Czy wybierasz się na wybory 15 października?

Choć głosowanie w wyborach ma realny wpływ na to, jak będzie wyglądała przyszłość naszego kraju, wiele osób wciąż waha się, czy w ogóle wziąć w nich udział.
Czy wybierasz się na wybory 15 października?
Fot. pexels (Polina Kovaleva)
19.09.2023

Już za niecały miesiąc, a dokładnie 15 października 2023 roku odbędą się wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkie startujące w nich partie rozpoczęły już swoje kampanie wyborcze, prezentujące programy i obietnice na kolejne lata.

Choć głosowanie w wyborach ma realny wpływ na to, jak będzie wyglądała przyszłość naszego kraju, wiele osób wciąż waha się, czy w ogóle wziąć w nich udział. Najczęściej powtarzanym argumentem jest ten, że nie ma obecnie najlepszego kandydata, a ciągłe głosowanie „przeciw” danym politykom, a nie „za” konkretną partią, jest frustrujące.

Zobacz także: Polskie społeczeństwo się starzeje, a kobiety nie chcą rodzić dzieci. Smutna prognoza GUS na najbliższe lata

Mimo to 15 października każdy dorosły obywatel Polski powinien wybrać się do urn. Dlaczego?

Głosowanie jest jednym z podstawowych obowiązków, ale też przywilejów obywatelskich w demokratycznym społeczeństwie. Poprzez oddanie głosu, wspierasz i uczestniczysz w procesie wyborczym, co jest kluczowe dla utrzymania i wzmacniania demokracji.

Twój głos ma bezpośredni wpływ na kształtowanie polityki publicznej i decyzji podejmowanych przez rządzących. Wybierając swoich przedstawicieli, masz szansę wyrazić swoje preferencje i wartości oraz przyczynić się do wyboru tych, którzy będą reprezentować twoje interesy w parlamencie.

Wybory parlamentarne dają społeczeństwu możliwość wyrażenia niezadowolenia z obecnej polityki i poparcia dla zmian i reform. Głosowanie na kandydatów lub partie, które reprezentują twoje aspiracje do zmiany, może przyczynić się do wprowadzenia pożądanych reform.

Głosowanie pozwala na utrzymanie równowagi w systemie władzy i zapobiega nadużyciom i autorytaryzmowi. I w końcu: aktywne uczestnictwo w procesie wyborczym sprzyja tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego, które jest zaangażowane w sprawy publiczne i odpowiedzialne za losy kraju.

Daj znać w poniższej sondzie, czy 15 października wybierzesz się do urn wyborczych:

78 % tak
22 % nie

Polecane wideo

Równonoc jesienna - jak wpłynie na TWÓJ znak zodiaku?
Równonoc jesienna - jak wpłynie na TWÓJ znak zodiaku? - zdjęcie 1
Komentarze (24)
Ocena: 4.5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.10.2023 07:25
Jak czytam niektóre komentarze w necie to mnie przerażenie bierze. Jak można chcieć glosować na tego zdrajce Tuska? Przecież ten gad zasługuje na to żeby mu odebrać obywatelstwo polskie i deportować do Niemiec. Nie ma dla niego miejsca w Polsce. Dlaczego każdy narzeka na ceny a nie widzi co się dzieje na w wschodniej granicy. Wojna na Ukrainie, uchodźcy w Niemczech i Francji a teraz jeszcze atak Hamasu na Izrael. Czy nikt nie widzi że Rosja destabilizuje życie w Europie zachodniej i mści się za porażki? Kłótnie i zwady wewnątrz kraju powinny być zawieszone i powinno się pomyśleć jak zrobić żeby żyło nam się lepiej. GŁOSUJCIE NA PIS!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.09.2023 13:32
5 osób tutaj twierdzi, ze i tak nie ma sensu głosować. Pewnie takich ludzi jest ogrom, a szkoda, bo Wasze wszystkie głosy mogą coś zmienić.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.09.2023 15:17
Szczerze to p.erdolę te wybory, szkoda czasu i nerwów na to. Kogo nie wybiorą, to i tak będzie bagno w tym kraju.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.09.2023 21:40
Głosuje na rudego złodzieja
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.09.2023 20:58
Nie idę bo już wiadomo z góry kto wygra. To wszystko to ustawka a ciemny lud daje się nabierać że niby oni głosują.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie