Muszę zwolnić pracownicę. Czy wypada zrobić to mailem?

Emilia chce uniknąć spotkania twarzą w twarz.
Muszę zwolnić pracownicę. Czy wypada zrobić to mailem?
fot. Unsplash
19.06.2020

Jeszcze na początku tego roku miałam ogromne plany. Chciałam rozwijać moją działalność, zatrudnić kolejnych pracowników, wejść na nowe rynki. Choć moja firma jest jeszcze mała, to czułam się jak prawdziwa businesswoman.

Zobacz również: Osoby w tym wieku najbardziej ucierpią z powodu pandemii. Muszą przygotować się na najgorsze

Nagle czar prysł i chyba wszyscy wiedzą dlaczego. Przez prawie 3 miesiące nie mogliśmy działać w normalnym zakresie, a zobowiązania rosły. Muszę zrobić wszystko, żeby się utrzymać na rynku i konieczne są cięcia.

Mam 3 pracowników i na ten moment jednego muszę zwolnić. Nie wiem, co będzie później.

To jest chyba najgorsza część prowadzenia biznesu. Lubię ludzi i łatwo się do nich przywiązuję, a dziewczyna do zwolnienia jest naprawdę świetna. Straci pracę, bo zostałam do tego zmuszona, a nie dlatego, że coś robiła źle.

Zobacz również: „Wykonuję najbardziej niedoceniany zawód w Polsce”

Zupełnie nie wiem, jak mam to rozegrać. Pewnie powinnam umówić się na rozmowę w cztery oczy, jak cywilizowany człowiek, ale obawiam się jej reakcji. Nie chcę patrzeć na łzy i wysłuchiwać błagań o zmianę decyzji.

Jestem na to psychicznie za słaba i skłaniam się ku innemu rozwiązaniu, które dopuszczają nowe przepisy. Wypowiedzenie mogę przesłać mailem. Pewnie dodam kilka ciepłych słów i obiecam, że będę o niej pamiętała, ale i tak wyjdę na potwora.

Myślicie, że to dobre rozwiązanie w tej sytuacji?

Emilia

Zobacz również: Jak wygląda życie na socjalu? Młoda mama wylicza, ile dostaje od państwa

5 % tak
95 % nie

Polecane wideo

Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana
Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 4.73 / 5
gość (Ocena: 5) 19.06.2020 23:12
Zachowaj się przyzwoicie i zrób to osobiście.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.06.2020 16:05
To naprawdę brak szacunku, a moim zdaniem jeśli była dobra to należy jej się szacunek, właśnie poprzez rozmowę w 4 oczy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.06.2020 11:23
Właśnie wyjdziesz na potwora jeśli zwolnienie prześlesz mailem, jak na dorosłego człowieka przystało powinnaś ją wziąć na rozmowę, powiedzieć jak wygląda sytuacja w firmie i myślę że zrozumie. Nie rozumiem jak ktoś słaby psychicznie może prowadzić biznes, poza tym i tak musi zabrać świadectwo pracy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.06.2020 10:48
Dla mnie to brak szacunku do pracownika. Sama dostałam wypowiedzenie w czasie kwarantanny pocztą, suche pismo urzędowe (pracuję w ogromnej firmie). Nawet kierownik regionalny nie zadzwonił poinformować o decyzji, chociaż na pewno wiedział wcześniej. Tym bardziej nie rozumiem, jak w małej firmie można tak potraktować pracownika, który nic nie zawinił. Właściciel powinien spiąć tyłek i albo poinformować osobiście na spotkaniu, albo jeśli nie ma takiej możliwości, to telefonicznie przekazać taką informację. I to już nie chodzi nawet o jakieś przepisy, tylko o zwykłą ludzką przyzwoitość.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 19.06.2020 09:00
Ty jesteś pracodawca? Skarzylabym cię.. W życiu nie czytałam o takiej żałosnej historii..
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie