Czy to normalne, że pracownicy składają się na świąteczny prezent dla szefa, a sami nie dostają nic?

„W mojej poprzedniej firmie wyglądało to inaczej” – pisze Kasia.
Czy to normalne, że pracownicy składają się na świąteczny prezent dla szefa, a sami nie dostają nic?
Fot. pexels (Celine)
14.12.2022

W mojej obecnej firmie pracuję od 7 miesięcy. To żadna duża korporacja. Zatrudnia tak około 30 osób. Ogólnie jestem zadowolona z pracy, bo w poprzedniej każdy pod każdym podkopywał dołki. Zarabiałam tam więcej, mogłam liczyć na zastrzyk gotówki na święta, wszyscy pracownicy dostawali tam też paczki na Boże Narodzenie. Zawartość była różna każdego roku. Zdarzały się i markowe perfumy, i drogie wino, i voucher do sklepu z biżuterią. Pod tym względem było super, ale tak jak wspominałam, kulało tam parę innych rzeczy, więc finalnie odeszłam bez żalu.

Zobacz także: Czy jechać na sylwestra do Włoch z chłopakiem, którego znam od miesiąca?

Dowiedziałam się niedawno, że w mojej obecnej firmie pracownicy nigdy nie dostają prezentów świątecznych. Zamiast tego jest spotkanie firmowe, zamawiany jest catering, itp. I tradycją jest już to, że wszyscy zrzucają się na prezent dla szefa. Zwykle zrzutka wynosi 20-30 zł, więc to nie jest dużo, ale z drugiej strony, czemu mamy ze swoich pieniędzy składać się na podarunek dla prezesa, który zarabia o wiele więcej od nas? Skoro my nie dostajemy prezentów od niego, on nie powinien dostawać od nas. Zostańmy przy wspólnym posiłku i tyle, bez faworyzowania żadnej ze stron.

Oczywiście nie wyłamię się z tej zbiórki, ale gdzieś tam jest we mnie ten wewnętrzny bunt. Zastanawiam się, czy w innych firmach też jest taka dziwna praktyka, że się szefom kupuje podarunki. Napiszcie proszę, jak to wygląda u was.

Kasia

Czy to normalne, że pracownicy składają się na świąteczny prezent dla szefa, a sami nie dostają nic? Zagłosuj:

9 % tak
91 % nie

Polecane wideo

Najpiękniejsze uczestniczki wszystkich edycji TOP MODEL
Najpiękniejsze uczestniczki wszystkich edycji TOP MODEL - zdjęcie 1
Komentarze (30)
Ocena: 4.6 / 5
gość (Ocena: 1) 19.12.2022 11:08
Od szefa możesz dostać...coś na gardło.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.12.2022 15:47
Kilka lat temu zatrudniłam się w firmie, w której podarki (kody rabatowe do jakichś sklepów) były wręczane tylko starym pracownikom, a ja byłam na okresie próbnym to nic nie dostałam. 2 tygodnie po świętach powiedziano mi, że żona prezesa ma urodziny (nawet nie on sam, tylko kobieta, której nigdy w firmie nie widziałam) i ze organizują zbiórkę. Powiedziałam ze jako nowy pracownik nie znam tej pani i się nie dołożę- takiego oburzenia ze strony kierownika nie widziałam nigdy :) finalnie zrezygnowałam z pracy tam bardzo szybko, płacili grosze i jeszcze uważali, że mamy w ich firmie za dobrze, bo możemy liczyć na wodę z dystrybutora i darmowa kawę (o ile się akurat nie skończyła).
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 5) 15.12.2022 17:01
Pracuję w korpo, dostajemy od pracodawcy talony na zakupy świąteczne, przynoszą nam też kanapki i inne drobne poczęstunki na różne okazje, w tym święta. Takiemu typowemu szefowi nic nie kupuję, on też nikomu niczego nie kupuje, bo ma kilkudziesięciu pracowników i to nie miałoby sensu. Mamy wiele szczebli w pracy, mój zespół to trzy dziewczyny do zadań specialnych, ja je nadzoruję, mnie nadzoruje inna babka i dopiero jest szef, który w praktyce może kogoś zatrudnić, zwolnic itp. Z dziewczynami kupujemy sobie drobne upominki, pomimo trzech różnych szczebli. Lubimy się, nie ma tu żadnych wymuszeń i niezręczności. Każdy powinien kupować coś innym wtedy, kiedy ma na to ochotę. Składanie się na ludzi, z którymi nas nie łącza żadne prywatne relacje, to według mnie głupota.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.12.2022 13:04
Nie, to nie jest normalne. Ja gdzie bym nie pracowała, to zawsze coś dostawałam, a to bony na zakupy, a to paczki, a to jakiś szczególny prezent np. wygrany w loterii, a oprócz tego mieliśmy zawsze wigilię pracowniczą z cateringiem. Jedynie teraz od czasu tej chorej pandemii nie organizują już nam spotkań świąteczno-noworocznych, tylko dostajemy zamiast tego dodatkową kasę na zakupy. Na twoim miejscu dałabym jak najmniej kasy, ale poszłabym też do HR z ciekawości dowiedzieć się, dlaczego wy nic nie dostajecie na święta, skoro w innych firmach dają.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 1) 15.12.2022 12:38
Skoro są frajerami to ch....j im na łeb.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie