Chrzestne przesądy Polaków

13 Stycznia 2012

Jakiego prezentu nie można dawać maluchowi? Czy matką chrzestną może być kobieta w ciąży? Jak ustrzec dziecko przed wpływem złych mocy?

chrzest

Staropolskie przesądy dotyczące chrztu wielu mogą wydać się śmieszne. Istnieją jednak i tacy, którzy mimo XXI wieku, starają się przestrzegać ich jak dekalogu. Jakikolwiek mamy do nich stosunek – warto je poznać. Chociażby z czystej ciekawości. Niektóre z nich są naprawdę absurdalne!

Gdy dziecko nie jest jeszcze ochrzczone...

Według dawnych porzekadeł na nieochrzczone jeszcze dziecko czyha wiele zagrożeń. Przede wszystkim może ono wpaść w sidła złych mocy. Aby uniknąć tego zagrożenia, powinno się izolować malucha od obcych ludzi. Aż do dnia chrztu kategorycznie zabronić wizyt wszelkim gościom.

Jeżeli jednak jest to niemożliwe, trzeba koniecznie zaopatrzyć maleństwo w czerwoną kokardkę, która ma chronić je przed diabelskimi fluidami.

Czasem jednak nie da się ustrzec dziecka przed złym urokiem. W dawnych czasach wierzono, że gdy maluch jest bardzo płaczliwy, oznacza to, że opętały go piekielne siły. W takiej sytuacji należało jak najszybciej odczynić złe czary. Najbardziej popularną metodą było przeciąganie noworodka przez spódnicę matki bądź też przelewanie wosku lub jajka nad głową dziecka.

Warto jednak podkreślić, że opisane wyżej zabiegi pełniły raczej rolę doraźnych metod przepędzania diabelskich mocy. Prawdziwe bezpieczeństwo mógł zapewnić maleństwu jedynie chrzest.

Trudny wybór rodziców chrzestnych

Przygotowanie ceremonii chrztu nie było jednak takie proste. Rodzicom maleństwa sen z powiek spędzał chociażby wybór rodziców chrzestnych. Osoby, które miały dostąpić tego niezwykłego zaszczytu, musiały bowiem spełniać wiele wymogów. Oto tylko niektóre z nich:

Matką chrzestną nie może być kobieta w ciąży, ponieważ przyniesie to pecha jednemu z maluchów.

Panna powinna pierwszy raz podawać do chrztu chłopca, kawaler natomiast dziewczynkę, w przeciwnym razie sami mogą nigdy nie doczekać się potomstwa.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (71)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-03-23 18:21:36

re: Chrzestne przesądy Polaków

Jak uważacie czy bycie chrzestna u mojej chrzestnej jest dziwne?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-03 13:04:10

nie jest dziwne, sama jestem chrzestną córki mojej chrzestnej :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
D. :-)
(Ocena: 5)
2015-05-27 10:58:33

Ja też jestem chrzestną syna mojego chrzestnego :-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-09-20 13:33:18

brednie kompletne. jestem kobietą- mam dziewczynke-chrzesnice, i jakoś mam dwoje dzieci własnych. Mój syn na chrze darł sie w nibo głosy caly dzień a mam z nim mnóstwo problemów -zachowanie w szkole, nauka itp. brednie totalne w tych zabobonach

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-06-02 11:17:15

Brednie to jedno, a drugie to same sprzeczności. Wg. przesadow nalezy dziecko roznymi "czarami" zabezpieczac przed domniemanymi atakami Zlego Ducha, a przez same takie "czary" tym bardziej naraza sie je na niebezpieczenstwo duchowe jesli w ogole nie oddaje pod kuratele Zlego

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-16 13:59:05

Nie wyobrazam sobie chrzcic dziecka i od najmlodszych lat uczyc go zycia w tej najwiekszej spiskowej pedofilskiej sekie na ziemi. Religia to zło, obrzezanie, pedofilia, picie wina jako krwi to jest chore!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! szokuje mnie ze gdy kaplan bierze w gore kielich i mowi o krwi ktora zostala wylana i dlatego symbolicznie pije czerwone wino a wszyscy stoja i patrza to ciarki mnie przechodza. Całą religia tego swiata to zlo najwieksze to ona powoduje wszelkie wojny i rządze pieniadza. Nie zapominajmy ze to koscioly palily na stosach ludzi. CHORE.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-18 03:40:14

Twój post jest pełen jakiejś chorej propagandy i totalnego niezrozumienia sensu chrześcijaństwa. Wiesz że tu nie chodzi o dziwne rytuały ale o spotkanie i doświadczenie w życiu tego że Bóg istnieje że Bóg jest Żywy! Bóga który CIę kocha krtóry życie oddał za Ciebie. Kościół jest po to by móc Go poznać przybliżyć się do Niego poprzez Sakramenty. Kościół składa się z ludzi część jest grzesznych obłudnych i zakłamanych ale dużo jest osób którzy kochają którzy przepełnieni są miłością do drugiego człowieka którzy poświęcają dla niego życie i żyją pełnią życia bo są blisko Boga. Dzięki spotkaniu takich właśnie ludzi o doświadczenie Miłości i bliskości Boga moje życie się zmeniło . To wszystko o czym mówisz jest konsekwencją grzechu również w Kościele ale Bóg jest większy od tego Miłość jest większa i życzę ci z całego serca byś kiedyś poznała Boga !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Richy
(Ocena: 5)
2017-07-23 18:07:19

Zgadzam się z relligie są po t żeby kontrolować biedne nieświadome owieczki

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-15 18:53:11

ale brednie... :o

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-15 18:32:59

śmiejecie się, ale znam przypadek że stara babka wyszła z zza rogu i zaczęła mówić jakie dziecko śliczne, tak złośliwie niby i potem to dziecko się darło w niebogłosy przez tydzień, mnie np sprawdzają się sny zawsze jak śni mi się małe dziecko to na chorobę, jak ładne dziecko to nic groźnego ból brzucha, przeziębienie itp, ale jak brzydkie albo chore to coś poważnego, sprawdza się zawsze, to jest aż przerażające, więc jeśli uwierzymy w zabobony to się sprawdzają, lepiej w nie nie wierzyć, ale czasem to jest silniejsze od nas

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-16 00:44:25

mówi się, że dziecko śni się na zmiany a mi przez pewien okres w moim życiu codziennie śniły się dzieci a to dlatego, że ... bardzo chciałam mieć dziecko i po prostu ciągle o nim myślałam ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-15 00:39:17

to pięknie pokazuje ile w wierze chrześcijańskiej jest zabobonów ;-)..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-14 22:15:57

mankuty rzadza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-14 13:56:37

Wpisz w google "faceci to kretyni"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-13 19:58:29

Kto wierzy w takie bzdury i inne przesądy? Chyba tylko desperaci.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz