8 powodów, by czytać dzieciom

26 Lutego 2016

„Gdzie nie ma książki, tam w życiu człowieka czyni się zła pustka, której niczym wypełnić nie można” – ostrzegał Kornel Makuszyński. Z jakich jeszcze powodów warto czytać dzieciom?

czytanie dziecku

Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów spędzania czasu z dzieckiem, pozwalający nawiązać bardzo bliską więź między rodzicami a maluchem. „Nie ma żadnego znaczenia, czy dzieci zrozumieją treść. One w tym okresie już przepięknie wyczuwają rytm i melodię języka. To jest też przyczynianie się do ich rozwoju językowego, do budowania więzi emocjonalnej, bo wspólne przeżywanie tego, co oferuje książka, pięknie służy wchodzeniu w głęboką relację z dzieckiem. Nie da się tego powiedzieć o żadnym z mediów elektronicznych” – wyjaśnia Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Współczesne dzieci mają niestety coraz mniej okazji do budowania więzi z najbliższymi i coraz gorzej znają język. Rodzice spędzają z nimi mało czasu, niewiele rozmawiają i rzadko im czytają, zapominając, że zanim malec zacznie mówić, musi się dobrze osłuchać z językiem.

Dzieci w reklamie - urozmaicenie dzieciństwa czy chciwość rodziców?

Większa wrażliwość

Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że czytanie dziecku od najmłodszych lat ma niezwykle istotne znacznie dla rozwoju jego umysłu i osobowości. Książki m.in. kształtują system wartości oraz zapewniają rozwój emocjonalny – dzięki odpowiednio dobranym historiom z morałem młody człowiek uczy się odróżniać dobro od zła, a prawdę od kłamstwa, wyzbywa się egoizmu oraz uwrażliwia na krzywdę i cierpienie innych ludzi, co na pewno będzie miało znaczenie dla jego przyszłego życia.

Pobudzenie wyobraźni i kreatywności

„Czytanie dziecku jest najlepszą i najtańszą inwestycją w jego przyszłość, ponieważ rozwija wyobraźnię. A tylko ludzie z wyobraźnią potrafią świadomie kształtować swoją przyszłość” – przekonuje popularna aktorka Joanna Brodzik, ambasadorka kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Takich zalet nie wykazują elektroniczne gadżety, które coraz częściej zastępują młodym ludziom książki. Bajki oglądane w telewizorze czy na tablecie raczej ograniczają niż pobudzają wyobraźnię i kreatywność, przez co dzieci mają później m.in. trudności w nauce.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

KASIA
(Ocena: 5)
2016-02-28 22:39:23

re: 8 powodów, by czytać dzieciom

100% PRAWDY W ARTYKULE, MY CZYTAMY OD 3 MCA ZYCIA, TERAZ SYNEK MA 17 MCY I BARDZO TO LUBI, JAK CHCE ZEBY MU POCZYTAC TO MOWI *MAMA BAJA*, ALBO BIERZE JEDNA Z50 BAJECZEK Z POLKI I SOBIE OGLADA OBRAZKI. MY MOWIMY NIE TV, NIE MAMY TV A W KOMPUTER-LAPTOP DZIECKU NIE WOLNO ZAGLADAC. LUDZIE CZYTAJMY DZIECIOM, ZAWSZE JEST NA TO CZAS, TO KSZTALCI I ROZWIJA

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-27 00:30:08

re: 8 powodów, by czytać dzieciom

Każda mama malucha wie, jak trudne jest czytanie kiedy dziecko ma do 2-3 lat. Mimo, że czasem zdarza przeczytać tylko dwa trzy zdania z książki, bo maleństwo traci zainteresowanie to ciesze się, że udało się chociaż tyle. Czasami czytam córce kiedy siedzi w wannie i bawi się w kąpieli. Może i nie skupia się bardzo na moim czytaniu, ale słucha i na pewno ma to jakiś sens.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
KASIA
(Ocena: 5)
2016-02-28 22:41:40

SUPER MAMA, MOZE NIE SKUPIA SIE ALE POSZERZA ZAKRES SLOW, UCZY SIE ZWROTOW, JAK WYGLADANIA ZDANIA. NAWET W AUTOBUSIE MOZNA DZIECKU POCZYTAC.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1