Czy jest szansa, że córka po technikum dostanie się na studia?

Ewa ma żal, że nastolatka nie wybrała liceum.
Czy jest szansa, że córka po technikum dostanie się na studia?
fot. Unsplash
27.08.2020

Myślałam, że zawsze jesteśmy ze sobą szczere, ale tym razem córka wywinęła niezły numer. Najpierw razem wybierałyśmy najlepsze liceum dla niej, nawet byłyśmy na dniach otwartych, a po kryjomu złożyła papiery do technikum.

Zobacz również: Dziecko zapytało mnie, co studiowałam. A ja nawet nie mam matury

Dostała się, ale do LO też spokojnie by ją przyjęli. Ona stwierdziła jednak, że woli mieć konkretny zawód, niż przez kolejne lata poszerzać materiał z podstawówki. Oczywiście po fakcie, bo wcześniej nie przyznała się gdzie startuje.

Za kilka dni początek roku szkolnego, a ja jestem coraz bardziej zaniepokojona.

Nie twierdzę, że w technikum niczego się nie nauczy i na pewno niczego w życiu nie osiągnie. Wiem jednak, jak ważne jest w dzisiejszych czasach wyższe wykształcenie. Chociażby dla tytułu, który można sobie wpisać w CV.

Zobacz również: Czy wykształcenie średnie to powód do wstydu?

W technikach też pisze się maturę, tylko średnie wyniki są zazwyczaj o wiele niższe. Stąd moje wątpliwości. Obawiam się, że córka raz na zawsze zamknęła sobie drogę na studia. Moim zdaniem powinna je koniecznie zrobić.

Nawet jeśli zdobędzie zawód, to papier jednak zawsze warto mieć. Choćby dla własnej satysfakcji i żeby można było się szczycić wyższym wykształceniem. Może próżne, ale wiadomo kogo ludzie traktują poważniej.

Myślicie, że mimo kiepskiego startu ona ma szansę dostać się na te studia?

Ewa

Zobacz również: Czy z wykształceniem podstawowym mam szansę znaleźć męża?

90 % tak
10 % nie

Polecane wideo

Gwiazdy, które nie ukończyły szkoły, a mimo to odniosły ogromny sukces
Gwiazdy, które nie ukończyły szkoły, a mimo to odniosły ogromny sukces - zdjęcie 1
Komentarze (22)
Ocena: 4.14 / 5
gość (Ocena: 1) 28.08.2020 18:24
Powiem tak, matka ewidentnie niepoważna kobieta. Jestem sam po Technikum Informatycznym, które było tylko i wyłącznie moim wyborem. Na studia chodzę, ale zaoczne, bo szkoda mi czasu na marnowanie kolejnych lat na pseudonauke w naszym wspaniałym systemie nauczania. Mogę jeszcze dodać, że pracuję już w zawodzie, nabieram doświadczenie i zarabiam niemałe pieniądze jak na osobę w moim wieku, a co do matury to wszystko zależy od podejścia samego siebie, ja uczyłem się sam, bo jestem samoukiem i zdałem bez najmniejszego problemu, pragnę jeszcze dodać że moi rodzice nawet matury nie mają a rówieśnicy po liceum mogą co najwyżej pracować w McDonald's
odpowiedz
Zuza (Ocena: 5) 28.08.2020 15:26
Totalnie nie moje podejście patrzenia na świat. Jestem po technikum - ekonomia. Teraz 3 rok studiów prawniczych... Można.
odpowiedz
E. (Ocena: 2) 27.08.2020 22:49
Jestem w jednym z lepszych techników i idę do ostatniej klasy, już teraz wiem że mogę się wypowiedzieć na ten temat. Technikum niczym nie odbiega od liceum, zależy też od poziomu szkoły. W technikum zaś jest o wiele więcej nauki bo jest zarówno przygotowanie do egzaminu zawodowego jak i matury. Dzięki temu raczej nikt się nie obija żeby nie "kiblować" bo już wystarczająco dłużej trwa ta szkoła. Jeśli chodzi o studia to mam znajomych którzy po technikum poszli normalnie na studia i tu nie było żadnej selekcji że jak z technikum to nie przyjmą bo nikt nie patrzy na szkołę tylko na wyniki z matury. Ponadto ja jestem np w technikum chemicznym i jak widziałam zakres materiału z pierwszego roku studiów to nic nowego nie będę przerabiała. Podsumowując, nie byłabym się o przyszłość po technikum, przeciwnie do liceum po którym nie ma nic I dużo osób żałuję wyboru. Trzeba się po prostu uczyć w każdej szkole bo to nie od szkoły zależy jakie wyniki będą na maturze.
odpowiedz
Technik ekonomista (Ocena: 1) 27.08.2020 18:12
Ciężko czyta mi się takie rzeczy. Poszłam do technikum, na ekonomię... Nie było łatwo. Ale nigdy tego nie żałowałam. Mam mature, po egzaminie zawodowym mam też dobry "fach w ręce" i nie miałam problemu z pójściem na studia. I to w zupełnie innym kierunku niż wskazywało by moje wcześniejsze wykształcenie. Teraz robię magisterkę i nie żałuję niczego. Tym bardziej, że po studiach wcale nie jest łatwiej, mamy taki wysyp licencjatów i magistrów po ostatnich latach, gdzie na studia dostawał się niemal każdy, że z przykrością stwierdzam, że nikt mnie za te studia nie tylko nie podziwia, ale i wręcz czasem że mnie kpi. Technikum daje więcej możliwości, nie odwrotnie.
odpowiedz
Zoya (Ocena: 5) 27.08.2020 15:48
Kompletnie kretynskie podejscie. Czy to matura w liceum czy technikum nie zamyka to drogi na studia. Powiem na swoim przykladzie. Tez chcialam zeby moja corka poszla do liceum. Jednak ona od poczatku wybrala technikum i kierunek technolog zywnosci. W tym roku zdala mature i dostala sie na upatrzona biotechnologie na uniwersytecie. Jak widac mozna. Wiec nie rozumiem tego pytania.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie