Czy polecić koleżankę do pracy w mojej firmie?

Ania obawia się, że jeśli coś będzie nie tak, wina spadnie na nią.
Czy polecić koleżankę do pracy w mojej firmie?
Fot. Unsplash
14.08.2021

Pracuję w niewielkiej firmie. W czerwcu miną mi w niej dokładnie 3 lata. Szef mnie lubi i ceni, nie narzekam na pensję. Moja znajoma niestety nie ma tyle szczęścia, bo jakiś czas temu została zwolniona ze swojej korporacji. Rozsyła teraz CV gdzie się da, ale odzew jest żaden. Zadzwoniła więc z prośbą o pomoc do mnie, żebym poleciła ją w mojej firmie.

Zobacz także: Facet mówi do mnie w domu po angielsku, choć jest Polakiem…

Ostatnio szef wspominał, że będzie kogoś szukał do zespołu, ale zastanawiam się, czy wkręcanie znajomych do firmy to na pewno dobry pomysł. Prywatnie bardzo się z nią lubię, ale nie wiem, jakim jest pracownikiem. Jeśli coś zrobi źle, będzie na mnie, że ja polecam niekompetentne osoby. Z drugiej strony bardzo chciałabym jej w jakiś sposób pomoc.

Co robić. Polecać ją szefowi?

Ania

19 % tak
81 % nie

Polecane wideo

Ile lat mają polskie gwiazdy? „Myślałam, że jest z 10 lat starsza…”
Ile lat mają polskie gwiazdy? „Myślałam, że jest z 10 lat starsza…” - zdjęcie 1
Komentarze (19)
Ocena: 4.68 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 19.08.2021 00:43
Nigdy. Nie korzystam z takich przysług, ani nikogo nie polecam też. Nie należy się mieszkać na sprawy które nas nie dotyczą. Praca ie jest miejscem na przyjaźń. Twoja obecna przyjaciółka może zostać była przyjaciółką jak zacznie opowiadać o Twoich prywatnych sprawach w pracy lub doprowadzić do Twojego zwolnienia. A współczuć zawsze można, bo to jest kulturalne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.08.2021 19:54
U mnie w firmie szefowie np pytają czy mamy kogoś znajomego do pracy. Ja się wtedy nie odzywam, chociaż miałabym kandydata. Dlaczego? Ano dlatego, że potem mogą być niereczne sytuację z tą osobą. Na przykład dostanie mniejsza wypłatę niż ja, albo będzie chciała się dop.ie.rdzielic na podwozki do pracy. Albo może ja kiedyś powiedziałam coś jej o kimś z pracy a potem ona by miała pracować z tą osobą. Zaprzyjaźnić się z kimś w pracy ok, ale przyjaciółki do pracy w której ja pracuje bym nie chciała.... Tylko ja tak mam?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.08.2021 16:35
Ale ja nienawidzę kolesiowania. Każdy kto mnie prosi o załatwienie sobie czegoś w tym stylu, na wstępie ma minus, ale są wyjątki. Co innego 'Ty kogos znasz, załatw mi', co innego, jak ktoś pyta, jak wygląda proces rekrutacji w mojej firmie i chce się czegoś dowiedzieć. Pomaganie jest często mylone z wyręczaniem innych. Ja pomagam, nigdy nie wyręczam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.08.2021 09:53
Ja bym poleciła, powiedziałabym jaka jest prywatnie w samych superlatywach, a gdyby padło niewygodne pytanie to odpowiedziałabym że z nią nie pracowałam i nie wiem jakim jest pracownikiem, ale z jej opinii o sobie, jest dobra i sumienna.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 14.08.2021 20:52
Oczywiście że tak, ja polecam wszystkich bo często za to można dostać bonus. Zadaniem rekruterow jest upewnienie się czy to odpowiednia osoba a nie Twoim.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie