Czy masz w sobie coś z psychopaty? Rozstrzyga to „dylemat wagonika”

Odważysz się dokonać wyboru?
Czy masz w sobie coś z psychopaty? Rozstrzyga to „dylemat wagonika”
Fot. pexels (Gryffyn)
27.09.2023

Badanie ludzkiej psychiki to nie jest prosta sprawa, więc nie oczekuj, że otrzymasz diagnozę tu i teraz. Ten krótki psychotest nie ma za zadania wyręczenia lekarzy, ale może być pierwszym sygnałem, że faktycznie potrzebujesz fachowej pomocy. Tak przynajmniej twierdzą eksperci, którzy przygotowali ten krótki eksperyment.

Zobacz również: Sygnały, że masz do czynienia z zakamuflowanym narcyzem

Osobowość psychopatyczna to taka, w której lekceważenie i łamanie norm społecznych oraz praw innych ludzi jest czymś absolutnie normalnym. Człowiek nie odczuwa wyrzutów sumienia, że kogoś krzywdzi i nie jest zdolny do współczucia. Szacuje się, że to charakterystyka 2-3 procent populacji.

Czy należysz do tej grupy? Może o tym świadczyć odpowiedź na jedno pytanie.

To tak zwany dylemat wagonika, czyli eksperyment etyczny wprowadzony przez Philippę Foot. Badany ma do rozwiązania czysto teoretyczny problem, który wymaga od niego wartościowania - co jest lepsze i kto na co zasłużył. Odpowiedź może świadczyć o zaburzeniach psychicznych.

Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co powinieneś zrobić?

- zastanów się i sprawdź, co to oznacza.

Zobacz również: Test podświadomości: Wybierz tylko jeden przedmiot i poznaj prawdę o sobie

Jeśli uważasz, że nic nie możesz w tej sytuacji zrobić, a cała ta sytuacja nie wynika w żaden sposób z twojej winy i zło już się dokonało (kolejka i tak uderzyłaby w przywiązanych ludzi) - najprawdopodobniej wszystko z tobą w porządku. Gorzej, jeśli uznasz, że przestawienie zwrotnicy będzie lepszym rozwiązaniem.

W tej sytuacji akceptujesz otaczającą cię rzeczywistość, chcesz mieć na nią wpływ i osobiście bierzesz udział w makabrycznej grze. Decydujesz co prawda o uratowaniu kilku osób, ale równocześnie wydajesz wyrok śmierci na kogoś innego. To może być sygnał, że masz w sobie coś z psychopaty - alarmuje businessinsider.com.

Osoba podejmująca działanie musi być odpowiedzialna za skutki. Według ekspertów zaniechanie wydaje się w tym przypadku bardziej naturalne i etyczne.

Daj znać w naszej sondzie, czy zmieniłabyś bieg wagonika: Zagłosuj:

69 % tak
31 % nie

Polecane wideo

Co mówi o Tobie godzina urodzenia?
Co mówi o Tobie godzina urodzenia? - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.10.2023 18:37
to zależy od ludzi czy ich znasz, czy to nie wiem morderca i niewinni ludzie? Mooże dzieci? Ja tam osobiście bym przesuneła
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.09.2023 06:34
Najlepiej patrzeć i nic nie robić jak standardowy gap na mieście. Niech ginie mnóstwo ludzi, byle rączki były czyste. To nie etyka, to znieczulica.
odpowiedz
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 27.09.2023 03:31
Kwestię tę (zaburzenie osobowości) można rozpatrywać też w trakcie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony, mail: [email protected]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie