100 zł od pary. Czy to wystarczający prezent ślubny?

Magda nie może sobie w tym momencie pozwolić na więcej.
100 zł od pary. Czy to wystarczający prezent ślubny?
fot. Unsplash
22.08.2020

Idę z chłopakiem na ślub mojej koleżanki. No, za dużo powiedziane – to znajoma z byłej pracy. Miło, że nas zaprosiła, więc się zgodziliśmy, ale teraz mamy problem. Jakbym nie liczyła, to nie starczy na to, żeby jakoś godnie wyglądać i jeszcze wrzucić coś do koperty.

Nie mam żadnej dobrej sukienki, buty też trzeba kupić, przydałby się fryzjer. 500 zł jak nic, a ja groszem nie śmierdzę. Jeszcze musimy sobie wynająć pokój w zajeździe, gdzie będzie wesele, bo o to nie zadbali.

Zobacz również: Z okazji ślubu nie dostałam od kuzynki ani grosza. Odwdzięczyć się tym samym?

Gdybym miała, to bym jej nawet tysiaka dała, ale nie mam takiej możliwości. I tak muszę się zapożyczyć u rodziców, żeby to wszystko jakoś udźwignąć. Pracuję na pół etatu, studiuję i nie ma szans dorobić. Chłopak jest w tej samej sytuacji. Mogę dać maksymalnie stówkę i więcej nie wyczaruję.

Czy lepiej dać tyle, ile się ma, czy co? A może lepiej za to 100 zł kupić jakiś prezent? Myślałam o tym, ale po pierwsze – prezentów rzeczowych już się raczej nie daje, a po drugie – co można kupić za taką kwotę?

Zobacz również: Na ślubie cywilnym dostałam od gości 2 razy mniej pieniędzy, niż siostra na kościelnym

W ogóle, to denerwują mnie już te śluby. Człowiek musi nie wiadomo jak kombinować, „żeby się zwróciło”. To oni mnie zapraszają z czystego serca czy dopiero muszę sobie za wszystko zapłacić? Tak to zaczyna wyglądać. Czytałam już o „cennikach”, czyli ile się daje w jakim mieście, jeszcze w zależności od miejsca, gdzie odbywa się wesele... Paranoja!

Czy stówka od nas wystarczy?

Magda

Zobacz również: Poszłam na ślub przyjaciół z pustą kopertą, bo nie miałam pieniędzy. Dać im po czasie?

19 % tak
81 % nie

Polecane wideo

Chciały zaoszczędzić na sukni ślubnej. Oto kreacje, które kupiły za grosze
Chciały zaoszczędzić na sukni ślubnej. Oto kreacje, które kupiły za grosze - zdjęcie 1
Komentarze (50)
Ocena: 4.84 / 5
gość (Ocena: 5) 28.08.2020 07:55
To zależy czy to rodzina czy bliscy znajomi. Ogólnie daję 400-500 złotych do koperty i kupię jakiś skromny upominek. Chociaż ostatnio jak szłam na wesele przyjaciółki to zrobiliśmy zrzutkę na irobota, to też był całkiem ciekawy prezent ślubny. No i przydatny dla młodego małżeństwa.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.08.2020 20:48
Po co idziesz?
odpowiedz
a1 (Ocena: 5) 24.08.2020 19:22
ile wypada dać w kopercie jeżeli idziemy na ślub a na wesele już nie? (dostaliśmy zaproszenie jednak z przyczyn osobistych nie idziemy na wesele, państwo młodzi zostali oczywiście poinformowani) będziemy tylko na ślubie. z góry dziękuje za podpowiedzi
zobacz odpowiedzi (2)
az (Ocena: 5) 24.08.2020 17:12
Państwo młodzi mogą się zarzekać że dla nich to nie jest ważne ale prawda jest taka że jeżeli jako osoba pracująca nie dasz minimum 200 zł od łebka (400 od pary) to będą rozczarowani i na lata sobie ten gest zapamiętają a może nawet obrobią Ci dupę. Jeśli jesteście dalekimi znajomymi to 300 zł od pary jeszcze ujdzie (idąc solo 200 zł i tak trzeba dać, chyba ze jest sie studenciakiem dorabiającym na ulotkach to stówka ujdzie). Taka prawda i jak nie masz nawet tyle to lepiej znalezc dobrą wymówkę i nie iść wcale.
odpowiedz
Andżela (Ocena: 5) 24.08.2020 13:52
Rozumiem autorkę, wesele to duży wydatek. Gdy moja siostra wychodziła za mąż wydałam majątek na operację powiększania biustu i powiększsnie ust, do tego doszły jeszcze inne wydatki takie jak permanentny brwi, opalanie natryskowe bo przecież nie mogę blado wypaść, fryzjer i kosmetyczka oraz sukienka od projektanta. Wydałam tyle pieniędzy, że na prezent dla siostry już nic nie zostało, ale na szczęście mój misiu mnie poratował i daliśmy jej w kopercie 5000 zł, uważam że 100 zł to jednak troszeczkę za mało nawet jak się idzie do znajomych.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie