Czy płacić dzieciom za dobre zachowanie?

24 Lutego 2015

Złotówka za pójście do łóżka, pięć złotych za posprzątanie pokoju, dziesięć za pomoc w ogródku. Czy takie nagradzanie ma sens?

mama i dziecko

Psychologowie od dawna powtarzają, że na dzieci lepiej działa system nagród niż kar. Korzystają z tej wiedzy współczesne matki, które coraz częściej za dobre zachowanie i wzorowe wypełnianie obowiązków płacą swoim dzieciom. Są na to dowody. Z badania „Polskie matki” zrealizowanego przez Dom Badawczy Maison wynika, że robi tak co trzecia mama.

Elżbieta, której córki są już dorosłe, przyznaje, że gdy dziewczyny dorastały, zdarzało im się z mężem płacić za dobre zachowanie. „Ale to nie było tak, że dostawały pieniądze za pościelenie łóżka czy posprzątanie pokoju, czyli za to, co należało do ich obowiązków. Raczej płaciliśmy im za dodatkowe prace. Nie wypłacaliśmy córkom kieszonkowego, ale kiedy np. chciały dostać 10-20 zł, mówiliśmy, co trzeba zrobić. To były proste zajęcia: zamieść przed furtką, pójść po zakupy, pomóc w gotowaniu. Uważam, że bardzo dobrze się to sprawdziło. Dziewczynki od dziecka miały dzięki temu szacunek do pieniędzy i nauczyły się, że nic nie ma w życiu za darmo”.

Pomysł, jaki stosowała Elżbieta z mężem, sprawdził się, bo dzięki niemu jej córki nie były rozpieszczone. Zamiast po prostu dostawać kieszonkowe, one nauczyły się, że na nagrodę trzeba sobie zasłużyć. „Wyrosły na odpowiedzialne, mądre kobiety, które szanują pieniądze i są pracowite” – mówi nasza rozmówczyni.

Manipulacja i demoralizacja?

Okazuje się jednak, że rodzice płacą również w innych sytuacjach. Karolina spod Krakowa, mama ośmioletniego Michała, przyznaje, że płaci mu za to, za co nie powinna. „Michałek jest strasznym bałaganiarzem. Wszędzie zostawia swoje ubrania, po jego pokoju walają się zabawki, książki, papierki. Wystarczy, że wejdzie na pięć minut do łazienki, a zostawia po sobie pobojowisko. Dotąd żadne metody wychowawcze nie działały. Zaczęliśmy więc płacić mu za sprzątanie. Np. 2 zł za złożenie ubrań i włożenie ich do szafy albo 5 zł za ułożenie książek na półce. Przyznaję, że się to sprawdziło, choć Michał nie chce teraz sprzątać, jeśli mu nie zapłacimy”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
4.4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-24 17:31:33

re: Czy płacić dzieciom za dobre zachowanie?

To nie prawda, że dziecko w przyszłości niczego nie zrobi bez nagrody jeśli ją otrzymuje za dobre zachowanie -wszystko zależy od tego jak rodzic przedstawi dziecku tę kwestię i jak nim pokieruje. Moja matka wprowadziła coś takiego jak byłam dzieckiem -chodziło o symboliczne grosze, np. 5-20 groszy za każdy "dobry uczynek". Miałam wtedy 4 lata i wiele mnie to nauczyło. Matka dbała o to żeby rozwinąć u mnie odpowiednią etykę i poświęcała temu tyle czasu, że fakt płacenia za dobre uczynki nie mógł mnie zepsuć bo i tak wiedziałam że trzeba być dobrą sama z siebie, a jedynie ciężko było mi się skupić na odpowiednim zachowaniu jeśli nic nie zwracało mojej uwagi w tym kierunku. Te grosiki skutecznie ją przyciągnęły, bo to było jak zabawa, w wielu dziecięcych zabawach jest motyw zdobywania nagrody i/lub kolekcjonowania czegoś. Równie dobrze mogłyby to być szklane kuleczki czy kolorowe spinacze zamiast grosików albo jakieś inne drobiazgi. Dzięki tej zabawie zaczęłam się bardziej interesować tym co mama robi w domu i w czym jej można pomóc. Nawet lepiej że były to pieniążki a nie inne drobiazgi bo przynajmniej nauczyłam się szacunku do pieniędzy. Zaczęłam bardziej szanować pieniądze które wydaje na mnie mama i nie jęczałam jak dawniej że chcę żeby mi kupiła jakieś bzdety. Nauczyłam się czegoś o oszczędzaniu, wydawaniu i rozporządzaniu swoim dziecięcym budżecikiem. Wydaje mi się, że im wcześniej się dziecko oswoi z takimi rzeczami tym szybciej nauczy się odpowiedzialnego podejścia do pieniędzy. Potem już nie potrzebowałam grosików żeby zachowywać się lepiej bo mi to weszło w nawyk i nic nie musiało ściągać mojej uwagi na poprawne zachowanie. Jeśli będę mieć kiedyś dziecko to nie widzę przeszkód aby też z nim zacząć taką "zabawę".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-24 17:17:17

re: Czy płacić dzieciom za dobre zachowanie?

Nie, nie i jeszcze raz nie! Moi rodzice nie płacili mi za wyniesienie dzieci i ja nie wyobrażam sobie żeby płacić moim dzieciom. Aż strach pomysleć co by wyrosło z takich dzieciaków. To powinno byc oczywiste że pomaga się w domu bo Ty też w nim mieszkasz i korzystasz z różnych rzeczy. Ponadto dzieci całe życie powinny być wdzięczne rodzicom za to co od nich dostały a nie żądać jeszcze pieniędzy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-24 13:47:30

re: Czy płacić dzieciom za dobre zachowanie?

Oczywiście że nie powinno się płacić! Mój synek miał 2 latka jak poszedł do starszej grupy w żłobku, zanim poszedł do żłobka był grzeczny. Dzielił się zabawkami, jak kazałam mu usiąść to siadał, witał się, żegnał, potrafił odnieść coś na swoje miejsce, kazałam mu spać to szedł spać... z dziećmi się bawił.... wystarczyło 3 miesiące w żłobku i Olek dłubie w nosie, rzuca się po podłodze jak czegoś nie dostanie, bije, wyszarpuje mi z rąk jakieś rzeczy.. .stał się nie znośny. Mam czasem ochotę przejść się do żłobka i wyłapać które to dziecko zostało tak dobrze wychowane

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-24 22:32:15

Może to nie wina żłobka tylko naturalny etap rozwoju, każde dziecko przeżyw okres buntu około drugiego roku życie. Z różnym natężeniem oczywiście.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2015-02-24 08:23:16

re: Czy płacić dzieciom za dobre zachowanie?

ta, a potem w przyszłości nic nie zrobi bez "nagrody".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-24 01:42:17

re: Czy płacić dzieciom za dobre zachowanie?

może niech Pani psycholog Dorota Zawadzka najpierw zresocjalizuje syna, a potem się bieże za cudze dzieci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-24 10:12:07

A Ty "bież" się za słownik.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1