Jestem wierząca, ale niepraktykująca. Czy w spisie powszechnym powinnam udzielić odpowiedzi o wiarę?

Karolina zastanawia się, jaka odpowiedź będzie w jej przypadku najwłaściwsza.
Jestem wierząca, ale niepraktykująca. Czy w spisie powszechnym powinnam udzielić odpowiedzi o wiarę?
Fot. Unsplash.com (Priscilla Du Preez)
08.04.2021

Wszyscy ostatnio mówią o Narodowym Spisie Powszechnym, który wystartował na początku kwietnia. Najwięcej uwagi poświęca się pytaniu o wiarę. Mnóstwo osób zachęca do tego, żeby w odpowiedzi zaznaczyć, że nie należy się do żadnego wyznania. Wszystko po to, żeby Polska przestała być wreszcie państwem wyznanionym, rządzonym przez kościół. Ja to oczywiście dobrze rozumiem, bo sama jestem osobą niepraktykującą. Nie ma we mnie zgody na to, co wyprawiają księża, choć nie wrzucam ich wszystkich do jednego wora.

Zobacz także: Ksiądz o dzieciach z in vitro: „To produkt, a nie byt. To zwierzę, a nie istota”

Zastanawiam się jednak, jaka odpowiedź będzie najwłaściwsza w moim przypadku, jeśli wierzę w Boga (czyli jednak należę do jakiegoś wyznania), ale jestem niepraktykująca. Nie logowałam się jeszcze na stronę spisu, bo ciągle główkuję, jak mam odpowiedzieć na pytanie o moją religijność. Chcę odpowiedzieć zgodnie z moim sumieniem. Wiem, że to pytanie nie jest obowiązkowe i mogę je pominąć, ale może jednak warto się nad nim pochylić.

Powinnam udzielić odpowiedzi o swoją wiarę? I jaka odpowiedź będzie w moim przypadku najwłaściwsza?

Karolina

47 % tak
53 % nie

Polecane wideo

Horoskop miłosny na KWIECIEŃ
Horoskop miłosny na KWIECIEŃ - zdjęcie 1
Komentarze (14)
Ocena: 4.71 / 5
gość (Ocena: 5) 08.04.2021 15:14
A tak powaznie, naprawde bedziecie dawac sie wpisywac? Zeby rzad mial jeszcze wieksza nad wami kontrole?! Czy wy ludzie naprawde nadal nie rozumiecie, ze obecnie najwieksza wladze ma ten, ktory posiada informacje?! Niech zbieraja informacje o ilosci Polakow z urzedow miasta! Tam maja akty zgonow i narodzin! Ja nigdzie sie nie rejestruje, nie bede rozprawiala o prywatnych sprawach, ani nikogo nie wpuszczam do domu!
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 08.04.2021 11:10
Nie jestem katoliczka i jak to mam zaznaczyć? Jest tam do wyboru wyznanie czy dla pisu oczywiście wszyscy w Polsce są katolikami.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 08.04.2021 10:27
Przyjęłam sakramenty, ale wpiszę, że nie. Nie będę nabijała statystyk pisowi by sie tym jarali.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 08.04.2021 09:34
Odpowiedz na pytanie zawarte w spisie: czy przynależysz do wspólnoty religijnej. Czy wiążą cię emocje i uczucia z ludźmi o tej samej wierze? Czy poświęcasz czas na spotkania z ludźmi o tej samej wierze? Czy świętujesz święta religijne tak jak ta wspólnota nakazuje (nie chodzi o to czy np. masz choinkę na Boże Narodzenie, bo to może mieć każdy, ale np. czy pościsz w określone dni, czy przyjmujesz komunię w dni święte)? Jeżeli na te pytania odpowiesz negatywnie, to znaczy że nie przynależysz do wspólnoty. Twoje poglądy nie wystarczą do przynależenia do wspólnoty religijnej, potrzebne są czyny. Wiara, to co innego, ale w spisie jest pytanie o WSPÓLNOTĘ.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.04.2021 09:15
wydaje mi sie, że jesteś chrześcijanką ale nie katoliczką
odpowiedz

Polecane dla Ciebie