20 proc. kobiet nigdy nie było u ginekologa

Profilaktyka kobieca – kiedy i jakie badania wykonywać?
20 proc. kobiet nigdy nie było u ginekologa
Fot. Unsplash
21.10.2022

Około 39% kobiet nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej, a 20% nigdy nie było u ginekologa, efektem tego jest ponad dwukrotny wzrost zachorowań na raka. Co zrobić, żeby zadbać o własne zdrowie? Odpowiedź jest prosta – badać się regularnie. Pomoże nam w tym bezpłatny ebook zawierający check listę dla każdej kobiety.

Zobacz także: Rak to nie tylko guz. 8 nietypowych symptomów nowotworu piersi

Czy Polki badają się regularnie?

Świadomość badań profilaktycznych Polek jest zbyt mała – to najważniejsza konkluzja wszystkich badań. Około 20% kobiet nigdy nie było u ginekologa, a około 35% nie wykonuje samobadania piersi. - Częstość́ zachorowań na raka w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat zwiększyła się̨ ponad dwukrotnie. Nowotwory, tuż po chorobach układu sercowo-naczyniowego, są̨ drugą najczęstszą przyczyną śmierci Polaków – informuje Agnieszka Dolna Koordynator ds. programów pomocowych Onkofundacja Alivia.

ebook profilaktyka

Skąd czerpać wiedzę o profilaktyce?

Niewielka liczba osób wykonujących badania profilaktyczne stawia pytanie – czy kobietom brakuje informacji? Prawie 39% nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu profilaktyki – wskazują badania pt. Wiedza kobiet na temat profilaktyki raka piersi w wybranych uwarunkowaniach socjo-demograficznych.

Kobiety potrzebują dostępu do rzetelnych informacji, aby mogły zadbać o własne zdrowie. Potrzebę tę realizuję bezpłatny ebook, który powstał w ramach kampanii społecznej Farmacja jest kobietą, realizowanej przez firmę NutroPharma. - Niniejsza check lista przypomina nam, które badania są̨ kluczowe w danym okresie życia, i które należy wpisać́ na stałe do kalendarza „ważnych spotkań́ dla zdrowia” – dodaje Agnieszka Dolna Koordynator ds. programów pomocowych Onkofundacja Alivia. Ebook można znaleźć tutaj.

Kompendium merytorycznej wiedzy, to szansa na uratowanie wielu kobiet. Dla ich zdrowia kluczowe są̨ coroczne wizyty u ginekologa i regularne wykonywanie cytologii oraz USG przezpochwowego. Często o konieczności tych badań przypominają nam Farmaceuci, którzy częściej niż lekarze, mają kontakt z kobietami, które rzadko lub w ogóle nie wykonują badań. Mało kto wie, jakim zmianom uległy kompetencje Farmaceutów. Teraz stanowią oni jeden z najważniejszych elementów edukacji profilaktycznej.

Farmaceuta – skarbnica wiedzy

Farmaceutka to osoba wysoce kompetentna, posiadająca szeroki wachlarz wiedzy z zakresu zdrowia, potrafiąca doradzić, wesprzeć, a nawet skierować do lekarza, rozpoznając właściwie i odpowiednio wcześnie potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Popularyzacja wiedzy o nowych uprawnieniach farmaceutów oraz badaniach profilaktycznych to filary kampanii społecznej Farmacja jest kobietą, zainicjowanej przez firmę NutroPharma. W jej ramach powstała seria podcastów, materiały wideo oraz bezpłatny ebook. Dodatkowo zorganizowana została akcja „Farmaceuci seniorom- seniorzy farmaceutom”, mająca na celu zachęcić seniorów do pomocy chorej na raka farmaceutce, której życie uratowały badania profilaktyczne, jednak wciąż walczy o powrót do tzw. "normalnego" życia dzięki kolejnej operacji, na którą zbiera środki.

Pomóc może każdy. Pani Grażyna jest podopieczną fundacji Alivia, która przygotowała zbiórkę internetową, na którą można wpłacać datki.

Więcej informacji o kampanii społecznej Farmacja jest kobietą, można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej.

Mat. prasowe

A Ty chodzisz regularnie do ginekologa? Zagłosuj:

65 % tak
35 % nie

Polecane wideo

Wstrząsające reakcje mężczyzn na poronienie: „Powiedział, że Bóg tak chciał, bo byłabym tragiczną matką”
Wstrząsające reakcje mężczyzn na poronienie: „Powiedział, że Bóg tak chciał, bo byłabym tragiczną matką” - zdjęcie 1
Komentarze (80)
Ocena: 4.53 / 5
gość (Ocena: 5) 12.11.2022 21:08
Moja urodziła 6 dzieci w domu przy dziadku i akuszerce nigdy nie była u ginekologa a dożyła 90 lat! Zawsze podczas badań krocza powinien być partner i patrzeć na ręce ginekologowi by nie doszło do zarażeń pochwy np brodawczakiem ludzkim HPV i innymi swinstwami które przekaże partnerowi i parter często po latach choruje na drogi moczowe kończące często RAKIEM pęcherza moczowego, nerek czy prostaty! A pacjentka ma usuwanie jajników i macicy! Rękawiczki chronią tylko ginekologa nie pacjenta! Tampony często powodują Stany zapalne pochwy! A pacjentka ma Prawo do obecności osoby bliskiej podczas badań i zabiegów czy porođu! !!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.11.2022 10:01
Jako facet stwierdzam że ginekologowi na widok nagiej atrakcyjnej kobiety tak samo staje jak normalnemu gościowi a tylko ciota może twierdzić że to nie prawda.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.10.2022 11:03
Jestem kobietom, ginekologiem prawie 20 lat i to co widzę na co dzień moi koledzy po fachu osobiście mnie przeraża ale się nie dziwię przecież zawód ginekolog nie zmienia i płci faceta i podejścia do kobiety. Molestowanie w szpitalach, przychodniach czy w klinikach prywatnych to codziennoś naiwnego pacjenta
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.10.2022 11:01
Jedno pytanie, czy ginekolog ma partnerkę życiową czy jest sam, przez to że nie może się podniecić.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 26.10.2022 16:57
Każdy ginekolog ma partnerkę a każda kobieta co rozkłada przednim nogi to dzi.wka
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie