Obalamy mity: Czy karmienie piersią sprzyja odchudzaniu?

08 Marca 2017

Niejedna kobieta żyje w takim przekonaniu. Sprawdzamy, czy to prawda!

karmienie piersią

Lekarze nie mają wątpliwości: mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by wyłącznie piersią karmić malucha przez pierwszych sześć miesięcy jego życia, a następnie kontynuować karmienie na żądanie – optymalnie nawet do drugiego roku życia i dłużej. Karmienie piersią jest wspaniałe dla dziecka i dla matki. W poradniku o naturalnym karmieniu według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci czytamy, że jedną z korzyści dla karmiącej piersią matki jest szybszy powrót do wagi z okresu przed ciążą.

Dla kobiety to ważna informacja – ciąża powoduje przybieranie na wadze i jest to jak najbardziej naturalne, jednak jedne kobiety tyją więcej, a inne mniej. Średni przyrost wagi w błogosławionym stanie to ok. 15 kg. Czy można liczyć, że wystarczy samo karmienie piersią, by nadprogramowe kilogramy zniknęły bez diety i treningów?

Matki rozczarowane płcią swoich dzieci: „Chciałam mieć syna, a urodziła się córka. Czeka mnie koszmar!”

Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Karmienie naturalne faktycznie sprzyja powrotowi do zgrabnej sylwetki. Karmiąca matka, zwłaszcza na początku przygody z podawaniem dziecku piersi, zwykle bardzo uważa na to, co je. Maluch wraz z mlekiem dostaje to, co zjada jego mama. A jeśli mama dba o spożywane produkty, nie dogadza sobie szybkimi posiłkami czy słodyczami, korzysta na tym zarówno jej pociecha, jak i jej… figura.

Olga, lat 30: „Mój synek miał straszne kolki, wzdęcia, na wiele spożywanych przeze mnie pokarmów reagował alergicznie. W pewnym momencie doszłam do ściany, bo prawie wszystko wyeliminowałam ze swojej diety. Przez długi czas jadłam prawie wyłącznie ryż z jabłkiem! Nic dziwnego, że schudłam osiem kilogramów”.

W podobnym tonie utrzymany jest wpis jednej z internautek: „Karmię tylko piersią i ważę już prawie 10 kg mniej niż przed ciążą. Także teoria o karmieniu jako dobrym sposobie na odchudzanie w moim przypadku się sprawdza. To efekt drakońskiej diety – dziecko ma najprawdopodobniej alergię pokarmową i (jem) same zdrowe, lekkostrawne i bynajmniej nietuczące rzeczy. Całymi dniami marzę o tym, co zjem, jak już przestanę karmić, więc chyba długo się nie nacieszę swoją chudością”.

Jedz mądrze i jak najwięcej spaceruj

Stosowanie diety eliminacyjnej w przypadku karmienia piersią nie jest jednak najlepszą praktyką – maluch potrzebuje wszystkich witamin i składników odżywczych, a te dostaje z pokarmem matki. Dobrą praktyką sprzyjającą odchudzaniu są natomiast codzienne spacery z dzieckiem. Można zatem śmiało założyć, że kobieta stosująca zdrową dietę i uprawiająca aktywność fizyczną szybko zgubi zyskane w ciąży kilogramy.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Zośka
(Ocena: 5)
2017-03-27 21:32:08

Miałam duży apetyt, mąż nie mógł uwierzyć ile potrafiłam zjeść i wypić, znacznie więcej niż w ciąży. Zatem o odchudzaniu tu trudno mówić, ale i tak cieszę się że karmię piersią bo początki były trudne. Po pierwsze poród przez cesarskie cięcie, po drugie problemy z przystawieniem do piersi w konsekwencji dziecko było na sztucznej mieszance, w szpitalu zaczęto podawać jej probiotyk ffbaby, który wpłyną na rozwój "korzystnej" mikroflory oraz zwiększenie odporności. Probiotyk podawałam przez 6 tygodni, pomimo że już w tym czasie na szczęście karmiłam piersią, potrzebny był nam spokój.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-08 15:05:53

Mój synek tak często ssał piers, że ciągle byłam głodna i chciało mi się pić. A butelki wcale do ust nie wziął. I tak karmię go już rok. Często po trochu. Ciągle na głodzie:) a jem wszystko. Może dużo nie sludlam ale przynajmniej nie tyje. Skóra mi się wciąga i ujedrnia ale nie ma dużych zauważalnych efektow

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anarchistka
(Ocena: 5)
2017-03-08 14:39:51

u mnie spowodowało to albo coś innego ale w tym czasie zrzucenie 4 kilo, ale po ciąży to stanowczo za mało było w moim przypadku więc jak już skończyłam karmić to jeszcze sobie iqacai zamówiłam i dopiero w ten sposób udało mi się zrzucić 12 kilogramów w dwa miesiące.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-08 07:59:41

wątpię... większość matek straszy wielkimi brzuchami

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-08 18:23:04

Niestety to często prawda... Znam nawet takie które dziecko mają już w przedszkolu, a dalej nadprogramowe kilogramy zwalają na ciążę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1