Gdy on nie pomaga przy dziecku

01 Kwietnia 2018

Co ma zrobić matka, która jest z dzieckiem całkiem sama, bo ojciec malucha nie kwapi się do pomocy?

zły ojciec

Ceniona wokalistka Paulina Przybysz udzieliła pełnego emocji wywiadu „Wysokim Obcasom”, w którym wyznała: „Urodziłam pierwsze dziecko, nie będąc w związku. Rozstaliśmy się z chłopakiem wcześniej. To był bardzo trudny i skomplikowany czas, ponad dziewięć lat temu. Miałam wówczas duże problemy z proszeniem o pomoc. Zresztą tak było przez większą część mojego dorosłego życia. Mieszkałam wtedy sama z niemowlakiem, ogarniałam wszystko. Prawie non stop z dzieckiem, noc w noc, dzień w dzień, bez wytchnienia: karmienie, przewijanie, pielęgnacja, zabawa. Zero odpoczynku”.

Zbyt dobrze rozumie to niejedna kobieta, choć sytuacje bywają różne. Czasem mężczyzna porzuca matkę swojego dziecka, gdy ta jest jeszcze w ciąży. Czasem para wspólnie podejmuje decyzję o rozstaniu, a dziecko zostaje przy matce. Czasem ojciec jest na miejscu, ale tak jakby go nie było – zupełnie nie angażuje się w wychowanie. Szczególnie ta ostatnia sytuacja jest dla matki trudna. Bo chociaż mogłoby się wydawać, że ma na kogo liczyć, tak naprawdę ze wszystkim jest zupełnie sama.

Zobacz także: Dramatyczne zdjęcia z porodówki. Pokazała swoje martwe dziecko

Jak ciężko się wtedy żyje, na własnej skórze przed paroma laty przekonała się Agnieszka (imię zmienione). „Spodziewałam się, że wszystko wyjdzie naturalnie, ale u nas naturalne okazało się, że ja siedzę w domu z dzieckiem, a on jedzie na cały dzień do pracy. To jeszcze byłam w stanie przeboleć, ale najgorsze były jego powroty. Niemal w progu, wyczerpana do cna, wręczałam mu synka i nawet nie po to, żeby odpocząć, ale żeby zrobić cokolwiek, co nie wiązało się z dzieckiem: napić się herbaty czy wziąć prysznic. A wtedy mąż wściekał się, że jest wyczerpany i potrzebuje chwili dla siebie. Kłótniom nie było końca”.

A co, jeśli się na to godzę?
Zdarza się czasem, że kobieta nie widzi w tym problemu. Może to wynikać z jej przekonań – po prostu godzi się ze swoją rolą i jako matka przejmuje na siebie większość obowiązków (albo wszystkie) przy dziecku. Ale to również nie jest optymalna sytuacja. Dlaczego? Z kilku powodów:
•    Dziecko potrzebuje kontaktu z obojgiem rodziców.
•    Kobieta, jak bardzo nie byłaby zaradna, ma prawo do odpoczynku i chwili wytchnienia.
•    Zmęczenie, które prędzej czy później się u niej pojawi, odbije się na relacji małżeńskiej.
•    Ojciec powinien zaangażować się w wychowanie, aby między nim a dzieckiem mogła wytworzyć się bliska więź.
•    Matka potrzebuje czasu bez dziecka, a dziecko czasu bez matki.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2018-04-01 18:38:10

Ojciec dziecka nie ma za zadanie POMAGAĆ przy dziecku, tylko ZAJMOWAĆ SIĘ razem z Tobą. Oboje jesteście rodzicami, a kobieta nie ma dzierżyć sobie tej "zaszczytnej" roli sama... W sumie widziały gały, co brały. Jak nie nauczyliscie się, że obowiązki domowe są Wasze wspólne, a tylko Twoje to tak też potem wygląda.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-04-01 12:28:42

A ja jestem ciekawa, czemu kobiety biorą sobie takich mężczyzn na mężów i ojców. To nie rozmawiacie wcześniej jak będzie wyglądała opieka nad dzieckiem? Nie dzielicie się obowiązkami domowymi? Bo nie wierzę, że wzorowy mąż, który do tej pory wspierał żonę w prowadzeniu domu, nagle wraz z pojawieniem się dziecka zrzuca wszystkie obowiązki na nią bo on musi odpocząć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1