Czy zrezygnować z kupowania rodzinie prezentów na Święta?

„Mam bardzo dużą rodzinę. Nie stać mnie na podarunki dla wszystkich”.
Czy zrezygnować z kupowania rodzinie prezentów na Święta?
Fot. pexels
17.11.2023

Ten rok jest dla mnie bardzo trudny pod względem finansowym. Pensja bardzo mi się kurczy ze względu na rosnące rachunki i ceny w sklepach. Próbuję oszczędzać, ale to naprawdę bardzo trudne. Z coraz większym przerażeniem myślę o zbliżających się Świętach.

Mam dużą rodzinę. Są rodzice, trzy siostry, ich mężowie, ich dzieci. Do tej pory zawsze było tak, że każdy każdemu kupował prezent. Czasem dla rodziców składaliśmy się na coś większego, a dla reszty różnie. Drobiazgi lub coś lepszego. Ale przy takiej liczbie osób nawet drobne rzeczy sprawiają, że końcowy rachunek wychodzi ogromny.

Zobacz także: Ksiądz ostro o rodzicach dzieci, które zrezygnowały z lekcji religii

Myślę nad tym, żeby zaproponować rodzinie, abyśmy w tym roku zrezygnowali z tradycji kupowania sobie podarunków. Waham się jednak, bo to ważna część wigilijnej kolacji, która zawsze wiąże się z radością. Czekają na nią i dzieci, i dorośli. Zwyczajnie nie stać mnie jednak w tym roku na takie wydatki, bo potem może mi nie starczyć na inne podstawowe rzeczy.

Co robić? Jestem już załamana. Szukam drugiej pracy, żeby jakoś dorobić, ale stawki na pół etatu są żałosne.

Beata

84 % tak
16 % nie

Polecane wideo

Jakie perfumy mężczyźni najchętniej kupują kobietom? 7 zapachów, które uwielbiają nam dawać
Jakie perfumy mężczyźni najchętniej kupują kobietom? 7 zapachów, które uwielbiają nam dawać - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.11.2023 15:33
My kupujemy tylko dzieciom, z rodzeństwem składamy się na większy wspólny prezent dla rodziców. Po co prezent każdemu kupować z osobna, najczęściej lądują na dnie szafy lub w śmietniku, nie każdemu trafisz w gust i co roku kombinować co kupić.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.11.2023 17:58
My już dawno zrezygnowaliśmy z kupowania prezentów dla dorosłych i kupujemy tylko dla dzieci. U moich znajomych jest losowanie i każdy kupuje (i dostaje) tylko 1 prezent. Plus każdy kupuje dzieciom. Nie widze potrzeby kupowania tylu prezentów w czasach kiedy wszystko jest w sklepach, każdy wszystko ma, a jeśli nie to dobie kupi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.11.2023 17:42
Ty tez nic nie dostaniesz, frajerko.
zobacz odpowiedzi (2)
Gosiak (Ocena: 5) 17.11.2023 07:24
Ustal, że kupujesz prezenty tylko dla dzieci i to takie drobne, a nie nie wiadomo co. A wsrod doroslych ustalcie (np. przez losowanie) kto komu kupuje prezent. Tak, żeby kazdy obdarowal tylko jedna osobe.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.11.2023 00:12
W rodzinie mojego męża jest taka tradycja, że kupuje się prezenty tylko małym dzieciom z rodziny. Starsze dzieci dostają prezenty tylko od własnych rodziców, a od wszystkich jedynie najmłodsze pociechy. Dzięki temu nikt nie ma nadszarpniętego budżetu.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie