Czy pozwolić dziecku się wypłakać?

„Ta kwestia mnie dręczy”.
Czy pozwolić dziecku się wypłakać?
Fot. Pexels
22.11.2024

Jestem mamą półrocznego chłopca i jak większość świeżo upieczonych rodziców, mam wiele wątpliwości co do tego, co jest najlepsze dla mojego dziecka. Jedna z rzeczy, która najbardziej mnie dręczy to kwestia płaczu. Czy pozwalać mu się wypłakać, czy zawsze reagować?

Słyszałam różne opinie. Niektórzy mówią, że jeśli dziecko płacze, to zawsze ma ku temu powód i trzeba je uspokoić, niezależnie od okoliczności. Inni radzą, by czasem dać mu się wypłakać, żeby nauczyło się radzić sobie samo i nie stało się rozpieszczone. Mój partner uważa, że chwilowy płacz to nic złego i że dziecko musi zrozumieć, że nie zawsze będziemy mogli zareagować natychmiast. Z kolei moja mama twierdzi inaczej i mówi, że na tym etapie życia liczy się tylko bliskość.

Zobacz także: Moja teściowa wtrąca się we wszystko. Czy postawić jej granice?

Problem w tym, że ja sama nie wiem, co robić. Każdy płacz mojego dziecka dosłownie łamie mi serce i natychmiast chcę je uspokoić. Ale z drugiej strony, boję się, że ciągłe reagowanie może nauczyć go, że zawsze dostanie wszystko natychmiast. Czy takie myślenie w ogóle ma sens?

Czy są jakieś zasady, które można zastosować w tej kwestii? Boję się, że mogę zrobić coś źle, a przecież to tak ważny czas w jego rozwoju.

Będę wdzięczna za każdą opinię lub wskazówkę, zwłaszcza od innych rodziców, którzy już przez to przechodzili.

Marta

Czy pozwolić się dziecku wypłakać? Zagłosuj:

42 % tak
58 % nie

Polecane wideo

Wybrano najpiękniejszą kobietę na świecie. Tak wygląda Miss Universe 2024!
Wybrano najpiękniejszą kobietę na świecie. Tak wygląda Miss Universe 2024! - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 4.64 / 5
gość (Ocena: 1) 28.11.2024 11:53
A niech wyje, mały frajer.
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 23.11.2024 18:24
Po to masz to dziecko żeby się nim zająć jak płacze.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.11.2024 09:07
Oczywiscie ze trzeba reagowac. Brak reakcji to znak dla dziecka, ze nie ma przy nim opiekuna, co oznacza zagrozenie zycia, gdyz jest w pelni zalezne od rodzica. Przez to tworza sie traumy i nieodwracalne zmiany w mozgu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.11.2024 11:23
Niektórzy twierdzą, że u dziecka koniec płaczu to oznaka wyczerpania lub strachu. Inni, że ma dzięki temu świadomość, że mama/tata/opiekun nie będą na każde zawołanie i się przyzwyczaja.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 22.11.2024 07:31
Ewolucyjnie płacz chyba ma komunikować problem więc nie bardzo rozumiem czemu ktoś miałby to ignorować. Poza tym jak spać, odpoczywać przy takim płaczu? Nie lepiej poznać własne dziecko na tyle, żeby umieć je uspokoić?
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie