Polska po raz kolejny najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej

Znamy wyniki tęczowego rankingu ILGA-Europe „Rainbow Map”.
Polska po raz kolejny najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej
Fot. Unsplash
17.05.2024

Jak wynika z najnowszego rankingu ILGA-Europe „Rainbow Map”, po raz kolejny Polska okazała się najbardziej homofobicznym państwem Unii Europejskiej. Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Malta, dalej Islandia, a podium zamyka Belgia. Ranking ponownie potwierdza, że polskie prawo nie chroni wystarczająco osób LGBT+ - potrzebujemy dobrego prawa zapewniającego bezpieczeństwo osobom LGBT+ i ich najbliższym.

Zobacz także: „Prawdziwy mężczyzna nie płacze i dominuje”. Czym jest maczyzm i kogo krzywdzi?

Czym jest „Rainbow Map”?

Ranking „Rainbow Map” publikowany jest od 2009 r. przez ILGA-Europe - parasolową organizację zrzeszającą organizacje działające na rzecz równouprawnienia osób LGBT+ w Europie. Ranking nie mierzy postaw społeczeństwa i poziomu akceptacji wobec osób LGBT+, ale jest oparty na twardej analizie krajowego prawodawstwa i praktyki stosowania prawa. Ranking obejmuje następujące kategorie:

Równość i zakaz dyskryminacji
Rodzina
Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści
Uzgodnienie płci i integralność cielesna
Integralność cielesna osób interpłciowych
Wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji)
Prawo do azylu.

„Rainbow Map” uwzględnia 49 krajów i jest konsultowany przez organizacje działające na rzecz równouprawnienia osób LGBT+ w Europie - w Polsce tegoroczny ranking konsultowały Kampania Przeciw Homofobii (KPH) oraz Fundacja Trans-Fuzja. Co roku ranking publikowany jest w okolicach 17 maja, czyli IDAHOBIT - Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii.

Polska ponownie w ogonie Europy

Polska po raz kolejny zajęła ostatnie miejsce w Unii Europejskiej z wynikiem 18% - przed nami znalazły się takie kraje jak Rumunia (19%) i Bułgaria (23%). Polska znalazła się również w piątej dziesiątce państw europejskich (41. miejsce na 49) - mniej punktów od nas otrzymały następujące kraje: San Marino (15%), Monako (14%), Białoruś (11%), Armenia (9%), Turcja (5%), Azerbejdżan (2%) i Rosja (2%). W trzech kategoriach (na siedem): Rodzina, Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, Integralność cielesna osób interpłciowych, nasz kraj otrzymał 0 punktów. Jest to bardzo niepokojący wynik - Polskę stać na więcej, a jej miejsce jest wśród państw demokratycznych, chroniących prawa człowieka.

Zobacz także: Jak rozpoznać incela? Oto jego cechy szczególne

- Polska, po raz kolejny, znalazła się na ostatnim miejscu wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej. Znamiennym jest brak jakichkolwiek przyznanych punktów w kategorii „rodzina” i „przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści”. Oznacza to brak jakiejkolwiek ochrony tęczowych rodzin oraz osób, które doświadczają nienawiści fizycznej i psychicznej we własnych domach i przestrzeni publicznej - mówi Julia Kata z Fundacji Trans-Fuzja.

Jak twierdzi Katrin Hugendubel, Dyrektorka ds. rzecznictwa w ILGA-Europe: - W całej Europie osoby LGBTI są celem mowy nienawiści i przemocy, a prawa człowieka są stale naruszane. Mimo to nadal widzimy, że zbyt wiele krajów w całym regionie zwleka z dalszymi działaniami w zakresie ochrony prawnej i nie odnawia swoich zobowiązań w ramach krajowych strategii i planów działania. Ten brak działań jest niebezpieczny, ponieważ bez odpowiedniego ustawodawstwa chroniącego mniejszości, w tym osoby LGBTI, nowo wybranym rządom zbyt łatwo będzie szybko podważyć prawa człowieka i demokrację.

- Unia Europejska musi zwracać szczególną uwagę nie tylko na wzrost politycznej mowy nienawiści wobec osób LGBTI, ale także na nowe narzędzia ucisku, takie jak kryminalizacja przez Rosję całej części populacji kraju. Wysiłki zmierzające do podziału i odwrócenia uwagi od skonsolidowanych reżimów autorytarnych w dalszym ciągu przedostają się do innych krajów europejskich w czasie, gdy wybory mogą wepchnąć Europę w ręce przywódców, którzy chcą ukształtować radykalnie prawicową, antydemokratyczną Unię Europejską. Europa potrzebuje silniejszych przepisów i polityk, aby chronić osoby LGBTI. Bez tego nie można mówić o bezpieczeństwie, praworządności i demokracji - dodaje Chaber, Dyrektor wykonawczy w ILGA-Europe.

Jak wygląda sytuacja w innych krajach?

W tym roku, tak jak w poprzednim, na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Malta (88%), na miejscu drugim Islandia (83%), natomiast podium zamyka Belgia (78%), która wskoczyła na to miejsce dzięki zakazaniu pseudo praktyk konwersyjnych. Największe skoki w punktach zaliczyły Niemcy, Islandia, Estonia, Liechtenstein i Grecja:

Niemcy zakazały przestępstw z nienawiści ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową i cechy płciowe,

Grecja i Estonia wprowadziły równość małżeńską i umożliwiły parom jednopłciowym adopcję dzieci,
Grecja dodatkowo wzmocniła przepisy antydyskryminacyjne, żeby lepiej chronić osoby LGBT+,

Liechtenstein umożliwił adopcję dzieci przez pary osób tej samej płci.

Rozwiązania prawne wprowadzane przez te kraje powinny być inspiracją dla Polski - liczymy, że już w przyszłym roku, to Polska będzie wymieniana wśród państw, które zrobiły istotny skok w rankingu. Mamy nadzieję, że np. dzięki wprowadzeniu nowelizacji Kodeksu karnego w zakresie przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści i mowie nienawiści, Polska powtórzy za rok awans Niemiec.

- Mamy nadzieję, że to ostatni rok Polski na tak niskim miejscu. Ostatnie badania opinii publicznej pokazują, że polskie społeczeństwo jest gotowe na wprowadzenie korzystnych dla społeczności LGBT+ zmian. Ochrona przed przestępstwami z nienawiści i mową nienawiści, związki partnerskie wraz z zabezpieczeniem sytuacji prawnej dzieci wychowujących się w tęczowych rodzinach, to tylko niektóre z obszarów wymagających zmian prawnych, tak żeby Polska była domem bezpiecznym dla wszystkich - komentuje ranking Annamaria Linczowska z KPH.

Członkostwo w Unii Europejskiej zobowiązuje

W czasie poprzedzającym wybory do Parlamentu Europejskiego przypominamy, że Unia Europejska to przede wszystkim wartości, takie jak równość, niedyskryminacja, poszanowanie praw człowieka. Polska już od 20 lat jest państwem członkowskim Unii Europejskiej - dlatego też najwyższy czas, aby polskie prawo gwarantowało poszanowanie tych wartości i chroniło prawa osób LGBT+. Posłom i posłankom koalicji rządzącej przypominamy o tym, że swoje mandaty otrzymali dzięki głosom osób, które opowiedziały się za pewną wizją Polski - demokratycznej i bezpiecznej dla wszystkich. Dlatego tym bardziej apelujemy o niezwłoczne wprowadzenie niezbędnych zmian prawnych, tak żeby społeczność LGBT+ była w Polsce bezpieczna.

Będziemy dążyć do tego, by wspólnie, dzięki współpracy z obozem rządzącym, w przyszłorocznym rankingu ILGA-Europe Polska zajęła wyższe miejsce!

Mat. prasowe

Czy czujesz, że Polska jest krajem homofobicznym? Zagłosuj:

32 % tak
68 % nie

Polecane wideo

Czy jesteś dobrą partnerką? Analiza ośmiu imion żeńskich od K do Z
Czy jesteś dobrą partnerką? Analiza ośmiu imion żeńskich od K do Z - zdjęcie 1
Komentarze (29)
Ocena: 4.86 / 5
gość (Ocena: 5) 22.05.2024 08:33
Identyfikuje się jako telefon.
zobacz odpowiedzi (2)
❤️✝️ (Ocena: 5) 21.05.2024 22:39
Jesteśmy taki sam jak wy mamy takie same prawa i ja chcę się identyfikować jako lodówka litherr r430 o pojemności 365l w kolorze białym!🤓🤮🤢
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 21.05.2024 10:44
Degeneraci.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.05.2024 12:19
Wynaturzeniom mówimy nie.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 20.05.2024 09:39
A jak ten ranking został zrobiony? Jaka metoda? Wynik moim zdaniem jest przesadzony. Mieszkam we Wrocławiu i to miasto jest bardzo LGBT friendly. W moim małym mieście, w którym spędziłam dzieciństwo nikt nie wytykał też tej społeczności. Miałam sąsiadki, które mieszkały razem i wszyscy o tym wiedzieli, nikt nie wytykał ich palcami a traktował normalnie.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie