Czy powiedzieć pracodawcy o ciąży przed podpisaniem umowy?

Alina nie wie, kiedy powinna porozmawiać o tym z przełożonym.
Czy powiedzieć pracodawcy o ciąży przed podpisaniem umowy?
Fot. pexels (Alexander Krivitskiy)
02.12.2021

Niedługo kończy się okres próbny, na który zostałam zatrudniona w obecnej firmie. Wiem już na 100%, że szef będzie chciał ją ze mną przedłużyć na czas nieokreślony, bo dobrze spełniam swoje obowiązki i jest ze mnie zadowolony. Umowę będziemy podpisywać po Nowym Roku. Teraz jednak dowiedziałam się, że jestem w ciąży i zastanawiam się, co z tym fantem zrobić.

Zobacz także: Kolega zachował się wobec mnie niestosownie, gdy u niego nocowałam

Jeśli powiem o tym szefowi już teraz, być może nie będzie chciał dać mi umowy o pracę i zechce znaleźć na moje miejsce kogoś, kto za chwilę nie pójdzie na zwolnienie. Z drugiej strony jak to przed nim zataję i powiem o ciąży już po podpisaniu umowy, weźmie mnie za kogoś niegodnego zaufania. Pomyśli, że celowo zaszłam w ciążę od razu po tym, jak dostałam dobrą umowę, żeby go naciągnąć na koszty. A to przecież kompletna nieprawda.

Porozmawiać z nim szczerze jeszcze przed Nowym Rokiem, czy kierować się swoim „bezpieczeństwem” i najpierw podpisać umowę? Doradźcie, proszę.

Alina

Czy powiedzieć pracodawcy o ciąży przed podpisaniem umowy? Zagłosuj:

43 % tak
57 % nie

Polecane wideo

Miłosny horoskop na GRUDZIEŃ
Miłosny horoskop na GRUDZIEŃ - zdjęcie 1
Komentarze (144)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.12.2021 09:41
Jak tak czytam, co wupusują polki to jestem ZAJEBISCIE szczesliwa, ze nie mieszkam w tym zniewiescialym kraju. Nie pozdrawiam
odpowiedz
Ula (Ocena: 5) 07.12.2021 08:51
Przez takie osoby jak Ty kobiety są gorzej traktowane na rynku pracy
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 06.12.2021 08:53
O cenionego pracownika będą walczyć, ale ty się nie wykazałaś, więc nie wiadomo. Ja po roku pracy (umowa na 3 lata) usłyszałam ze mogę być spokojna o swoje stanowisko, jak zajdę w ciąże to będzie na mnie czekało. W tamtym momencie nie planowałam dzieci, ale fajnie było wiedzieć, że ktoś mnie docenia. Ja na Twoim miejscu zorientowałabym się wśród współpracownic czy zdarzały się takie sytuacje i jak reagował pracodawca, może to ci pomoże podjąć decyzję.
zobacz odpowiedzi (6)
gość (Ocena: 5) 05.12.2021 17:37
Prawo w Polsce jest źle skonstruowane i to pożywka dla wszelkiej maści wyłudzeń na zwolnienie lekarskie, na macierzyński ledwo po dostaniu umowy na stałe. Inni pracownicy są poszkodowani przez takich pracowników-widomo ledwo to umowę dostanie i już jej nie ma. Prawo do urlopu macierzyńskiego powinno się nabywać dopiero po przepracowaniu określonego czasu to znacznie ograniczyłoby wyłudzenia umowy o pracę.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 05.12.2021 15:35
Nauczka dla Was pracodawcy że nie ma się co spieszyć z przyznawaniem umowy na stałe kobietom w wieku rozrodczym. Niech najpierw popracuje na zleceniach, wykaże się a później roszczenia.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie