Chroń swoje dziecko przed nowotworem!

16 Grudnia 2010

Fundacja Ronalda McDonalda przypomina o konieczności regularnego przeprowadzania badań ultrasonograficznych wśród najmłodszych.

Chroń swoje dziecko przed nowotworem!

W Polsce każdego roku na choroby nowotworowe zapada prawie 1200 dzieci. Niestety w przypadku naszego kraju nowotwory u dzieci są zbyt często rozpoznawane w zaawansowanych stadiach klinicznych (III i IV).

Jedynie niecałe 10% ma ustalone rozpoznanie w I lub II stadium  (w Europie Zachodniej jest to ponad 25 %). Stan taki wpływa zasadniczo na skuteczność leczenia. Jest ona zdecydowanie większa w niskich stadiach zaawansowania choroby. Mniejsze szanse na wyleczenie nowotworu mają te dzieci, u których leczenie rozpoczyna się w momencie znacznego zaawansowania choroby. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie nowotworu, najlepiej wtedy, gdy nie ma jeszcze wyraźnych objawów klinicznych. Służy temu nie tylko odpowiednia wiedza i wyszkolenie lekarzy, w tym specjalistów podstawowej opieki zdrowotnej, ale także zrozumienie i świadomość różnych środowisk społecznych.

Od kilku lat Fundacja Ronalda McDonalda prowadzi program „Nie nowotworom u dzieci”, którego celem jest propagowanie wśród rodziców konieczności przeprowadzania regularnych badań USG u ich dzieci. Fundacja stwarza każdemu rodzicowi możliwość darmowego wykonania takich badań. Pozwala ono bardzo dokładnie ocenić narządy wewnętrzne, wcześnie wykryć niektóre zaburzenia wrodzone i zmiany, które mogą usposabiać do rozwoju choroby nowotworowej.

Takie badanie musi być jednak wykonane na niezwykle precyzyjnym sprzęcie i przez wykwalifikowanego specjalistę, bowiem przy niewielkich stosunkowo wymiarach narządów wewnętrznych dziecka, trzeba mieć duże doświadczenie, by czegoś nie przeoczyć. By spełnić te wymagania, Fundacja Ronalda McDonalda korzysta ze specjalnego ambulansu medycznego wyposażonego w aparaturę ultrasonograficzną o wysokiej rozdzielczości. Ambulans dociera głównie do małych miast,  gdzie dostęp do badań USG jest prawie niemożliwy.

Informacje na temat harmonogramu badań są dostępne na stronie Frm.org.pl.

Zobacz także:

Młode matki kłamią na potęgę – ubarwiają opowieści o wychowaniu!

Każda mama chce uchodzić za najlepszą na świecie. Presja środowiska zmusza ją do opowiadania kłamstw na temat własnej pociechy.

UWAGA! Wzrasta VAT na odzież dla niemowląt!

Zła wiadomość dla młodych mam. Od 1 stycznia 2011 roku Ministerstwo Finansów zamierza podnieść VAT na ubranka i obuwie dla dzieci!

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-25 22:49:36

nie ma żadnego komentarza, stronkę przejrzałam dokładnie... po prostu w internecie i w gazetach wprowadzono na s w błąd...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-16 18:19:19

niestety ja nie mogę zanleść tam harmonogramu. jesli komus sie uda niech da dokładniejsze namiary. z góry dziękuję!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-25 22:48:03

nie ma tam żadnego harmonogramu, dlaczego wprowadza się nas w błąd??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-16 00:30:46

w końcu przydatny artykuł. :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1