Czy pożyczyć mojemu chłopakowi dużą sumę pieniędzy?

Ania ufa partnerowi, ale zastanawia się, czy tak duża pożyczka to dobry pomysł.
Czy pożyczyć mojemu chłopakowi dużą sumę pieniędzy?
Fot. Unsplash (Kelly Sikkema)
09.07.2020

Mój chłopak jest jedną z tych osób, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa. Jego firma miała ogromne problemy finansowe, więc stracił pracę i do tej pory nie udało mu się znaleźć kolejnej. Miał jakieś tam oszczędności, ale wiadomo, rachunki, jedzenie, życie kosztuje, więc pieniądze dość szybko mu się rozeszły. Zaproponowałam, żeby przeprowadził się do mnie i póki co wszystkie opłaty są na mojej głowie. Jedzenie, picie, dach nad głową, wszystko to ma za darmo, bo liczę, że wkrótce znajdzie pracę i stanie na nogi.

Ostatnio poprosił mnie jednak o pożyczenie sporej sumy pieniędzy. Potrzebuje 50 tysięcy złotych, bo wpadł na pomysł rozkręcenia własnego biznesu. Rodzice mu tyle nie dadzą, bo jest z nimi w słabych stosunkach, a kredytu nie chce brać, bo póki co jest bez grosza przy duszy. Ja mam taką kwotę na koncie, bo udało mi się zaoszczędzić, ale nie jestem pewna, czy dawanie takich pieniędzy bez gwarancji, że biznes mojego chłopaka wypali, na pewno jest dobrym pomysłem.

Zobacz także: Świetnie dogaduję się z moim chłopakiem, ale w łóżku między nami nie iskrzy

Wiadomo, kocham go i ufam mu, ale z drugiej strony niejedna przyjaźń i niejeden związek rozpadł się z powodu pieniędzy. Nie wiem, jak mam się zachować, poprosiłam go o czas do namysłu.

Powinnam odmówić? Albo zgodzić się, ale spisać z nim jakąś umowę? Te pieniądze dawały mi poczucie bezpieczeństwa, bo czasy są trudne, ale z drugiej strony mam zostawić partnera na lodzie, kiedy potrzebuje mojej pomocy?

Ania

11 % tak
89 % nie

Polecane wideo

Po latach zakładają swoje stare suknie ślubne, a ich partnerzy... Musicie zobaczyć ich reakcje!
Po latach zakładają swoje stare suknie ślubne, a ich partnerzy... Musicie zobaczyć ich reakcje! - zdjęcie 1
Komentarze (23)
Ocena: 4.91 / 5
gość (Ocena: 5) 10.07.2020 21:06
Lepiej nie pożyczaj takich dużych pieniędzy. Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś państwo dawało jakieś fundusze na rozkręcanie sensownych biznesów. Trzeba przedstawić biznesplan, dokumenty i...trzeba się pilnować z realizacją celów. Gdy pożycza się pieniądze od kogoś to właściwie nie trzeba nic...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.07.2020 13:44
Skoro masz wątpliwości, to nie pożyczaj. Pożycza się tylko zaufanym osobom, a to też może różnie być. Ale jeśli nadal bijesz się z myślami to poproś chłopaka żeby przedstawił Ci swój biznesplan. Jeśli będzie dobry, to możesz to potraktować jako inwestycję. Gdybym ja była w takiej sytuacji (ale zastrzegam, że jestem w długoletnim związku i kasę traktujemy jako wspólną) to przedyskutowałabym cały pomysł na biznes. Gdyby był dobry to wyłożyłabym pieniądze, bo zysk byłby też mój. Dużo zależy od Waszych relacji. Sam fakt, że tu napisałaś świadczy o tym, że nie do końca ufasz partnerowi. Nic nie napisałaś o tym, czy w ogóle wtajemniczył Cię w szczegóły. Jeśli tylko powiedział, że chce założyć własny biznes, nic więcej nie powiedział i od razu poprosił o kasę to nie, nie pożyczaj.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.07.2020 10:49
Nikomu nie pożyczać pieniędzy ! Ewentualnie jakieś małe kwoty rzędu 100-200 zł . Mi kasy nie oddał brat , kuzynka , przyjaciółka i jedna koleżanka i później było też wielu chętnych na pożyczki i zawsze mówiłam nie , niektórzy urywali kontakt i mam to gdzieś , bo i tak by urwali kontakt już z moją kasą w kieszeni 😊 . Najlepiej nikomu nie przyznawać się do oszczędności . Teraz to zazwyczaj daję pieniądze mamie bo nie pożyczę jej przecież , taka wdzięczność za to że mnie wychowała
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.07.2020 09:07
Ja bym pożyczyła, oczywiście spisała umowę i przelała jemu na konto.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.07.2020 07:21
Serio się zastanawiasz czy pożyczyć CHLOPAKOWI taką kwotę? Masakra... jeśli już ci odbije i się zgodzisz to chociaż spiszcie umowę.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie