20 proc. kobiet nigdy nie było u ginekologa

Profilaktyka kobieca – kiedy i jakie badania wykonywać?
20 proc. kobiet nigdy nie było u ginekologa
Fot. Unsplash
21.10.2022

Około 39% kobiet nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej, a 20% nigdy nie było u ginekologa, efektem tego jest ponad dwukrotny wzrost zachorowań na raka. Co zrobić, żeby zadbać o własne zdrowie? Odpowiedź jest prosta – badać się regularnie. Pomoże nam w tym bezpłatny ebook zawierający check listę dla każdej kobiety.

Zobacz także: Rak to nie tylko guz. 8 nietypowych symptomów nowotworu piersi

Czy Polki badają się regularnie?

Świadomość badań profilaktycznych Polek jest zbyt mała – to najważniejsza konkluzja wszystkich badań. Około 20% kobiet nigdy nie było u ginekologa, a około 35% nie wykonuje samobadania piersi. - Częstość́ zachorowań na raka w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat zwiększyła się̨ ponad dwukrotnie. Nowotwory, tuż po chorobach układu sercowo-naczyniowego, są̨ drugą najczęstszą przyczyną śmierci Polaków – informuje Agnieszka Dolna Koordynator ds. programów pomocowych Onkofundacja Alivia.

ebook profilaktyka

Skąd czerpać wiedzę o profilaktyce?

Niewielka liczba osób wykonujących badania profilaktyczne stawia pytanie – czy kobietom brakuje informacji? Prawie 39% nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu profilaktyki – wskazują badania pt. Wiedza kobiet na temat profilaktyki raka piersi w wybranych uwarunkowaniach socjo-demograficznych.

Kobiety potrzebują dostępu do rzetelnych informacji, aby mogły zadbać o własne zdrowie. Potrzebę tę realizuję bezpłatny ebook, który powstał w ramach kampanii społecznej Farmacja jest kobietą, realizowanej przez firmę NutroPharma. - Niniejsza check lista przypomina nam, które badania są̨ kluczowe w danym okresie życia, i które należy wpisać́ na stałe do kalendarza „ważnych spotkań́ dla zdrowia” – dodaje Agnieszka Dolna Koordynator ds. programów pomocowych Onkofundacja Alivia. Ebook można znaleźć tutaj.

Kompendium merytorycznej wiedzy, to szansa na uratowanie wielu kobiet. Dla ich zdrowia kluczowe są̨ coroczne wizyty u ginekologa i regularne wykonywanie cytologii oraz USG przezpochwowego. Często o konieczności tych badań przypominają nam Farmaceuci, którzy częściej niż lekarze, mają kontakt z kobietami, które rzadko lub w ogóle nie wykonują badań. Mało kto wie, jakim zmianom uległy kompetencje Farmaceutów. Teraz stanowią oni jeden z najważniejszych elementów edukacji profilaktycznej.

Farmaceuta – skarbnica wiedzy

Farmaceutka to osoba wysoce kompetentna, posiadająca szeroki wachlarz wiedzy z zakresu zdrowia, potrafiąca doradzić, wesprzeć, a nawet skierować do lekarza, rozpoznając właściwie i odpowiednio wcześnie potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Popularyzacja wiedzy o nowych uprawnieniach farmaceutów oraz badaniach profilaktycznych to filary kampanii społecznej Farmacja jest kobietą, zainicjowanej przez firmę NutroPharma. W jej ramach powstała seria podcastów, materiały wideo oraz bezpłatny ebook. Dodatkowo zorganizowana została akcja „Farmaceuci seniorom- seniorzy farmaceutom”, mająca na celu zachęcić seniorów do pomocy chorej na raka farmaceutce, której życie uratowały badania profilaktyczne, jednak wciąż walczy o powrót do tzw. "normalnego" życia dzięki kolejnej operacji, na którą zbiera środki.

Pomóc może każdy. Pani Grażyna jest podopieczną fundacji Alivia, która przygotowała zbiórkę internetową, na którą można wpłacać datki.

Więcej informacji o kampanii społecznej Farmacja jest kobietą, można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej.

Mat. prasowe

A Ty chodzisz regularnie do ginekologa? Zagłosuj:

64 % tak
36 % nie

Polecane wideo

Wstrząsające reakcje mężczyzn na poronienie: „Powiedział, że Bóg tak chciał, bo byłabym tragiczną matką”
Wstrząsające reakcje mężczyzn na poronienie: „Powiedział, że Bóg tak chciał, bo byłabym tragiczną matką” - zdjęcie 1
Komentarze (84)
Ocena: 4.55 / 5
rolka (Ocena: 5) 20.02.2023 08:54
Możliwe że wiele kobiet nie chodzi na regularne badania do ginekologa, a potem trafiają na operacje do szpitala medicover z bardzo zaawansowana endometriozą
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.12.2022 07:31
Wiesz dla czego tak zachowywać się kobiety nie mają oporów przed obcym facetem np ginekologiem one uważają ze facet podnieca się tylko w łóżku nie zdają sobie sprawy że my możemy podniecić się podczas usuwania zęba
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.12.2022 12:36
Moja żona kiedyś była u ginekologa faceta nie zdawałem sobie wtedy sprawy że mieszkałem pod jednym dachem z kurwą
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.11.2022 07:57
Kobiety nie chodzą do ginekologa głównie z jednej podstawowej przyczyny że w większości lekarzami są faceci kobieta Jeżeli nie chce być dziwką wybiera kobietę jeżeli nie ma tej możliwości nie idzie wcale woli chorować Ale nie zrobi z siebie szmaty Pamiętajcie ginekolog to po pierwsze facet a po drugie ginekolog to zawód nie osoba nadprzyrodzona bez popędu płciowego stop molestowaniu kobiet stop zboczeńcem
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.11.2022 21:08
Moja urodziła 6 dzieci w domu przy dziadku i akuszerce nigdy nie była u ginekologa a dożyła 90 lat! Zawsze podczas badań krocza powinien być partner i patrzeć na ręce ginekologowi by nie doszło do zarażeń pochwy np brodawczakiem ludzkim HPV i innymi swinstwami które przekaże partnerowi i parter często po latach choruje na drogi moczowe kończące często RAKIEM pęcherza moczowego, nerek czy prostaty! A pacjentka ma usuwanie jajników i macicy! Rękawiczki chronią tylko ginekologa nie pacjenta! Tampony często powodują Stany zapalne pochwy! A pacjentka ma Prawo do obecności osoby bliskiej podczas badań i zabiegów czy porođu! !!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie