Czy mając umowę o pracę, mogę robić zlecenia dla innej firmy?

„Nie mam szans na podwyżkę, a potrzebuję dodatkowych pieniędzy”.
Czy mając umowę o pracę, mogę robić zlecenia dla innej firmy?
Fot. Unsplash (Laura Chouette)
20.01.2023

W mojej firmie jestem zatrudniona na umowę o pracę. Bardzo mnie cieszy ten rodzaj umowy, bo nie muszę się martwić o składki emerytalne czy zdrowotne. Nie zostanę też zwolniona z dnia na dzień, co daje mi poczucie bezpieczeństwa. Obecnie nie mam jednak szans na podwyżkę, bo rozmawiałam o tym z moją przełożoną. W firmie nie ma obecnie budżetu na wyższe pensje, bo wiadomo, co się dzieje. Za wszystko trzeba płacić więcej.

Zobacz także: Mój 30-letni partner wozi pranie do swojej mamy

Niestety podwyżki cen dotykają też mnie. Muszę płacić wyższy czynsz, wzrosły mi raty kredytu, podrożała też żywność. Ogólnie moja pensja przestała mi wystarczać, dlatego zastanawiam się nad podjęciem dodatkowej pracy. Nie wiem jednak, czy to legalne, jeśli jestem zatrudniona na umowę o pracę.

Czy mogę dogadać się z inną firmą na umowę zlecenie lub umowę o dzieło? Jeśli tak, to czy muszę informować o tym swojego pracodawcę? Jestem zielona w tym temacie i nie mam pojęcia, jak to wszystko zrobić legalnie, żeby zarabiać więcej. Mimo wszystko nie chcę rezygnować z umowy o pracę i np. zakładać swojej działalności, bo czasy są niepewne i nie wiem, czy byłabym w stanie znaleźć wystarczającą ilość dodatkowych współprac. Podpowiedzcie, proszę.

Natalia

86 % tak
14 % nie

Polecane wideo

Internauci zachwycają się pięknym domem tej dziewczyny. Tak wyglądają wnętrza idealne!
Internauci zachwycają się pięknym domem tej dziewczyny. Tak wyglądają wnętrza idealne! - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.01.2023 22:28
Jak nie masz w swojej umowie artykułu o pracy na wyłączność to możesz nawet 3 inne umowy podpisać
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.01.2023 15:52
Możesz, nie jest to zabronione. Ja np. mam w umowie klauzulę, przez którą nie mogę podjąć pracy dodatkowej w tej samej branży, ale mogę w każdej innej. Mam swoją działalność w zupełnie innej dziedzinie, jest to moje dodatkowe źródło dochodu i pasja jednocześnie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.01.2023 11:18
U mnie w firmie kilka osób tak dorabiało. Nawet niektóre się przyznały że pracują ekstra i muszą szybko wyjść z jednej pracy, żeby zdążyć do drugiej.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.01.2023 10:40
Takie informacje są dostępne w internecie czy w prawie pracy. Wystarczy poszukać a nie pytać na tym forum. Oczywiście, że można sobie dorabiać i nie musisz niczego mówić pracodawcy. Na umowę o dzieło lub zlecenie. Na pewno nie na umowę o pracę (jeśli masz pełny etat). Sama wieczorami tak dorabiałam projektami a normalnie chodziłam na etat od 7-15
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 20.01.2023 08:58
Chryste Panie, co za bzdurny wymyślony wpis. Nie, nie możesz, dlatego np. lekarze zawsze pracują na jednym etacie. Ahahahha
odpowiedz

Polecane dla Ciebie