Czy w moim wieku powinno mieć się jakieś oszczędności?

25-letnia Kasia przekonuje, że nie ma z czego odkładać.
Czy w moim wieku powinno mieć się jakieś oszczędności?
fot. Unsplash
10.04.2020

To znaczy tak - wiadomo, że zawsze warto coś odłożyć, ale nie każdy ma taką możliwość. Pytam, bo kiedy rozmawiam ze znajomymi, wtedy naprawdę dziwnie się czuję. Oni wydają się tacy odpowiedzialni i zaradni, a ja...

Zobacz również: Tyle zarobisz w pierwszej pracy. Ujawniono stawki dla kilkunastu popularnych zawodów

Mam 25 lat i dopiero od roku pracuję na etacie. Wcześniej chwytałam się dorywczych zleceń, które pozwalały mi jakoś przetrwać studia. Pensję mam raczej niską, bo ok. 2500 na rękę. Razem z chłopakiem wynajmujemy mieszkanie w dużym mieście.

Może jestem jakaś dziwna, ale nic mi z tego nie zostaje.

Uważam, że w miarę rozsądnie gospodaruję budżetem. Trudno jednak zostawić sobie coś na później, skoro wszystko idzie na bieżące wydatki. Czynsz płacimy po połowie, do tego zakupy, jakieś rachunki i wypłaty nie ma.

Zobacz również: „Mam 26 lat i bardzo dobrze zarabiam. Nie wszyscy cieszą się moim szczęściem”

Nie wiem, ile zarabiają dokładnie moi znajomi, ale nie podejrzewam, żeby było to dużo więcej. Im jednak udaje się sporo odłożyć. Moja koleżanka stwierdziła niedawno, że nie mogłaby spokojnie zasnąć, gdyby nie miała na koncie równowartości 6 wypłat.

Fajnie by było, ale skąd ona to wzięła? Jest niemal w identycznej sytuacji - pracuje w handlu, wynajmuje mieszkanie, nie ma bogatych rodziców. A jednak jakimś cudem na rachunku oszczędnościowym zgromadziła konkretną kwotę.

Już sama nie wiem, jak to powinno wyglądać. Czy Wy też uważacie, że 25-latka powinna mieć już tyle wolnej kasy na koncie?

Kasia

Zobacz również: Polskie studentki zdradziły, ile mają na kontach. Padły konkretne kwoty

70 % tak
30 % nie

Polecane wideo

Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy
Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy - zdjęcie 1
Komentarze (36)
Ocena: 4.78 / 5
gość (Ocena: 5) 11.04.2020 21:45
Ile miesięcznie wydajecie na urodę (kosmetyczki, paznokcie, fryzjer)??
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 11.04.2020 21:41
Ja mam 25 lat i mam sporo oszczędności. Uważam, ze wiek nie jest granicą od której powinnismy odkładać. Tą granicą jest posiadanie zdrowego rozsądku. Albo go masz i wiesz co robić, albo nie masz i pytasz się o wszystko randomów na papilocie.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 11.04.2020 18:31
Mam 22 lata, studia dzienne i od lat 1300-1400 zł miesięcznie, a 12 000 jakoś się odłożyło.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.04.2020 17:37
Nie przejmuj się. Wiadomo, że dobrze jest mieć jakieś oszczędności ale w Ty dopiero co zaczęłaś zarabiać! Jak znam życie to ci wszyscy znajomi, którzy tyle odłożyli albo dostają kasę od rodziny (niekoniecznie bezpośrednio np. mama płaci raty za AGD albo opłaca przedszkole wnuczkom) albo np. przywożą większość jedzenia od rodziców. Samodzielność kosztuje.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.04.2020 23:21
Oszczędzać ale nie trzymać pieniędzy w banku, oprocentowanie lokat to porażka
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie