Razem zarabiamy 4500 zł. Czy tyle wystarczy na wspólne życie?

Iwona planuje zamieszkać z chłopakiem, ale najpierw chce wszystko policzyć.
Razem zarabiamy 4500 zł. Czy tyle wystarczy na wspólne życie?
fot. Unsplash
09.06.2020

Jestem tuż przed podjęciem najważniejszej decyzji w życiu. Przez 27 lat mieszkałam sobie wygodnie z rodzicami i teraz nagle ma się to skończyć. Nie narzekam, bo wreszcie kogoś mam, ale jednak ta perspektywa trochę mnie przeraża.

Zobacz również: Czy chłopak powinien dokładać się do paliwa? Co tydzień jeżdżę do niego 200 km

Wierzę, że jakoś się dogadamy, bo nasz związek trwa już ponad rok. Bardziej martwi mnie kwestia finansowa, bo życie na własny rachunek jednak trochę kosztuje. Mój chłopak twierdzi, że damy sobie radę. Jego znajomi mają nawet mniej i nie narzekają.

Podliczyłam to sobie dokładnie. Nasz wspólny budżet nie przekracza 4500 zł miesięcznie.

Zarabiamy trochę więcej, ale on spłaca jakieś raty, a ja mam jeszcze inne zobowiązania. Tyle nam zostaje na wynajęcie mieszkania, wyżywienie, rachunki i inne niezbędne rzeczy. Podejrzewam, że na nic więcej.

Zobacz również: LIST: „Mam wziąć ślub z pustymi rękami. Rodzice nic nie mówią o posagu”

Nie boję się nieporozumień, nowych obowiązków i tym podobnych rzeczy. Zastanawiam się tylko, czy na pewno damy sobie radę. Nie chcę się kłócić o pieniądze i czuć ciągłej frustracji, że na coś nam brakuje. Jak tak liczę, to może być ciężko.

W najlepszym razie po opłaceniu mieszkania zostaną nam 3000 zł. Połowę z tego pewnie przejemy. Do tego paliwo i innego typu zakupy. Może starczy, ale o oszczędzaniu będziemy mogli zapomnieć.

Liczę na opinię osób, które już zrobiły ten krok. Czy według Was takie zarobki pozwalają parze na normalne funkcjonowanie? Najlepiej bez liczenia każdego grosza.

Iwona

Zobacz również: Mój chłopak stracił pracę. Teraz oczekuje, że zapłacę jego rachunki

57 % tak
43 % nie

Polecane wideo

Wszyscy myślą, że jest z nim dla pieniędzy. Z taką urodą mogłaby mieć każdego
Wszyscy myślą, że jest z nim dla pieniędzy. Z taką urodą mogłaby mieć każdego - zdjęcie 1
Komentarze (31)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.06.2020 21:46
Mam tyle samo lat i dziś dostałam przelew na lekko ponad 4100 zł. Za miesięc będę miała premie kwartalna ponad 1000 i ja wciąż uważam że to mało. Szczęście mam taki zawód, że moja wypłata zależna jest w dużej mierze od lat pracy. Im więcej tym lepsza pensja. Teraz mieszkam w jednym z największych miast w kraju, ale jeszcze dwa lata temu zarabiałam połowę tego, bo mieszkałam w mniejszym mieście. Czyli nie można uznać wprost czy 4500 to dużo czy mało. Na dwie osoby w dużym mieście to prawie tyle co nic. Duże miasto kusi, a to są młodzi ludzie. Chcą wyjść do kina, na imprezę czy korzystać z basenu, to wszystko kosztuje. Natomiast taka suma pieniędzy dla dwóch osób w małym mieście to całkiem normalne pieniądze, na życie stabilne, bez odmawiania sobie wszystkiego. Ale lepiej popracujcie nad lepszymi zarobkami, bo w Waszym wieku zakłada się rodziny. A jak się chce założyć rodzinę, to trzeba mieć coś więcej niż tylko na styk.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.06.2020 18:23
Ktoś napisał czemu się godzą na taką stawkę...ale autorka listu nie napisała co robią zawodowo. Może nie są po studiach i nie pracują w biurze z możliwością awansu. Ludzie robią różne rzeczy a nie każdy zawód jest ekstra płatny. Na pewno za te pieniądze fajerwerków nie będzie ale we dwoje zawsze łatwiej i taka prawda, już można się wyrwać z domu rodzinnego. A może i sytuacja zmotywuje do podniesienia kwalifikacji i zdobycia lepszej pracy,kto wie...
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 09.06.2020 17:36
Kuźwa , to nie jest normalne tak mało zarabiać, w jakim kraju my żyjemy ? Większość ludzi pracuje za miskę ryżu i to nie jest w porządku ! Jak niby oni mają się dorobić z tak marnych wypłat , mieszkanie kupić czy wynajmować ? Toż to jest wegetacja . Jeszcze rozumiem , że ktoś na początek dostaje tak mało ale ma możliwość rozwoju i awansu i większych zarobków , ale często to wygląda tak że te dochody zostają na takim poziomie do emerytury, która też jest nędzna .
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 09.06.2020 16:43
nie podałaś najważniejszego, w jakim mieście mieszkacie? w takiej Wawie, Krakowie czy Wrocławiu takie zarobki nie wystarczą na godne życie dla 2 osób.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.06.2020 13:15
Za granica najnizsza pensja jest wyzsza od Waszych wspolnie zarabianych 4500zl :/ W Anglii na przyklad jesli masz 25 lat albo wiecej stawka minimalna wynosi obecnie 8.72 br, a pelen etat to srednio 37.5 godz tygodnio co daje odpowiednio 327 funtow na tydzien brutto, a netto okolo 285f i to NA 1 OSOBE...
zobacz odpowiedzi (7)

Polecane dla Ciebie