Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

19 Stycznia 2009

Dawanie klapsów dzieciom wzbudza wiele kontrowersji. Jest tyle samo przeciwników, ilu zwolenników tej metody wychowawczej. Czy bicie dziecka to najlepsze rozwiązanie?

Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Statystki sa zatrważające. Wynika z nich, że aż 80 proc. Polaków było bitych w dzieciństwie. Gdybyście tak usiadły i porozmawiały z przyjaciółkami, okazałoby się, że 4 z 6 były bite. Sposobów na karę cielesną jest wiele. Może być to pasek, pięść, kabel, cokolwiek, co sprawi, że zamiast uczyć się na błędach, dzieci stają się wrogie wobec otaczającego świata.

Tak samo jak dzieci alkoholików, tak i bite w młodości cierpią na syndrom..., którego nie da się zdefiniować jedną nazwą. To zespół co najmniej kilkunastu syndromów. W zależności od przyczyny bicia, w dziecku wykształcają się różne postawy.

Pancerniki to osoby, które były bite za to, że np. spóźniły się do domu. Dziecko miało być o 22, a przyszło o 22.30. Jaki jest pancernik w życiu? Przede wszystkim zadaniowy, lubi, gdy ktoś mu coś narzuca. Jest zasadniczy i często dobrze wykształcony. Ale czy uczy się na błędach rodziców? Nie! Pancernik jest bardzo surowy i wymagający. Też bije, bo tak trzeba, uważa, że skoro jemu pomogła taka forma wychowawcza, jego potomstwu również nie zaszkodzi kilka batów pasem za niewyniesienie śmieci. Pancernik jest samotnikiem. Nawet jeśli posiada rodzinę, to spędza w pracy maksimum czasu.

Skorupiaki to osoby, które były bite przez rodzica - frustrata. Bił za wszystko, często bez konkretnej przyczyny. Kim jest skorupiak? Żyje w ciągłym lęku, zamyka się na świat i ludzi. Poczucie kary i zagrożenia może przyjść w każdej chwili, bo przecież w dzieciństwie też tak było. Skorupiak dostawał po głowie za byle co, bo chodził za głośno albo w ogóle nie chodził.

Jak skorupiak sobie radzi z życiem? Nie radzi. Jego poczucie własnej wartości jest obniżone do minimum. Skorupiak żyje w ciągłym lęku przed poniżeniem, ośmieszeniem. Dlatego tak trudno mu znaleźć bratnią duszę.

Oczywiście, osoby bite w dzieciństwie nie dzielą się tylko na skorupiaki i pancerniki. Jeśli byłaś bita, definiuje cię kilka cech, z którymi trzeba sobie poradzić. Ale jak?

  • Bita osoba w dorosłym życiu rzadko odmawia, nie ma wyuczonego nawyku mówienia "nie". Jej asertywność jest równa zeru. Dlatego warto ćwiczyć odmawianie, bez strachu przed konsekwencjami.
  • Bite osoby często chcą w ten sam sposób karać swoje dzieci. Ale za każdym razem, gdy wyciągniesz pasek lub pięść, weź głęboki oddech i na sucho przeanalizuj, czy to najlepsze rozwiązanie.
  • Jeśli byłaś bita w dzieciństwie, powinnaś udać się na terapię. Człowiek, nawet gdy ma najlepsze chęci, sam sobie nie poradzi z tego typu problemami.

Szacuje się, że 60 procent Polaków stosuje kary fizyczne wobec swoich dzieci do 19. roku życia. Około 40 procent studentów przyznaje, że doświadczyła przemocy domowej. Co najgorsze, aż 53 procent Polaków uważa bicie za dobrą metodę wychowawczą.

Zaledwie 19,6 procent rodziców deklaruje, że nigdy nie uderzyło swojego dziecka. Aż 5 procent dorosłych przyznaje, że tak skatowało Dziecko, iż doznało ono urazu fizycznego.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (327)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

J anonim
(Ocena: 5)
2017-11-21 16:51:12

Ja pamiętam jak poszłam po kryjomu do mojej mamy pracy miałam wtedy z 6 lat. Mamy w pracy nie bylo więc przyprowadziła mnie do domu koleżanka mojej mamy. Pamiętam to jak dziś jak dostałam od ojca grzałką (kablem) aż się posikałam z bólu. Nie było wtedy matki przy tym. Jak chodziłam do szkoły podstawowej nie bylam może wzorowym uczniem. Zawsze zdawałam z klasy do klasy. Czasami zdarzalo się przynieść jakąś słabszą ocenę. Wtedy ojciec zawsze mnie tłukł paskiem ten ból był nie do zniesienia. Rzadko kiedy dostawalam od matki. Przeważnie od ojca. Matka nawet nie reagowała na moje jęki i krzyki. Pozwalala ojcu na to zeby mnie bił. Po tym wszystkim mam takie tiki nerwowe że się wszystkiego boje. Ciągle płacze... Teraz mam męża. Jestem z nim 11 lat i też przeżywałam jak mnie psychicznie wykanczal. Nie podniosl na mnie nigdy ręki. Myślę że to jest jeszcze gorsze niż bicie. Jestem wrakiem człowieka. Czasami nie chce mi się żyć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim ale kiedyś się ujawnię
(Ocena: 5)
2017-08-01 22:11:40

Moje dzieciństwo skończyło się definitywnie w czerwcu 1984r. Przyniosłem wtedy świadectwo czwórki i piątki i wyróżniające zachowanie. Pokazałem jej to a tej wariatce się to nie spodobało. Wpadła w jakiś niekontrolowany szał zaczęła mnie bić katować uderzać pasem kablem pluć na mnie. Trwało to kilka godzin obrzucała mnie wyzwiskami i wulgaryzmami. Płakałem cały czas trząsłem się nie wiedziałem co z sobą zrobić. Tego dnia definitywnie ta sadystka i psychopatka ukradła mi moje dzieciństwo. Już nigdy nic nie było takie samo do dzisiaj pamiętam ten dzień jakby to było wczoraj. Takich dni w moim życiu było jeszcze wiele z jej udziałem. c.d.n.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ten sam anonim
(Ocena: 5)
2017-06-09 15:46:07

Wszystkim im przebaczyłem dopiero teraz. Zróbcie to samo skorupiaki i pancerniki będzie wam o wiele lżej. Zobaczycie. Pozdrawiam serdecznie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
J anonim
(Ocena: 5)
2017-11-21 16:55:06

Takich rzeczy się nigdy nie wybacza. To zostaje w pamieci na wiele lat. Powiedziałam sobie kiedyś że jak ojciec będzie potrzebował szklanki wody. Niech zapomni....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
A.B. już niedługo się ujawni
(Ocena: 5)
2016-12-24 22:17:20

Wesołych świąt kochane skorupiaki i pancerniki, wszystkiego dobrego i miłego. Wszyscy na to zasługujemy i,nie dajmy sobie nigdy zabrać naszej radości i szczęście. Mimo naszej trudnej sytuacji i straszliwych przeżyć walczmy o,siebie samych o swoje szczęście i godność pogodę ducha. Czyli wszystko,to,co zostało nam,ukradzione. Jesteśmy to winni sobie samym!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim, ale kiedyś się ujawni
(Ocena: 5)
2016-12-04 17:23:53

Przeczytałem fragmenty niektórych książek Alice Miller i szczerze naprawdę polecam. Jest to polska psycholog która wyjechała do Szwajcarii w roku 1946. I naprawdę każdy z nas winien i,może zerwać kontakty z oprawcami którzy mają czelność zwać się naszymi,rodzicami. Ona sama przechodziła to,i miała,wielką odwagę pisać o tym z,imienia,i, nazwiska. Sami przeczytajcie koniecznie. Ja mogę tylko od siebie dodać iż jeżeli po życiu doczesnym rzekomo mamy trafić do nieba i,istnieje tam,ponoć królestwo niebieskie to najgorsze w,tym jest że tam,będą czekać na,nas dawni kaci i oprawcy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-04 17:23:22

Przeczytałem fragmenty niektórych książek Alice Miller i szczerze naprawdę polecam. Jest to polska psycholog która wyjechała do Szwajcarii w roku 1946. I naprawdę każdy z nas winien i,może zerwać kontakty z oprawcami którzy mają czelność zwać się naszymi,rodzicami. Ona sama przechodziła to,i miała,wielką odwagę pisać o tym z,imienia,i, nazwiska. Sami przeczytajcie koniecznie. Ja mogę tylko od siebie dodać iż jeżeli po życiu doczesnym rzekomo mamy trafić do nieba i,istnieje tam,ponoć królestwo niebieskie to najgorsze w,tym jest że tam,będą czekać na,nas dawni kaci i oprawcy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-05-29 18:30:53

re: Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Artykuł prawie o mnie tylko, że ja byłem katowany przez matkę od 5 do 13 roku życia poniżany wyzywany straszony oczerniany, dlaczego katowany, dlatego że biła pasem aż krew leciała bardzo mocno biła 3 razy dziennie przez 8 lat biła za nic dało sie odczuć, że bije po to żeby jej ulżyło, gdy sie wyżyła jej twarz normalnie promieniowała. Biła tak często, że czasami sprawdzałem czy będzie mnie katować tyle, co zawsze, czyli kilka minut czy do momentu aż sie rozpłacze się, więc wytrzymywałem to przez kilka minut nie płacząc tylko krzycząc, ale musiała katować dotąd aż sie rozpłakałem zawsze katowała oprócz świąt. Jak sie spytałem psychologów, dlaczego akurat ja a nie siostra tak z ciekawości ( nie chciałem żeby siostry katowała), ale jej nigdy nie uderzyła nigdy wogole?) To psycholodzy powiedzieli żebym uciekał z domu jak najszybciej, bo Pana matka to psychopatka a znęcała i utrudnia Pana życie, dlatego bo albo była bita przez mężczyznę w dzieciństwie albo upatrzyła sobie bezbronny cel, czyli mnie. I tak to jest byłem katowany nieustanie powtarza sie nam ze matkę sie ma jedno i trzeba ja szanować to kpiny matki trzeba zabijać trzeba robić odwet jak najszybciej. Też mam ojca despotę i pantoflarza, który nic nie robił jak mnie katowała tylko oglądał TV jak niby nigdy nic to daje do myślenia ze u nich to normalność, nie wiem jak wy, ale ja mam zamiar w przyszłości swoich zastrzelić za to, że mnie tak traktowali teraz wszystkiego sie wypierają a nawet wkurzają, ale to i tak nic nie pomoże. Dzieci jak najprędzej muszą zacząć robić tak jak młoda para z Rakowisk wtedy może sądy na ten problem zwrócą uwagę. Dodam jeszcze ze nigdy w życiu nie widziałem żeby ojciec tak tłukł dziecko jak matka tak poniżał tak wyzywał oczerniał straszył ze odda do domu dziecka głodził itd. Takie coś to domena matek 9 kobiet), którym nie wyszło w życiu i wyzywają sie na własnych dzieciach, bo innych sie boją. Naprawdę poznawajcie Arabów i zlecajcie zabójstwa swoich katów oni zrozumieją to dopiero w niebie tu tego nie zrozumieją, co nam zrobił, ponieważ system popsuł im głowy. Tak, więc nie wstydźcie się mówić, że wasi rodzice to psychopaci i nie wierzcie w bajkę, że matka jest cudowna, bo was urodziła i trzeba ją szanować.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
pit
(Ocena: 5)
2016-05-24 10:46:38

re: Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Jak miałem 11 lat nauczycielka wezwała matkę do klasy bo nie prowadziłem lekcji w zeszycie, Pamiętam jak stojąc w ławce matka, przy całej klasie podeszła do mnie uderzyła mnie w twarz i wyszła. Do końca lekcji płakałem i nie mogłem się uspokoić. Do tej pory mam poważne problemy z odnalezieniem się w większym gronie ludzi, publicznych wypowiedzi nawet w gronie rodzinnym, boje się że mogę się ośmieszyć i że wyjdę na głupka i debila. Mam teraz 40 lat,zonę dwójkę dzieci ale problem się pogłębia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim, ale kiedyś się ujawnię
(Ocena: 5)
2016-02-24 00:14:54

re: Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Depresjo pozwól żyć, chciałoby się powiedzieć. Czy ktoś wie jak z tym wszystkim po tych przeżyciach? Przecież to jakaś męka i tortura. Czy ktoś wie? Marzę o tym żeby się pozbyć depresji na tym tle i normalnie żyć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
...
(Ocena: 5)
2016-02-23 15:20:14

re: Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Pancernik...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz