Czy dajesz taksówkarzowi napiwek?

1 na 10 przejazdów taxi nagradzanych jest przez pasażerów dodatkowo.
Czy dajesz taksówkarzowi napiwek?
Fot. pexels (Ozan Culha)
30.08.2023

Dane z ostatnich 12 miesięcy aplikacji mobilności miejskiej FREENOW pokazują, że blisko 1 na 10 przejazdów kończy się nagrodzeniem kierowcy w postaci napiwku. Choć wydaje się to niewiele, dane FREENOW z innych europejskich krajów wskazują, że pod tym kątem jesteśmy na podobnym poziomie, jak Hiszpania, Francja czy Włochy. Okazuje się także, że pasażerowie z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Katowic i Wrocławia najczęściej przyznają napiwki.

Zobacz także: Czy iść na dwie randki tego samego dnia?

Czy Polacy dają napiwki?

Według danych wewnętrznych FREENOW1 dawanie napiwków jest na podobnym poziomie w innych europejskich krajach, m.in. we Francji, Hiszpanii i Włoszech. Nieco wyżej plasują się Irlandia i Wielka Brytania, gdzie 12% przejazdów kończy się napiwkiem. Co ciekawe, w Austrii i Niemczech, odsetek ten wynosi aż 40%.

Polscy użytkownicy zapytani o gest dawania napiwków w życiu codziennym, aż w 100% odpowiedzieli, że zdarza im się to robić, jednak w różnej częstotliwości. Jak pokazuje badanie FREENOW2, aż 9 na 10 Polaków najczęściej nagradza napiwkiem obsługę kelnerską. Drugie miejsce w zestawieniu najpopularniejszych usługodawców, którym przyznajemy napiwek, zajmują kierowcy taksówek (62%), a na miejscu trzecim plasują się dostawcy jedzenia (55%).

Badanie FREENOW wykazało też wyraźne różnice między generacjami. Osoby starsze - tzw. Baby Boomers, czyli roczniki ‘46 - ‘64 - mają największą skłonność do dawania napiwków. Tendencja ta spada jednak wraz z wiekiem. W przypadku Millenialsów, czyli osób w wieku 28-42 lat odsetek osób udzielających często napiwki spada aż o połowę. Na dole listy jest zaś Generacja Z, czyli urodzeni w latach 1996-2005.

FREENOW zapytało pasażerów także o gesty, które wpływają na chęć przyznania napiwku dla kierowcy. Aż 8 na 10 ankietowanych docenia zwykłą uprzejmość kierowcy, 62% wskazuje na bezpieczną jazdę, a niemal połowa pasażerów daje napiwek za miłą rozmowę z kierowcą. Docenianym gestem przez co trzeciego pasażera, jest pomoc kierowcy we włożeniu bagażu do auta.

Dawanie napiwków w taksówce jest miłym gestem, który przekłada się na motywację kierowców do wykonywanej pracy, a tym samym zwiększenie jakości oferowanych usług. We FREENOW wszystkie napiwki przekazywane przez aplikację trafiają w stu procentach do kieszeni kierowcy, co oznacza, że nasza platforma nie pobiera od tej kwoty prowizji. Dodatkowo, z okazji przypadającego na 30 sierpnia w Polsce Dnia Taksówkarza FREENOW przekaże kierowcom podwojoną wartość napiwków otrzymanych tego dnia od pasażerów - mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREENOW w Polsce.

Dane wewnętrzne FREENOW pokazują, że największą skłonność do wręczania napiwków mają mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Krakowa, Katowic oraz Wrocławia. Dni tygodnia, w jakich kierowcy otrzymują najczęściej napiwki to piątki i soboty, a rekordowym okresem przyznawania napiwków we FREENOW w ciągu ostatnich 12 miesięcy był grudzień 2022 roku.

Mat prasowe

ŹRÓDŁA DANYCH
1. Ankieta przeprowadzona w sierpniu 2023 roku na grupie ponad 600 użytkowników aplikacji FREENOW.
2. Dane z przejazdów zrealizowanych poprzez aplikację FREENOW w okresie sierpień 2022 - lipiec 2023.

Użytkownicy FREENOW mogą wybrać procentową wartość napiwku z poziomu aplikacji na początku, w trakcie oraz po zakończeniu kursu. Do wyboru są wstępne wysokości stawek: 10%, 15% i 25%, a kwota w całości trafia do kierowcy.

Czy dajesz taxówkarzowi napiwek? Zagłosuj:

46 % tak
54 % nie

Polecane wideo

Tak mieszka Natalia Janoszek! Okładki na ścianach, bieżnia, personalizowane poduszki
Tak mieszka Natalia Janoszek! Okładki na ścianach, bieżnia, personalizowane poduszki - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 4.67 / 5
Marcin (Ocena: 5) 01.09.2023 11:52
Jako kierowca FN mogę powiedzieć, że napiwki dają klienci zagraniczni lub osoby, które przyjechały do PL "wakacje" bo cały czas pracują poza granicami. Niejednokrotnie wymagania, że muszę zdążyć na pociąg/autobus ale zamawiam wiedząc, że nie jest możliwy dojazd na odpowiednią godzinę i potem wina kierowcy.. a jak zdążysz to nawet dziękuję nie powie nie mówiąc o napiwku.. taka polska mentalność.. przy obecnych cenach za km w aplikacjach napiwek wyrównał by cenę do poziomu opłacalności za kurs.. czasem wolę mieć 5 kursów z postoju niż 10 z aplikacji bo więcej zarobię, a jeżdżę po niskich stawkach z postoju.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 30.08.2023 14:01
Czy robisz coś kierowcy ubera?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.08.2023 08:45
jezeli ktos cos robi za mnie, wozi, podaje/robi jedzenie i sprzata to jak najbardzie bo sama nie musze tego robic i jestem wdzieczna
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 30.08.2023 08:32
Nie. Napiwki to dziwny twór.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie