Czy zmienić imię adoptowanemu dziecku?

Magda zastanawia się, co doradzić przyjaciółce, która wkrótce zostanie mamą.
Czy zmienić imię adoptowanemu dziecku?
fot. Unsplash
26.05.2020

Od razu zastrzegam, że problem nie dotyczy bezpośrednio mnie, ale bardzo bliskiej osoby. Zdecydowałam się napisać, bo chciałabym jej doradzić, a czuję się trochę przytłoczona. To niecodzienna sprawa i każde rozwiązanie wydaje mi się złe.

Zobacz również: Hejterzy zmusili mnie do zmiany imienia 3-letniej córki

W najbliższych tygodniach ma zapaść ostateczna decyzja o adopcji. Ona i mąż przyjmą do siebie dziewczynkę, z którą mają od dłuższego czasu kontakt. Ma 3 lata i widziałam ją na razie tylko na zdjęciach oraz filmikach, ale jest cudowna.

Wydaje się, że to tylko formalność, bo już wszyscy się kochają. Ale jedna kwestia wymaga zastanowienia.

Przyjaciółka skłania się ku temu, by zmienić imię dziewczynki, kiedy ta oficjalnie stanie się jej córką. To z formalnego punktu widzenia możliwe. Nowi rodzice mogą zrobić w tym temacie to, co uważają. Ale co powinni?

Zobacz również: Ciężarna koleżanka zażądała od niej zmiany imienia psa. Ma absurdalny powód

Rozmawialiśmy na ten temat wiele razy i jakoś nie umiem się jednoznacznie określić, co ja uważam. Z jednej strony - dziecko ma 3 lata i reaguje na swoje imię, więc szkoda robić mu wodę z mózgu. Może się nigdy nie przestawić.

Z drugiej - to jednak imię nadane przez kogoś innego i w zupełnie innej sytuacji. Nie wiem, może przez rodziców, a może przez dom dziecka. Ma swoją trudną historię i w pewnym sensie jakieś piętno. Może warto byłoby zacząć od nowa z czystą kartą.

Macie na ten temat jakieś zdanie? Czy zmiana imienia dziecka po adopcji to dobry pomysł?

Magda

Zobacz również: „Moja 13-letnia córka chce zmienić swoje śliczne imię! Uważa, że jest zbyt staromodne...”

42 % tak
58 % nie

Polecane wideo

32-letnia mama i jej 15-letnia córka podbijają Internet. Wszyscy próbują zgadnąć, która jest starsza
32-letnia mama i jej 15-letnia córka podbijają Internet. Wszyscy próbują zgadnąć, która jest starsza - zdjęcie 1
Komentarze (21)
Ocena: 4.62 / 5
gość (Ocena: 5) 26.05.2020 18:19
3 letnie dziecko jest jeszcze małe ale można z nim o tym porozmawiać przecież. Jasne że nie chodzi o jakieś dyskusje niesamowite ale po prostu w odpowiedni sposób. Dla dziecka wszystko będzie nowe, do tego nowe imię to może być stres, tzeba mu to wytłumaczyć chyba jakoś jeśli zdecydują się zmienić.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.05.2020 15:07
Zalezy jak ma na imie, bo jak np Wiesia, to lepiej zmienic.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 26.05.2020 10:41
Ja uwazam ze jedynym uzasadnieniem byłoby imię które naprawdę nie podoba się rodzicom. Są imiona które uważamy za brzydkie i nie moglibyśmy wyobrazić sobie nazywania w taki sposób swojego dziecka. Jeśli chodzi o całkiem zwyczajnie albo po prostu przez rodziców akceptowane imię nie ma sensu mieszac dziecku w glowie ze względu na własne widzimisie
odpowiedz
Nel (Ocena: 5) 26.05.2020 10:41
Ja bym zmieniła. Zawsze można to stare imię zapisać jako drugie. Znam rodziców, którzy na co dzień używają właśnie drugiego imienia dziecka. I tak jak ktoś wcześniej wspomniał można wprowadzić nowe imię przez zabawę np. rymując. Zresztą przecież prawie wszyscy używają zrobnień i czasem brzmią one zupełnie inaczej niż podstawowa forma imienia, a dzieci i tak reagują więc myślę, że mała szybko się przyzwyczai.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.05.2020 09:31
Jak najbardziej. Moi sąsiedzi kiedyś adoptowali kilkumiesięczne dziecko i dali mu inne imię niż to które miała po urodzeniu
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie