BHP kupowania zabawek

27 Stycznia 2011

Na co powinnaś zwrócić uwagę podczas kupowania zabawek dla dzieci? I jakich rzeczy pod żadnym pozorem nie powinnaś im dawać?

BHP kupowania zabawek

Lalki, samochodziki, klocki, pacynki, zestawy majsterkowicza, kuchnia dla dziewczynek, przybory do malowania, elektroniczne gadżety... Lista zabawek, o których marzą maluchy, wydaje się nie mieć nie końca. Niestety, w sklepach pełno jest rzeczy, które zamiast przynieść radość, mogą wyrządzić naszym pociechom krzywdę. Państwowa Inspekcja Pracy w jednym ze swoich raportów ujawniła, że w wielu zabawkach znajduje się melamina (to nic innego jak związek chemiczny), która przed dwoma laty wywołała masowe zatrucie dzieci w Chinach. Ale na tym odkrycia PIP-u się nie kończą. W kosmetykach dla maluchów pełno było chromu, a plastikowe kaczuszki nafaszerowano ftalanem, który powoduje bezpłodność u chłopców. Więcej o zatrważających wynikach kontroli PIP-u przeczytasz w osobnym tekście.

Wicewojewoda radzi

W tym roku mazowiecka inspekcja handlowa przeprowadziła 63 kontrole zabawek. Pod lupę wzięto 282 partie – w tym 208 z importu, 63 pochodzenia krajowego oraz 11 unijnego. Zakwestionowano co trzecią z nich, m.in. ze względu na ostre krawędzie, zbyt małe elementy czy brak instrukcji obsługi. Co więcej, aż 30 partii produktów, które nie spełniały nawet podstawowych wymagań, nie posiadało także właściwego oznakowania. Dlatego właśnie na te aspekty należy zwracać uwagę podczas kupowania zabawek. – Wybierając zabawki, warto się im przyjrzeć dokładniej i sprawdzić, czy są solidnie wykonane oraz prawidłowo oznakowane – zaznacza wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek, który zasadom kupowania upominków dzieciom poświęcił specjalnie zwołaną konferencję prasową.

Gruba folia

Pamiętajmy, że zabawki nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia użytkowników, czyli w tym wypadku – maluchów. Po pierwsze, wszystkie części zabawek muszą być stabilne i wytrzymałe. – Krawędzie oraz elementy wystające poza produkt powinny być zaprojektowane w taki sposób, by zminimalizować ryzyko zranienia dziecka – podkreśla Grzegorz Wrzosek, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Warszawie. Pamiętajmy, że nie tylko sama zabawka jest niebezpieczna. Grzegorz Wrzosek zaznacza, że opakowanie, w którym znajduje się niespodzianka dla naszej pociechy, nie może powodować ryzyka uduszenia albo udławienia. A folia, w którą zapakowany jest produkt, powinna posiadać odpowiednią grubość. Lepiej zrezygnować z zabawki, która ma uszkodzone opakowanie. Postarajmy się również, żeby dziecko nie bawiło się opakowaniem, gdy rozpakuje zabawkę.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

o.o
(Ocena: 5)
2014-01-13 23:26:40

re: BHP kupowania zabawek

o matko, my np. nie kupujemy tandety z Chin! Za tanie zabawki faktycznie są podejrzane, lubimy kupować u polskiego producenta zabawek i akcesorów, bo przynajmniej wiemy, że nie płacimy za jakąś absurdalną metkę. Mamy np. termofor-misia MR B, który ma wkład żelowy, który się rozgrzewa i zastanawiałam sie czy to się nie rozleje czy coś ale służy nam już od 3 miesięcy i nie widać, żeby coś się działo, jesteśmy spokojni. A z chińszczyzną... wiecie jak jest.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-04 00:01:28

Podajcie konkret. - np.: jaka dokładnie substancja zagrozi 2-latkowi, a nie zagrozi 3- latkowi? Skoro zabawka nie jest dla 0-3, to chodzi o małe elementy i nie mówcie mi, że o tworzywo z którego jest zrobione.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-27 12:19:24

Co ma BEZPIECZEŃSTWO i HIGIENA PRACY z kupowaniem zabawek? Tytuł jest kompletnie źle sformułowany...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-27 10:48:48

wybieranie zabawek dla dziecka to nie tylko radość lub zagrożenie . wybierając zabawkę dla malucha , powinniśmy kierować się jeszcze tym, co zabawka może dziecku dać, co może u niego rozwijać i kształtowć . na pedagogice jest kilka wykładów poświęconych zabawkom, ale tam nie gadają o rzeczach, które już wszycy wiemy . to, co się tutaj przeczytało, można było ułyszeć w tv czy radiu . nic nowego .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-27 17:21:57

Jednak niektórym może się przydac. Pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-17 14:03:00

Dlatego przy wyborze zabawek dla dzieci należy zaufać profesjonalistom - firmom od lat funkcjonującym w tej branży. Marką przez wielkie MA ;) jest bez wątpienia Fisher Price. Sama od dłuższego czasu korzystam z bogatej oferty tej właśnie firmy. Solidne wykonanie, przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa w kontekście użytkowania. O całym wachlarzu narzędzi wspomagających rozwój nie wspomnę (ostatnio ślemy ochy i achy w stronę krzesełka-uczydełka, od którego córa nie odstępuje - ma 17 mcy) Warto zainwestować we wszechstronny rozwój naszych pociech, a bez FP ja sobie tego nie wyobrażam:) Mama Lenki,Ewa:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1