Czy poprosić rodziców o pożyczkę na kupno mieszkania?

Sonia ma skomplikowane relacje ze swoim tatą.
Czy poprosić rodziców o pożyczkę na kupno mieszkania?
Fot. pexels (Ekaterina Nt)
04.01.2022

W tym roku chciałabym wreszcie kupić swoje własne mieszkanie. Mam uzbieraną ponad połowę kwoty, resztę chciałabym pożyczyć od moich rodziców. To bogaci ludzie, więc stać ich na to, aby dać mi te pieniądze. Oczywiście oddałabym im wszystko co do grosza w perspektywie kilku najbliższych lat.

Przeraża mnie wzięcie kredytu w banku, zwłaszcza że sporo ostatnio mówi się o malejących pensjach i rosnących ratach pożyczek. Wolałabym być winna pieniądze rodzicom, bo przynajmniej miałabym pewność, że nie naliczą mi dodatkowego procentu lub będą bardziej wyrozumieli, jeśli pieniądze będę im przelewać raz na początku, a raz pod koniec miesiąca.

Zobacz także: Były chłopak ciągle mnie nachodzi

Przed tą prośbą wzbraniam się jednak ze względu na słabe relacje z moim ojcem. Nigdy nie miał względem mnie ciepłych uczuć, choć bardzo o nie w dzieciństwie zabiegałam. Mam wrażenie, że całą swoją miłość przelał na mojego starszego brata. Ode mnie zawsze więcej wymagał i był wobec mnie bardziej krytyczny. Na samą myśl, że miałabym od niego pożyczyć kilkaset tysięcy złotych, robi mi się niedobrze. Przez kolejne lata tylko by mi to wypominał i twierdził, że moje mieszkanie tak naprawdę nie jest moje, skoro dołożył połowę kwoty. Argument, że przecież spłacę go co do grosza, i tak do niego nie przemówi.

Nie wiem już, co gorsze. Pakowanie się w kredyt i strach, że raty w każdej chwili mogą wzrosnąć, czy pożyczka od ojca, który na każdym kroku będzie mi to wypominał. Co robić?

Sonia

Czy poprosić rodziców o pożyczkę na kupno mieszkania? Zagłosuj:

57 % tak
43 % nie

Polecane wideo

Dla tych znaków zodiaku rok 2022 będzie czasem wielkich przemian. W ich życiu dojdzie do rewolucji
Dla tych znaków zodiaku rok 2022 będzie czasem wielkich przemian. W ich życiu dojdzie do rewolucji - zdjęcie 1
Komentarze (33)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.01.2022 19:44
Zapytaj rodziców o pożyczkę, nic nie tracisz. Mi rodzice sami od siebie zaproponowali, że dołożą do kupna domu. Bez ich wsparcia musiałabym być niewolnikiem banku do dziś, a tak z moimi oszczędnościami + pomoc rodziców wzięłam tylko niewielki kredyt który spłaciłam w kilka lat.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.01.2022 16:25
Oczywiście, że tak. Dzieci same się na ten świat nie proszą więc rodzice powinni zapewnić im start w dorosłość na miarę swoich możliwości. Ja dostałam mieszkanie żebym właśnie mogła się usamodzielnić bo w dzisiejszych czasach to bardzo ciężkie, nie to co kiedyś gdy dostawało się mieszkania od zakładu pracy jak np. moi Dziadkowie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.01.2022 12:47
Już słyszę jak moja matka dała by mi za darmo mieszkanie. Powiedziała by, że już włożyła prace w wychowanie oraz utrzymanie dzieci. Jestem pokoleniem zimnego wychowu, nie pamiętam żeby za często mnie przytulała. Przez to mam problemy z nawiązywaniem relacji, niskie poczucie własnej wartości. Głupio mi prosić o pomoc bo wpojone mam że rodzic już i tak włożył sporo pracy w utrzymanie oraz wychowanie dziecka. Nie wiem jakim cudem wy możecie jeszcze za free dostawać mieszkania? Nie macie rodzeństwa? U mnie jest nas 3 więc nie wiem jak miała by to sprawiedliwie rozdzielić.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 05.01.2022 06:43
My jestesmy za za granica i spokojnie możemy się dorobić w pare lat domu i wszystkiego, jednak mamy tak kochanych rodziców którzy i chcą tak po dużo poodkładać i to fajnie , dobrze ze nie ma się rodziców sępów
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.01.2022 17:28
Lepiej przynajmniej sprobowac pozyczyc od rodzicow. I nie radzilabym wyskakiwac z propozycja podpisania umowy, jesli oni tego nie zaproponuja. Jak ojciec jest kiepskim czlowiekiem, to moze dac Ci absurdalne warunki splaty, ze jak nie splacisz w terminie, to zwrot pieniedzy bedzie musial byc od razu calkowity, czy cos takiego. O pieniadze popros najlepiej w gotowce i tak im tez oddawaj. Chyba ze wygodniejszy bedzie dla CIebie przelew. Jak uwazasz, ze jestes w stanie splacac iles tam miesiecznie to tyle zaproponuj, ale kwote realna, zeby to nie byla polowa Twojego wynagrodzenia. Lepiej pozyczyc od rodzicow, niz z abnku, bo wszystko drozeje i nie wiadomo jak bedzie z oprocentowaniem za rok. Jak odmowia, trudno, ale bedziesz wiedziala ze wykorzystalas ta opcje. A jak zacznie sie wypominanie po pozyczce, to utnij kontakt i jedynie splacaj tak jak obiecalas.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie