Czy powiedzieć rodzicom, że przestałam chodzić do kościoła?

Alicja od dawna nie chodzi na msze.
Czy powiedzieć rodzicom, że przestałam chodzić do kościoła?
Fot. Unsplash (Akija Hojo)
12.02.2021

Pochodzę z wierzącej, praktykującej rodziny. Moi rodzice nie są oczywiście żadnymi fanatykami religijnymi, po prostu codziennie się modlą i co tydzień chodzą na mszę. Ja od kilku miesięcy nie mieszkam z nimi pod jednym dachem (wyprowadziłam się do miasta obok) i od dłuższego czasu nie chodzę na msze. Nie z lenistwa. Ze złości na to, co obecnie wyprawia się w polskim kościele i jakie podejście do ludzi, a przede wszystkim do kobiet, mają księża. Nie chcę brać udział w tym zakłamaniu, choć nie przestałam wierzyć w Boga.

Zobacz także: Matura z religii? Taki egzamin może pojawić się już za 3 lata

Wiem, że dla moich rodziców byłby to cios, gdyby dowiedzieli się, że nie chodzę co niedziele na mszę. Kiedy dzwonią do mnie tego dnia, okłamuję ich, że idę się pomodlić wieczorem lub że na mszy już byłam (bo zawsze o to pytają). Kiedy z kolei jestem u nich tego dnia na obiedzie, zawsze rozplanowują to tak, żebyśmy poszli do kościoła we trójkę. Zagryzam wtedy zęby i oczywiście idę, ale bardzo źle się z tym czuję.

Nie chcę być hipokrytką, nie chcę ich okłamywać. Chciałabym im powiedzieć, za co jestem zła na kościół, choć wątpię, by oni to zrozumieli. To dla nich byłby cios.

Przyznać im się, że przestałam chodzić na msze co tydzień?

Alicja

71 % tak
29 % nie

Polecane wideo

Wyjątkowy dom Agnieszki Woźniak-Starak. Fani zakochali się w tych stylowych wnętrzach
Wyjątkowy dom Agnieszki Woźniak-Starak. Fani zakochali się w tych stylowych wnętrzach - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.11 / 5
gość (Ocena: 1) 13.02.2021 12:38
To twoja prywatna sprawa i nic im do tego.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.02.2021 18:37
Jak to takie świry, to pewnie cię wydziedzicza jak dziecka nie ochrzcisz. Zastanów się, czy dasz radę ciągnąć tą szopkę.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 12.02.2021 12:04
I co ślub kościelny weźmiesz i dziecko ochrzcisz? Nie cierpię takiego zakłamania. jak chcesz pogadać z Bogiem, nie potrzebujesz do tego kościoła.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.02.2021 10:50
Dobrze masz głowę przeoraną. Spokojnie nie ty jedna. Tak się wychowuje wiele osób i "zastrasza" od dziecka, że się boją własnym rodzicom w dorosłości pisnąć, że do kościoła nie chodzą. Dramat. Kiedy to się skończy?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 12.02.2021 09:32
"Lub że na mszy już byłam (bo zawsze o to pytają)"- co co?? Jesli jestes dorosla,twoi rodzice powinni udzanowac twoja decyzje, jesli nie to sa raczej zacofani. Czlowiek wierzacy i czyniacy dobro,tak naprawde nie potrzebuje kosciola,tylko ludzie prymitywni wymyslili sobie,ze jest sie porzadnym wierzacym,jak sie pojdzie do kosciola,a religia i wiara to dwie rozne rzeczy. Patrz ile jest nawet ksiezy co sa w kosciele co dziennie i ile czynia zla🤷‍♀️
odpowiedz

Polecane dla Ciebie