Podobno studiuję najgorszy kierunek. Czy z takim wykształceniem znajdę dobrą pracę?

Paula obawia się, że nikt jej nie zatrudni.
Podobno studiuję najgorszy kierunek. Czy z takim wykształceniem znajdę dobrą pracę?
fot. Unsplash
20.11.2020

Czym kierowałam się wybierając studia? Wyłącznie moimi zainteresowaniami. Nie chodziło o żadną modę, a sugestie rodziców całkowicie ignorowałam. Gdyby mogli decydować, to pewnie kończyłabym teraz medycynę albo prawo.

Zobacz również: Kierunki studiów, po których wskaźnik bezrobocia wynosi okrągłe zero

Tak się jednak złożyło, że jestem na ostatnim roku socjologii. Jeszcze przed wakacjami chciałbym się obronić i poszukać pracy z prawdziwego zdarzenia. To specjalność stworzona dla mnie, a na zajęciach nigdy się nie nudziłam.

Pewnie nie uwierzycie, ale ja naprawdę z ogromną przyjemnością chodzę na wykłady. Chętnie bym to przedłużyła.

Koniec zbliża się jednak wielkimi krokami, więc pora pomyśleć, co dalej ze mną. Plany mam ambitne, ale chyba coraz mniej realne. Jeszcze nie znalazłam ogłoszenia, w którym firma szuka konkretnie socjologa.

Zobacz również: „Wylęgarnie milionerów”. 15 polskich uczelni, po których zarobisz najwięcej

Myślałam o doktoracie i karierze naukowej, ale to coraz mniej przewidywalne zajęcie. Zarobki na początku marne, a chciałabym się jak najszybciej usamodzielnić. Tylko jak, skoro skończyłam najgorszy kierunek ze wszystkich?

Tak mówią moi znajomi i często czytam tego typu komentarze w internecie. Podobno do niczego się nie przydaje, a większość absolwentów to po prostu lenie bez pomysłu na życie. Mam o sobie lepsze mniemanie.

Ale czy to coś zmienia? Czy mam szansę znaleźć fajną pracę za godne pieniądze?

Paula

Zobacz również: Absolwenci tych kierunków najdłużej szukają pracy. Uzbrój się w cierpliwość

44 % tak
56 % nie

Polecane wideo

Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana
Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
Asia (Ocena: 5) 20.11.2020 17:39
Masz szanse na dobra pracę. Możesz startować w agencjach reklamowych, agencjach PR, w agencjach badawczych skupiających się na badaniach społecznych (tam są potrzebni ludzie z takim właśnie wykształceniem, na pewno na studiach miałaś przedmioty związane z badaniami jakościowymi i ilościowymi) - a pamiętaj, że branża kreatywna jest super, możesz mieć fajną pracę i dobre zarobki. ;) Znam chłopaka który po socjologii oprócz kariery na uczelni, pracuje także właśnie w agencji reklamowej i robi masę ciekawych pomysłów.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2020 10:09
Z pasją i zaangażowaniem, no jasne, że tak!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2020 10:04
Też skończyłam socjologię. Na dugim roku zaczęłam się zastanawiać, co ja narobiłam wybierając taki kierunek, ale jak się powiedziało A, to chciałam też powiedzieć B. Zaczęłam szukać, co można po socjologii robić, w tym kierunku wybrałam temat pracy licencjackiej, później praktyki i praca w oczekiwanym zawodzie, praca magisterska również na temat. Po tym mnóstwo szkoleń, studia podyplomowe, masę czasu na rozwój we własnym zakresie. Po wielu latach to ja dostaję oferty pracy, a zarobki są bardzo dobre. Najważniejsze , jak się wybierze kierunek studiów nie dający konkretnego zawodu, to praca, którą trzeba włożyć dodatkowo. Socjologia nie jest najgorszym kierunkem, trzeba tylko skupić się na rozwijaniu tego jakie ona podstawy daje.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2020 09:38
Ja studiując socjologię skupiłam się na jej matematycznej stronie: opanowanie do perfekcji programu SPSS, statystyki, logiki itd. Wybrałam sobie z resztą na mgr specjalizacje związana z analiza danych statystycznych. Jestem matematycznym umysłem z zamiłowaniem socjologicznym, więc dla mnie to był idealny wybór. Po studiach nie miałam problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie. Na zarobki też nie narzekam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2020 08:34
Pytanie co robiłaś w czasie studiów? Gdzie odbywałaś praktyki, na pracy w jakich branżach się skupiłaś. Same studia socjologiczne nie wystarczą aby znaleźć pracę, bo w sumie w jakim zawodzie? Co potrafisz? Socjolog może poszukać pracy w rekrutacji, firmach PR, medialnych, think tankach, NGO, ale wszystko sprowadza się do tego co umiesz robić i co wiesz, poza wiedzą wyniesioną ze studiów. Skoro pytasz czy znajdziesz pracę za godne pieniądze i czy jakaś firma Cię zatrudni, to wydaje mi się, że chyba w czasie studiów nie skupiłaś się na zdobywaniu doświadczenia i tak naprawdę nawet nie wiesz co chcesz robić, w takim razie proponuję zacząć od staży/praktyk np. w tych branżach co podałam albo od tzw. entry level jobs. Najlepiej jeszcze teraz, gdy studiujesz. Zatrudnianie studenta jest wygodne i tanie, dlatego jest szansa, że złapiesz jakąś pracę nawet bez doświadczenia, na socjologii chyba nie ma aż tak wielu zajęć, więc na pewno ogarniesz to czasowo.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie