Czy mogę przestawić dziecko na praworęczność?

Karolina chce, by jej synkowi żyło się łatwiej.
Czy mogę przestawić dziecko na praworęczność?
fot. Unsplash
07.04.2020

Zdaję sobie sprawę, że to jest bardzo kontrowersyjny temat, ale znam go od podszewki. Z opowieści moich rodziców wynika, że sama prawie zostałam leworęczna. Jako dziecko przejawiałam takie skłonności, a oni z tym walczyli.

Zobacz również: 8 błędów, które najczęściej popełniają młodzi rodzice

Wydaje się to okrutne, ale uwierzcie - żadna krzywda z tego powodu mi się nie stała. Jestem normalną dziewczyną i cieszę się, że pod tym względem należę do większości. Tak się po prostu łatwiej żyje i właśnie to biorę pod uwagę, jeśli chodzi o mojego syna.

Nie chcę go zmieniać, bo coś jest z nim nie tak. Po prostu chcę, żeby mógł normalnie funkcjonować.

Praktycznie wszystko jest przystosowane do potrzeb osób praworęcznych. Nożyczki, jakieś klawisze i mnóstwo innych sprzętów. Sztućce zawsze układa się dla nich, prawą ręką się witamy i tak dalej. Można walczyć z całym światem, ale po co?

Zobacz również: 18 dziwnych powodów, dlaczego dziecko płacze. Tylko matka potrafi to zrozumieć

Syn jest jeszcze bardzo mały, ale już zauważam u niego pewne symptomy. Jak coś próbuje chwycić, to prawie zawsze lewą ręką. Jeśli nic z tym nie zrobię, to taki będzie. Mnie osobiście to nie przeszkadza, ale powtarzam - chodzi mi o jego dobro.

W normalnych warunkach porozmawiałabym o tym z jakimś psychologiem dziecięcym, ale aktualnie nie ma takich możliwości. Muszę zaufać własnej intuicji, a jestem w kropce. Biję się z myślami i na razie nic z tego nie wynika.

Myślicie, że powinnam go przestawić na praworęczność?

Karolina

Zobacz również: Internauci próbują wpędzić młodą mamę w poczucie winy. Poszło o to zdjęcie

11 % tak
89 % nie

Polecane wideo

32-letnia mama i jej 15-letnia córka podbijają Internet. Wszyscy próbują zgadnąć, która jest starsza
32-letnia mama i jej 15-letnia córka podbijają Internet. Wszyscy próbują zgadnąć, która jest starsza - zdjęcie 1
Komentarze (14)
Ocena: 4.71 / 5
gość (Ocena: 5) 07.04.2020 18:10
Ale w jakim celu? Jest XXI wiek
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.04.2020 13:08
W jakim celu? Nie żyjesz jako leworęczna, więc skąd ta pewność, że tak trudno być leworęcznym? Jestem leworęczna i jedyna rzecz której nigdy nie mogła stosować to długopisy żelowe, bo je rozmazywałam. Sztućców używam od początku jak praworęczni, jedynie gdy posługuje się samą łyżką/widelcem to w domu jem tą ręką którą w danym momencie jest mi lepiej, w miejscach publicznych prawą. To, że jest się leworęcznym nie oznacza, że będzie się miało upośledzoną prawą rękę. Leworęczni są z zasady bardziej "wszechstronni"/oburęczni niż osoby praworęczne. Pisanie lewą ręką nie jest jakamąś ułomnością. ;-) Mnie się zawsze chciało śmiać jak ktoś się pytał jak to robię, że tak ładnie piszę lewą ręką, albo, że w ogóle potrafię nią pisać... To tak jakbym osoby praworęcznej pytała jak jest w stanie to robić. Mamy dwie ręce, niech każdy sobie sam wybierze co która robić woli. Mój brat jest ogólnie praworęczny a akurat piszę lewą, bo tak mu wygodniej. Wszystko inne robi prawą.
zobacz odpowiedzi (1)
Nel (Ocena: 5) 07.04.2020 10:27
Też jestem leworęczna, nigdy mi to nie przeszkadzało i nigdy też nie uważałam się za osobę "normalną" - jestem sobą i nie interesują mnie sztywne ramki czy standardy. Mój młodszy syn też jest leworęczny i mój mąż próbował go "przestawiać" - raz go na tym przyłapałam... Myślałam, że go zabiję, a on próbował się tak samo tłumaczyć - że synowi będzie łatwiej, że po co ma być inny i inne średniowieczne pierdoły. Kategorycznie zabroniłam takich praktyk i syn dalej pisze lewą ręką. Szokuje mnie, że można doszukiwać się problemów tam gdzie ich nie ma i przy okazji krzywdzić dziecko, wpędzać w kompleksy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.04.2020 09:05
Przecież ostatnio był taki mail? Czy to jest ten sam, bo już się gubię??
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.04.2020 09:00
Mnie ostro w dzieciństwie przestawiali na prawą rękę. Zarówno matka z ojcem jak i w szkole. Teraz to mam wrażenie, że mi się styki palą jak mam coś robi i chwilę muszę się zastanowić i bardziej skupić żeby coś prawa ręka zacząć robić a lewa niewycwiczona. Chyba że sobie wmawiam.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie