Czy Polacy znają języki obce? (Ciekawe wyniki badania)

14 proc. z nas przyznaje, że nie zna żadnego języka obcego na poziomie umożliwiającym komunikację.
Czy Polacy znają języki obce? (Ciekawe wyniki badania)
Fot. Unsplash (Jon Tyson)
17.01.2023

Co drugi Polak (53 proc.) uczy się obecnie języka obcego, a w ciągu ostatnich 3 lat naukę podejmowało aż 65 proc. osób. Niezmiennie najbardziej popularnym wśród języków jest angielski – w stopniu komunikatywnym posługuje się nim 75 proc. Polaków. Rzadziej wybierany jest niemiecki, hiszpański i włoski. Polacy uczą się nowych języków, ale nie na własną rękę. Blisko 60 proc. z nas ma doświadczenia z nauką w szkołach językowych – stacjonarnie bądź online. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną Zymetria na zlecenie Tutore Poland.

Zainteresowanie nauką języków w społeczeństwie stale rośnie. Polacy poza przyswajaniem najbardziej popularnego języka obcego – angielskiego, zaczynają także sięgać po nieco bardziej nieoczywiste, takie jak norweski, japoński czy duński. Ponad połowa społeczeństwa obecnie pracuje nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi, jednak 14 proc. z nas przyznaje, że nie zna żadnego języka obcego na poziomie umożliwiającym porozumiewanie się z innymi.

Zobacz także: „Zostałam uratowana przez nauczycielkę”. Historia Lidii

Jakimi językami obcymi władają Polacy?

75 proc. Polaków deklaruje znajomość angielskiego w stopniu komunikatywnym. Tuż za nim najchętniej wybieranym językiem jest niemiecki – jego naukę wybiera co dziesiąty z nas, hiszpański (6 proc.) oraz włoski (3 proc.). Polacy podążają za trendami również w edukacji – naukę coraz bardziej popularnego ostatnio języka hiszpańskiego rozpoczęło w tym roku o 5 proc. więcej osób. W tym samym czasie zainteresowanie językiem duńskim wzrosło aż o 7 proc.

W szkolnej ławce, a może samodzielnie?

Z oferty szkół językowych korzystało 57 proc. Polaków. Zdecydowanie częściej takie rozwiązanie preferują kobiety, osoby w wieku 24-37 lat oraz mieszkańcy dużych miast. Dostępne metody nauczania oferują wiele możliwości. Kursanci mogą wykorzystywać mieszankę tradycyjnych i nowoczesnych metod nauczania. Poza tradycyjnymi podręcznikami można wybrać narzędzia e-learningowe, by móc uczyć się z dowolnego miejsca na świecie. Warto podkreślić, że 92 proc. obecnych kursantów w szkołach językowych uczyła się już jakiegoś języka w ciągu ostatnich trzech lat, więc sam proces wdrażania nowych umiejętności jest im lepiej znany.

Rozpoczęcie przygody z nauką nowego języka lub nawet jego kontynuacja wymaga od kursantów przełamania pewnych barier, dlatego tak ważne jest, by nauka odbywała się w jak najbardziej sprzyjających i komfortowych warunkach. Na rynku dostępnych jest wiele form nauczania, zarówno stacjonarnego, jak i w formie online, zatem uczniowie mogą wybrać najbardziej dogodną dla siebie ofertę. Pozwala to w pełni skupić się na osiąganiu swoich edukacyjnych celów – mówi Julia Kuberska, Head of Education Tutore Poland.

Zobacz także: Powstał ranking uwodzicielskich języków. Wiemy, co obcokrajowcy myślą o naszym

Nauka języków – „tak, ale...”

Chociaż Polacy częściej wybierają edukację w szkołach językowych, niż na własną rękę, mają wobec tych placówek duże wymagania. Dla 85 proc. Polaków przy wyborze miejsca nauki ważna jest dobra atmosfera. Natomiast 81 proc. z nas bierze pod uwagę to czy podczas prowadzonych lekcji wykorzystywane są materiały interaktywne. Tyle samo uczniów wybierając szkołę, sprawdza czy w ofercie znajdują się zajęcia prowadzone przez native speakerów. Istotnym czynnikiem (79 proc.) jest również możliwość wyboru kursów indywidualnych.

Polacy udowadniają, że chociaż nauka nowego języka zawsze stanowi pewnego rodzaju wyzwanie, inwestycja w edukację to dobry wybór. Umiejętności te nie tylko pomagają w kontaktach osobistych, ale są też doceniane na rynku pracy.

Mat. prasowe

A Ty znasz przynajmniej jeden język obcy w stopniu komunikatywnym? Zagłosuj:

91 % tak
9 % nie

Polecane wideo

Tak wygląda nowy dom Marcina Tyszki! „To mieszkanie jest jednym wielkim oknem”
Tak wygląda nowy dom Marcina Tyszki! „To mieszkanie jest jednym wielkim oknem” - zdjęcie 1
Komentarze (40)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.01.2023 11:27
Znam angielski w stopniu komunikatywnym, do tego niemiecki w stopniu podstawowym i hiszpański w stopniu podstawowym. Wstyd nie znać ani jednego języka obcego w tych czasach.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.01.2023 19:04
Warto czasem zmienić optykę i pomyśleć sobie, że większość obywateli UK czy USA zna tylko jeden język - ich własny, bo żadnego innego po prostu nie muszą. Oni naprawdę nas doceniają za to, że mówimy w ich języku. Spotkasz oczywiście takich, którzy obruszą się, jak się ich poprosi, żeby mówili wolniej, ale to się zdarza coraz rzadziej. Nie warto się bać, trzeba po prostu się przełamać i mówić/pisać do nich tak jak potrafimy i tyle.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.01.2023 14:20
pracuję w agencji zatruniania pracowników na masową skalę do niemiec, belgii, holandii, i niestety może co 100 osoba mówi dobrze po angielski, nie mówiąc o innych jezykach
zobacz odpowiedzi (4)
🥀 (Ocena: 5) 19.01.2023 10:51
Ja z angielskiego w szkole mialam same dwojki, ledwo zdalam. Wyjechalam do Anglii i w ciagu roku zaczelam biegle mowic, rozumiec, czytac i pisac po angielsku. Moja siostra z angielskiego miala same 5 w szkole,a teraz po latach szkoly nie potrafila by sie ze mna dogadac po angielsku. Wniosek-przy nauce jezyka najwazniejsze jest doswiadczenie, a nie dukanie formulek na pamiec. Wyjezdzajac do obcego kraju warto miec mieszane towarzystwo czyli Polakow plus obcokrajowcow-zauwazylam ci, ktorzy trzymaja sie tylko z Polakami maja wieksze trudnosci z nauka jezyka. I nie tylko problem dotyczy Polakow sama znam osobiscie kobiete z Syrii,ktora mieszka w Anglii od 5 lat a ledwo rozumie angielski, bo zapewne siedziala w 4 scianach i tylko wsrod bliskich i znajomych w swoim jezyku rozmawiala. Teraz maz ja porzucil a ona ma problem jak cokolwiek w urzedzie zalatwic
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 18.01.2023 22:29
Czy twoja kobieta, rozkłada nogi przed obcym facetem. Rozklada, dlaczego kłamiesz. Jej ginekolog robi jej palcuwe oglonda odbyt uda i stopy, już nie mówiąc o patrzeniu jak się rozbiera i rozkłada przed nim nogi, a gin wpatruję się w szparke, nie mówię już o obmacywanie piersi, robią z Ciecie frajera
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie