Czy stracę znajomych, jeśli przejdę na weganizm?

Iza obawia się, że nowa dieta zrujnuje jej życie towarzyskie.
Czy stracę znajomych, jeśli przejdę na weganizm?
fot. iStock
28.01.2020

Noszę się z tym zamiarem od dobrego roku, ale cały czas coś staje mi na przeszkodzie. O ile jestem przekonana, że pod względem etycznym to najlepsze rozwiązanie, tak boję się społecznego odbioru. A konkretnie - moich znajomych.

Zobacz również: Podmienił wegańskiej dziewczynie napój sojowy na mleko. Przerażający efekt

Wegetarianizm to jest lajtowe rozwiązanie, które nie ma większego wpływu na życie. Po prostu nie jesz mięsa i już. Weganizm to już spore utrudnienie, bo musisz odmówić wszystkiego, co miało kontakt z produktami pochodzenia zwierzęcego.

I zdaję sobie sprawę, że dla niektórych może to być już frustrujące.

Zastanawiam się, jak moja nowa dieta wpłynie na relacje z przyjaciółmi. Często się spotykamy, wychodzimy na miasto, organizujemy domówki, razem wyjeżdżamy na wakacje. A przy okazji oczywiście jemy, więc nie będę w stanie tego ukryć.

Zobacz również: „Jestem weganką, a znajomi podstępem zmusili mnie do zjedzenia mięsa. Zgłosiłam to na policję”

Obawiam się, że oni tego nie zrozumieją i na dłuższą metę to będzie dla nich męczące. Teraz umawiamy się np. w pizzerii, a tak będą musieli zawsze mieć z tyłu głowy: czy w danym miejscu Iza cokolwiek zje?

Zostanę zaproszona na imprezę w domu, a tam ciasto z galaretką, sałatka z majonezem albo krokiety z jajek. Trzeba będzie wymyślić coś w zamian. A jak nie, to będę czuła się wyalienowana. Cóż, na pewno życia sobie w ten sposób nie ułatwię, ale równocześnie bardzo mi zależy.

Myślicie, że weganizm faktycznie może nas poróżnić?

Iza

Zobacz również: Na jej widok ludzie zostają weganami. Pokazała, co zrobiła z nią dieta roślinna

40 % tak
60 % nie

Polecane wideo

Na jej widok ludzie zostają weganami. Pokazała, co zrobiła z nią dieta roślinna
Na jej widok ludzie zostają weganami. Pokazała, co zrobiła z nią dieta roślinna - zdjęcie 1
Komentarze (14)
Ocena: 4.86 / 5
Michał (Ocena: 5) 28.01.2020 17:03
Nie stracisz jeśli nie "zdziczejesz". Osobiście przez 5 albo 6 lat z własnego wyboru nie piłem alkoholu. Znajomych nie straciłem, ale pamiętałem by nigdy nawet mimochodem nie dać nikomu odczuć że uważam kogoś za gorszego bo ma inne przekonania w tej kwestii. Nikogo też nigdy nie namawiałem do nie picia (do picia zresztą też nie). Oczywiście czasem ktoś zażartował, ale to normalne. Mam dwie znajome weganki jedna akceptuje wszystkich takimi jakimi są i jest powszechnie akceptowana (jeździmy większą grupą na wakacje i nie ma z tym żadnych problemów) natomiast druga próbuje nas "nawracać" jednocześnie moralizatorskim tonem sama jednak nie odpowiada na żadne argumenty. Ona jest coraz rzadziej zapraszana. Najważniejsze to mieć świadomość że gdy się oczekuje akceptacji własnych przekonań należy też akceptować przekonania innych.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 28.01.2020 13:40
Wegetarianizm jest "lajtowy"? Nie wiem czy już jesteś weganką czy "tylko" wegetarianką ale jeżeli nie jesteś nawet wegetarianką to zacznij od wegetarianizmu. Po kilku miesiącach dokonaj oceny czy wegetarianizm to nic trudnego i dopiero wtedy spróbuj być wege.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.01.2020 11:54
A spróbuj nie pić alkoholu , to dopiero będą mieć cię za dziwaka .
odpowiedz
Aithne (Ocena: 5) 28.01.2020 10:54
Nie stracisz znajomych, jeśli nie zaczniesz zachowywać się ostentacyjnie i robić z Twojej diety religii. Jeśli będziesz ich na siłę przekonywać, wyzywać od morderców zwierząt i zjadaczy trupów, to oczywiście, że zaczną Cię unikać. Powinni wiedzieć, że weganizm to Twój wybór stylu życia, a nie fanatyczna ideologia.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.01.2020 10:48
Nie, o ile nie będziesz nawijać o tym non stop a znajomych określać mianem morderców. Ja jestem weganką i fakt, trzeba czasem trochę pokombinować ale wszystko da się zrobić. Na domówkę możesz przynosić coś od siebie, w knajpach zwłaszcza w większych miastach na pewno znajdzie się pozycja którą będziesz mogła zjeść, chociaż wiadomo - tradycyjna pizza odpada. Zresztą, od czasu do czasu możecie skoczyć dla odmiany do knajpki wege - jeśli masz spoko znajomych nie powinno byc z tym problemu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie