ona, czy syn badz corka, to chipsy i slodzone napoje obowiazkowo w koszyku sa. Sklonnosci sklonnosciami, ale zle nawyki wynosi sie z domu. Gdyby nie one, to wiekszosc tych dzieciakow i doroslych nie mialoby az takiej nadwagi

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
true
(Ocena: 5)
2015-08-08 01:05:05

re: Czy Polki przekarmiają swoje dzieci?

jako dziecko bylam niejadkiem wiec rodzice ciagle zachecali mnie do jedzenia,podsuwali nagrody,zmuszali bym zawsze zjadala wszystko z talerza do czysta. bylam szczupla. potem nadszedl okres dojrzewania,metabolim sie spiep.rzy.l i ostro przytylam. potem schudlam ale nadal mam w nadmiarze 10kg i ogromny brzuch. bardzo ciezko jest mi sie oduczyc tego nawyku obowiazkowego zjadania wszystkiego z talerza,czy jestem glodna,czy nie. masakra.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1