Czy utrzymujesz kontakt ze swoimi eks?

Warto przyjaźnić się z byłym partnerem, a jeśli tak – w jakiej sytuacji?
Czy utrzymujesz kontakt ze swoimi eks?
Fot. pexels
04.06.2024

Przyjaźń ze swoim byłym partnerem to temat budzący wiele kontrowersji i skrajnych opinii. Niektórzy twierdzą, że jest to niemożliwe i prowadzi jedynie do komplikacji, inni z kolei widzą w tym szansę na zbudowanie dojrzałej relacji opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Czy warto więc utrzymywać kontakt z byłym partnerem, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach?

Zobacz także: Matka zrobiła z mojego brata niedorajdę

Przyjaźń z byłym partnerem: argumenty za

Dojrzałość i szacunek. Przyjaźń z byłym partnerem może być dowodem na dojrzałość emocjonalną obu stron. Jeśli związek zakończył się w sposób cywilizowany i bez dramatów, kontynuowanie relacji na poziomie przyjaźni może świadczyć o wzajemnym szacunku i umiejętności radzenia sobie z przeszłością.

Wspólne wspomnienia. Osoby, które spędziły razem dużo czasu, mają wiele wspólnych wspomnień i doświadczeń. Tego rodzaju więź może być fundamentem do budowania przyjaźni, pod warunkiem, że obie strony potrafią oddzielić przeszłość romantyczną od obecnych relacji.

Wsparcie i zrozumienie. Byli partnerzy często dobrze się znają i potrafią wzajemnie wspierać w trudnych chwilach. Znajomość mocnych i słabych stron drugiej osoby może być pomocna w udzielaniu wsparcia w sposób, który jest najlepiej dostosowany do potrzeb byłego partnera.

Przyjaźń z byłym partnerem: argumenty przeciw

Emocjonalne zamieszanie. Nawet jeśli obie strony są przekonane o zakończeniu romantycznych uczuć, utrzymywanie bliskiego kontaktu może prowadzić do emocjonalnego zamieszania. Nierozwiązane uczucia mogą na nowo się pojawić, prowadząc do skomplikowanych sytuacji i potencjalnych konfliktów.

Nowe związki. Przyjaźń z eks-partnerem może być problematyczna w kontekście nowych związków. Nowy partner może czuć się zazdrosny lub niepewny, co może wpływać negatywnie na nową relację. Ważne jest, aby być otwartym i szczerym wobec nowego partnera na temat tej przyjaźni.

Przeszłe konflikty. Nawet jeśli związek zakończył się w miarę pokojowo, niektóre konflikty i urazy mogą nadal być żywe. Przyjaźń z eks-partnerem może prowadzić do ich ponownego wywołania, co może zaszkodzić obu stronom.

Decyzja o utrzymywaniu przyjaźni z byłym partnerem powinna być dobrze przemyślana. Warto zastanowić się nad następującymi kwestiami:

Intencje. Czy obie strony rzeczywiście chcą przyjaźni, czy może jest to próba zachowania czegoś, co już minęło?

Komfort. Czy obie strony czują się komfortowo w tej relacji, bez żadnych ukrytych nadziei na powrót do związku?

Szacunek. Czy istnieje wzajemny szacunek i brak urazów z przeszłości?

Nowe związki. Jak potencjalna przyjaźń z eks może wpłynąć na nowe relacje?

Przyjaźń z byłym partnerem to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników. Może być świadectwem dojrzałości i wzajemnego szacunku, ale jednocześnie niesie ze sobą ryzyko emocjonalnych komplikacji. Kluczowe jest, aby podejść do tego tematu z rozwagą, szczerością wobec siebie i innych oraz z gotowością do przemyślenia potencjalnych konsekwencji. Jeśli uda się znaleźć złoty środek, taka przyjaźń może być wartościowym elementem życia, wzbogacającym o cenne doświadczenia i wsparcie.

Czy przyjaźnisz się ze swoimi eks? Zagłosuj:

18 % tak
82 % nie

Polecane wideo

Paznokcie polskich gwiazd: Lewandowska, Wieniawa, Lipińska & inne
Paznokcie polskich gwiazd: Lewandowska, Wieniawa, Lipińska & inne - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie