Czy dać córce imię po babci? Jest nietypowe

Zofia chciałaby uczcić pamięć ukochanej babci. To dobry sposób?
Czy dać córce imię po babci? Jest nietypowe
Fot. Unsplash (Kelly Sikkema)
20.01.2021

W zeszłym roku zmarła moja ukochana babcia. Mogę powiedzieć, że to jej wszystko zawdzięczam, ponieważ to głównie ona mnie wychowywała. Moi rodzice zarobkowo wyjechali zagranicę, jak byłam mała, więc widywałam ich bardzo rzadko. Dziadek zmarł, kiedy nie było mnie jeszcze na świecie, więc nawet go nie znałam. Dla mnie babcia była mamą, tatą, dziadkiem i całą rodziną w jednym.

W zeszłym roku niestety odeszła, co bardzo mocno przeżyłam. Cieszę się jedynie, że zdążyła być na moim ślubie i zobaczyć mnie w białej sukni, bo to od zawsze było jej marzenie.

Zobacz także: Czy znajomość z antyszczepionkowcem ma sens?

Teraz spodziewam się swojego pierwszego dziecka. To będzie córeczka. Wraz z mężem szukamy najlepszego imienia. Ja bardzo bym chciała nadać malutkiej imię po mojej kochanej babci, ale mąż odrobinę kręci na to nosem. Babcia miała na imię Leokadia. Ta forma brzmi przepięknie, ale mąż uważa, że dzieciaki w szkole będą zdrabniać to imię do formy Lodzia (do mojej babci wszyscy tak mówili). Faktycznie może to zdrobnienie nie jest najbardziej fortunne, ale bardzo zależy mi na tym, żeby uczcić pamięć babci w ten sposób.

Powinnam zdecydować się na to imię?

Zofia

44 % tak
56 % nie

Polecane wideo

Anna Lewandowska wygląda jak Dakota Johnson? Porównałyśmy zdjęcia i okazało się, że…
Anna Lewandowska wygląda jak Dakota Johnson? Porównałyśmy zdjęcia i okazało się, że… - zdjęcie 1
Komentarze (75)
Ocena: 4.85 / 5
gość (Ocena: 5) 24.01.2021 02:33
Jeny, co za ludzie. Dyskusje poniżej jak grochem o ścianę. Niby czemu ktokolwiek ma się zwracać do tego dziecka per Lodzia??? To imię było w miarę popularne może ze dwa pokolenia temu. Podłapią od dorosłych? Mało kto z pokolenia dzisiejszych rodziców w ogóle skojarzyłby takie zdrobnienie! Mało kto dziś studiuje imienniki, może jest garstka osób, którzy mają jakąś "Lodzię" w rodzinie. Inaczej po prostu nie wymyślisz, że to imię można tak zdrabniać, bo zdrobnienie jest zwyczajnie niepodobne w niczym do imienia Leokadia i nie wynika z niego logicznie. Logicznie wynika Leosia, więc nikt nad tym nie będzie dywagował, kiedy pozna dziewczynkę i tym imieniu! Rodzice czy dziadkowie kolegów? Poznają Leosię i będą mówić Leosia, kto pyta dziecka o dane metrykalne? A ci, którzy to zdrobnienie przypadkiem znają, i po złości będą ją przezywać - no cóż, to już jest chamstwo i na to nie da rady. Za moich czasów przezywało się również Katarzyny - Pierzyny i Anki Skakanki, i Marty Obdarte czy jakoś tak. Każde, dokładnie każde imię można ośmieszyć - a w dzisiejszych czasach zdrobnienia w rodzaju "Lodzia" są ośmieszające i zwracać się tak do drugiego człowieka można wyłącznie na jego wyraźne życzenie - inaczej jest to chamstwo. Kultura wymaga zwracania się do drugiego człowieka tak, jak on sam się przedstawi. Nie róbcie problemu z niczego. Mamy wiele pięknych imion i używajmy ich, zamiast trzymać się nudnego Top 10.
zobacz odpowiedzi (6)
gość (Ocena: 1) 23.01.2021 09:29
Od biedy jako drugie może przejdzie. Ale nie jako pierwsze ani tym bardziej jedyne, bo skrzywdzisz ją na dzień dobry i będzie miała mnóstwo przykrości z tego powodu...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.01.2021 17:37
Według mnie fajnie byłoby pomyśleć o tym, że imie to nie jest zbytnio spotykane. A jak chyba wszyscy wiemy, że są dzieciaki w szkole na podwórku etc. które znajdą najmniejszy powód do wyśmiania, to na pewno będą się z tego imienia wyśmiewać.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.01.2021 13:29
Daj Leokadia na drugie :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.01.2021 20:49
Lodziara? no co ty...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie