Czy po polonistyce da się znaleźć dobrą pracę?

Monika zastanawia się nad wyborem studiów.
Czy po polonistyce da się znaleźć dobrą pracę?
Fot. Unsplash (Anthony Tran)
20.01.2022

W tym roku zdaję maturę, dlatego coraz częściej myślę o tym, jaki kierunek studiów wybrać. Jestem humanistką, więc ekonomia, farmacja czy bankowość odpadają, czego oczywiście żałuję, bo po nich na pewno byłoby łatwiej o pracę.

Zobacz także: Boję się porodu do tego stopnia, że rozważam adopcję

Kocham czytać i pisać, dlatego coraz poważniej myślę o polonistyce. W przyszłości nie chciałabym zostać nauczycielką, tylko pracować w wydawnictwie. Pisać do gazet, robić korektę książek, a może nawet zostać pisarką. Wiem od cioci, że na dziennikarstwie mnie tego nie nauczą.

I teraz moje pytanie. Czy są tu może osoby, które skończyły studia polonistyczne i znalazły po nich dobrą pracę, z której da się wyżyć? Będę bardzo wdzięczna za wskazówki.

Monika

Czy po polonistyce da się znaleźć dobrą pracę? Zagłosuj:

41 % tak
59 % nie

Polecane wideo

Ona pochodzi z Syberii, on z Nigerii. Cały Internet zachwyca się urodą ich córek
Ona pochodzi z Syberii, on z Nigerii. Cały Internet zachwyca się urodą ich córek - zdjęcie 1
Komentarze (59)
Ocena: 4.69 / 5
gość (Ocena: 1) 09.02.2022 12:47
Po polonistyce znajdziesz dobra pracę na hosters.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.01.2022 10:23
Jestem po polonistyce, zrobiłam też doktorat i studia podyplomowe z nauczania języka polskiego jako obcego i tym ostatnim się zajmuję. Pracuję jako lektor języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie w Lublanie. W Polsce też jest w tej chwili dużo pracy dla lektorów jpjo i dobre stawki, więc to dobra opcja. Trudno przewidzieć, jak będzie wyglądał rynek za pięć lat, kiedy już skończysz studia. Ja jestem bardzo zadowolona z wyboru i nigdy nie żałowałam, ale to studia, po których trzeba być elastycznym i szukać własnej niszy. Warto być na to przygotowanym.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 23.01.2022 10:09
Polonistyka skończona wiele lat temu. Na koncie publikacja książki, którą krytycy przyjęli bardzo pozytywnie, ale nie miałam funduszy na reklamę, więc utonęła w natłoku publikacji. Pracuję jako menadżer niższego szczebla w korporacji. Pieniądze ok, ale nie ma miejsca na kreatywność. Chciałabym pracować w ośrodku kultury lub teatrze, ale to bardzo hermetyczne środowiska, szczególnie w małych miejscowościach. Nawet oferta pracy w bibliotece graniczy dzisiaj z cudem...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.01.2022 06:58
Moim zdaniem warto. Nie zgadzam się z podejściem do studiów jako do "wyuczenia zawodu", do tego powinny służyć szkoły policealne i zawodowe. A co do polinistyki - znam jedną polonistkę, która pracuje w szkole (z wyboru), ale mieszka z rodzicami w wieku 30 lat. Znam też drugą, która szkołę już (po jakichś 10 latach) opuściła, ale pracuje poniekąd w zawodzie, tylko od tej bardziej komercyjnej strony. Zarabia nieźle. Znam też całą masę polonistów - podobnie jak innych filologów - którzy pracują w korporacjach i zarabiają średnią krajową, a nawet jej wielokrotność. Idź za głosem serca jak najbardziej :) to Ci otwiera masę możliwości. A jak się ułoży dalej, sama zobaczysz. Tylko jeden warunek sobie postaw - angielski ma być na błysk. I najlepiej kontynuuj też drugi język. Jeśli tak zrobisz, gwarantuję - na dno nie pójdziesz, ani nie będziesz musiała konserwować powierzchni płaskich - chyba że sama tego zapragniesz. Idź w swoją pasję, wynieś z niej jak najwięcej, a potem może będziesz polonistką, może dziennikarką, może copywriterką, może korpoludkiem, a może na przykład youtuberką ;) Będzie dobrze, trzymam kciuki!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.01.2022 13:26
Zalezy jesli tylko chcesz studiowac cos co cie interesuje studiuj ale jesli chcesz natomiast miec przygotowanie do konkretnego zawodu co za tym pracy dajacej mozliwosc zycia nie przezycia daruj sobie ten kierunek strata czasu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie