Czy zajść w ciążę bez instynktu macierzyńskiego?

38-letnia Kamila obawia się, że wkrótce będzie za późno.
Czy zajść w ciążę bez instynktu macierzyńskiego?
fot. Unsplash
15.04.2020

Z moich ust nigdy nie padły słowa w stylu "nie chcę mieć dzieci". Jeśli już, to zawsze z "ale". Nie chcę mieć teraz, ale pewnie się to zmieni. Zaczekam na lepszy moment i tak dalej. Odkładałam decyzję na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Zobacz również: LIST: „Cała rodzina czeka na pierwsze dziecko mojej siostry. 3 lata po ślubie i nic”

Coraz częściej mam wrażenie, że ona właśnie nadeszła, bo wkrótce będzie już za późno. Mam 38 lat i od prawie dekady jestem szczęśliwą żoną, a potomstwa się nie doczekałam. Mój mąż wychodzi z tego samego założenia, że najpierw trzeba się zająć innymi sprawami.

Może nie zrobiłam tak wielkiej kariery, jak marzyłam, ale coś tam osiągnęłam. Teoretycznie więc jest to dobry moment.

Problem w tym, że nadal nie czuję jakiegoś silnego instynktu. Nie rozczulam się na widok niemowlaków i wręcz przeraża mnie wizja, że miałabym być odpowiedzialna za tak małego i bezbronnego człowieka.

Zobacz również: Która z nich jest matką? Dzieli je 20 lat, ale zupełnie tego nie widać

Nie zmienia to jednak faktu, że cały czas mam z tyłu głowy ten temat. Jeszcze może mi się zmienić nastawienie, ale wtedy może być już za późno. Pewnie dlatego coraz częściej myślę, żeby zmusić się już teraz.

Całkiem możliwe, że na widok własnego potomka nagle wszystko mi się poprzestawia w głowie i będę szczęśliwa. Pewnie bardziej, niż w sytuacji, gdybym przespała sprawę. Oczywiście nie mogę być tego pewna i stąd wątpliwości.

Myślicie, że powinnam się jednak zmusić, żeby później nie żałować?

Kamila

Zobacz również: Takiego zdjęcia z porodówki jeszcze nie było. Młoda mama nie ma nic do ukrycia

27 % tak
73 % nie

Polecane wideo

Tak naprawdę wygląda pierwsza doba po porodzie. Wreszcie ktoś to powiedział
Tak naprawdę wygląda pierwsza doba po porodzie. Wreszcie ktoś to powiedział - zdjęcie 1
Komentarze (34)
Ocena: 4.88 / 5
gość (Ocena: 5) 01.05.2020 22:37
38 lat to już za późno....
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.04.2020 00:15
Jak ktoś nie chce zajść w ciążę, to wystarczy odpowiednia antykoncepcja i tyle. Ja też nie chcę dziecka i podczas seksu mam zawsze włożoną diafragmę caya, już tyle czasu stosuje i jestem zadowolona
odpowiedz
Emma (Ocena: 5) 15.04.2020 19:24
o losie! naprawdę w tak ciężkich czasach w jakich się obecnie znaleźliśmy ktoś myśli o sprowadzaniu na świat kolejnego człowieka, chce z egoistycznych pobudek narażać nowe istnienie na niepewną przyszłość? Co za durne babska
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 15.04.2020 16:41
Jestem troche mlodsza od autorki, mam 30 lat i od 9 mcy probuje zajsc w ciaze. Niestety teraz coraz więcej par ma problemy z płodności, statystyki mówią, że co 4 para. Też dawniej nie chciałam dzieci, ale mi się zmieniło. A teraz im dłużej nie mogę zajść w ciążę, tym bardziej pragnę dziecka. 38 lat to faktycznie ostatni dzwonek choć wiem, że nawet w klinikach leczenia niepłodności lekarze kręcą głowa (znam kilka przypadkow), bo kobietom powyżej 35 roku życia nawet in vitro może się nie udać, choć oczywiście nie jest to reguła i kobiety rodzą naturalnie nawet po 40. Wracając do autorki- jeśli bym nie czuła, że chce i maz tak samo, to bym dopuściła kwestie dzieci.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 15.04.2020 15:53
No coż faktycznie ostatni moment... Ja mam 30 lat i mam już instynkt, ale wiem, że jeszcze zostało pare rzeczy do zrobionia. Za 2 lata jak nic biore się do roboty! Nie każdy musi mieć dzieci, ale później możesz żalować, jeśli nie "nie cierpisz dzieci" ja bym się zdecydowała.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie